Pamiątki wagnerowskie; fot. Markus Spiske, pixabay.com

Meandry

Biografistyka

Czy biografia to dziś odrębny gatunek literacki? Czy istnieje specyficzna metodologia badań w tej dziedzinie? Jakie odniesienia teoretyczne ma do dyspozycji współczesny „biograf”, dokumentujący dzieje osoby żyjącej, jakie nieżyjącej?

Z takimi i innym pytaniami zmagali się zapewne autorzy numeru poświęconego biografistyce, pisząc o swoich bohaterach. Wśród sportretowanych przez nich kompozytorów i wykonawców znajdą się m.in. Ludvig van Beethoven, Eryk Satie i Zygfryd Kassern… Zaczniemy jednak od biografii całkiem współczesnej. Kuby Więcka, który opowiedział Katarzynie Bazgier o drodze, jaką trzeba przebyć, żeby nauczyć się siebie. Na nowej płycie jazzowej Więcka można znaleźć przepisy na jazz masalę, tacosy w LA i zrobić sobie detoks bez słodyczy wraz z SUGARboost (WYWIAD). Spojrzymy też wstecz na życiorys Charlesa Aznavoura i historie z życia bohaterów jego piosenek. Na fotografiach przedstawił je Patrice Fileppi (WYWIAD). 

Ale, ale… Czy biografie kompozytorów i wykonawców w ogóle mogą być ciekawe? Ciągłe ćwiczenie, żmudna, mało efektowna praca w samotności i w skupieniu, monotonia podróży koncertowych, ciągła walka o pieniądze. No właśnie… Na pytanie, dlaczego przeciętny czytelnik nie jest zainteresowany życiorysami ludzi związanych z muzyką odpowiedział Karol Furtak w tekście Rachując biografie (FELIETON).

Ale, ale… Wszakże nie wszystkie muzyczne biografia są nudne i monotonne! Życie niektórych muzyków i wykonawców obfitowało przecież w gwałtowne zwroty akcji i sensacyjne wydarzenia. Tak, jak to było w przypadku Jean’a-Philippe’a Rameau… Czy jego biografia mogłaby zainteresować i zaintrygować szerokie rzesze odbiorców? Niesamowite fakty z życia francuskiego kompozytora przypominamy w tekście Rameau w obrazkach. Burzliwe dzieje twórcy Indian pełnych galanterii (FELIETON). 

A inni muzycy? Wielu z nich los nie szczędził ciosów i zaskoczeń, choć może nie zawsze tak spektakularnych, jak w przypadku Rameau. Z tekstu Muzyka jest objawieniem wyższym niż wszystka mądrość i filozofia będącego zapisem audycji radiowej – koncertu-spotkania z zespołem Szymanowski Quartet w studiu koncertowym radia NDR dowiemy się, w jaki sposób biografia Ludwiga van Beethovena znalazła odzwierciedlenie w jego twórczości. Spotkanie odbyło się podczas finałowego spotkania Trzeciego Festiwalu Filozofii w 2012 roku, a prowadzacą je prelegentką była prof. Erika Schuchardt (PUBLIKACJE).

O trudnych losach innego kompozytora, Polaka pochodzenia żydowskiego, któremu przyszło po wojnie rozpocząć życie od nowa, już na emigracji, opowiada Violetta Kostka w tekście Tadeusz Zygfryd Kassern na emigracji w Nowym Jorku – „Twarda walka o uznanie i chleb” (PUBLIKACJE). Czy powikłane koleje losu Kasserna znalazły odbicie w jego muzyce? I czy w ogóle można interpretować kompozycje, nie biorąc pod uwagę, jak wpłynęły na nią wydarzenia z życia kompozytora? Na to ostatnie pytanie, zadane przez Mieczysława Tomaszewskiego, podjęła próbę odpowiedzi Katarzyna Bartos w artykule poświęconym Karlheinzowi Stockhausenowi (EDUKATORNIA).

W numerze poświęconym biografistyce nie mogło zabraknąć jeszcze jednego nazwiska… Biografia Gesualda da Venosy od lat wywołuje wiele emocji i kontrowersji. W jakim stopniu wydarzenia z życia tego oryginalnego twórcy z Neapolu wpłynęły na jego muzykę? Tekst zatytułowany Gesualdo da Venosa. M jak muzyka, m jak morderstwo znalazł się w dziale EDUKATORNIA.

Nietuzinkowe koleje życia stały się także udziałem jednego z francuskich nowatorów muzycznych. Z pewnością warto zapoznać się nie tylko z jego dokonaniami, ale również z życiorysem, mając w pamięci i to, że przyszło mu żyć w wyjątkowej epoce i wyjątkowym mieście. Zapraszam do lektury tekstu Eryk Satie. Mistyk, hipnotyzer, ironista (KOSMOPOLITA).

„Dużym wyzwaniem dla biografa jest sytuacja, gdy opisywana przez niego postać kojarzona jest głównie przez pryzmat jednego wydarzenia czy jakiejś swojej cechy” – tak zaczyna się recenzja Pawła Cybulskiego książki Marcina Sitko Rysiek Riedel we wspomnieniach (RECENZJE). Jaką twarz lidera kultowego zespołu Dżem poznamy dzięki lekturze tej książce?

Druga z recenzji autorstwa Pawła Cybulskiego przybliża czytelnikom pracę Kamila Bałuka i Wacława Krupińskiego Wodecki. Tak mi wyszło. Jaka powinna być dobra książka biograficzna? Odpowiedź znajdziecie w tekście! (RECENZJE).

Miłej lektury! 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć