materiały prasowe, autorzy zdjęć: Wojciech Wandzel/wandzelphoto; Barbara Czartoryska; http://www.cul

felietony

Borowiak-Zubel-Stańczyk. Konkursowy maj Polaków

Maj był dla młodych polskich wykonawców i twórców miesiącem zmagań konkursowych. W ciągu ostatniego miesiąca główne wyróżnienia w międzynarodowych konkursach muzycznych zdobyła trójka polskich muzyków.

Polski pianista Mateusz Borowiak wyróżniony został III nagrodą (ufundowaną przez hrabiego Jean-Pierre’a Launoit) na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Królowej Elżbiety w Brukseli – jednym z najbardziej prestiżowych europejskich konkursów muzycznych, obejmującym cztery kategorie (skrzypce, fortepian, śpiew kompozycja). Do przesłuchań konkursowych, trwających od 6 maja do 1 czerwca, stanęło w tym roku 75 kandydatów. Wysokie noty w konkursie uważane są za przepustkę do międzynarodowej kariery scenicznej – w poprzednich latach III nagrodę zdobył m. in. polski pianista i kompozytor Andrzej Czajkowski, zyskując tym samym szereg prestiżowych propozycji koncertowych.

Na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów triumfowała zaś audiowizualna kompozycja Agaty Zubel, artystki związanej z wrocławską Akademią Muzyczną. Utwór Not I polskiej kompozytorki, napisany do monologu Samuela Becketta o tym samym tytule, otrzymał najwyższe noty podczas najważniejszego w Europie forum informacji w zakresie muzyki najnowszej. Wśród dotychczasowych laureatów Trybuny kilkakrotnie znaleźli się tytani polskiej muzyki współczesnej: Krzysztof Penderecki, Henryk Mikołaj Górecki i Witold Lutosławski.

Laureatem najważniejszej japońskiej nagrody kompozytorskiej dla młodych twórców Toru Takemitsu Award został Marcin Stańczyk, twórca SIGHS – hommage à Fryderyk Chopin. Kompozycja została wykonana przez Tokyo Philharmonic Orchestra 26 maja w Tokyo Opera Concert Hall. Fundowaną przez Takemitsu (kompozytora oraz teoretyka muzyki) nagrodę przyznaje corocznie inny twórca – w tym roku był to Sir Harrison Birtwistle. Nagroda istnieje od 1997 roku.

Muzykę Marcina Stańczyka można posłuchać TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy wyróżnień!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć