Kadr z filmu

felietony

Broken Vows – londyńska premiera

Katarzyna Butkiewicz-Phuntsok jest polskim antropologiem (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Goldsmiths University w Londynie), fotografem (ma na swoim koncie kilka wystaw monograficznych) i filmowcem (np. materiały dla Voice of America) mieszkającym w Londynie. Interesuje się kulturą azjatycką, szczególnie rejonem Himalajów. Przez dziesięć ostatnich lat intensywnie przyglądała się społeczności tybetańskiej, dokumentowała ich życie w Azji oraz na uchodźctwie w Europie. Efektem jej zainteresowań jest film dokumentalny Broken Vows, którego skrócona wersja będzie mieć swoją premierę 6 września w Londynie (Goldsmiths College, University of London).

Broken Vows to osobista opowieść trzech byłych mnichów tybetańskich, którzy złamali swoje ślubowania. W tradycyjnej społeczności tybetańskiej mali chłopcy często są wysyłani do klasztorów w celu poznania tajników filozofii buddyjskiej. Bycie mnichem związane jest z posiadaniem wielkiego szacunku, stąd większość z nich zostaje w klasztorach przez całe życie. Tylko nieliczni rezygnują z tego statusu, co automatycznie pociąga za sobą trudności z rozpoczęciem zupełnie nowego życia.

Film opiera się na wywiadach z trzema byłymi mnichami, którzy dzielą się własnymi doświadczeniami z czasów, kiedy przebywali w klasztorze i przeżyciami związanymi ze zmianami, jakie przyniosło im świeckie życie. Zmianami, które wniosły też wiele emocjonalnych dylematów…

Kadr z filmu

Katarzyna Butkiewicz-Phuntsok jest członkiem redakcji MEAKULTURY; redaktor naczelna czasopisma – Marlena Wieczorek – była konsultantem muzycznym przy tym przedsięwzięciu. Ścieżka dźwiękowa wybrana do obrazu jest autorstwa Sławomira Kupczaka, a są to utwory:

Dwa na sampler i głos (S.Kupczak– sampler, głos)

Cztery na sampler, głos i komputer ( S.Kupczak – sampler, głos, komputer)

Film będzie mieć też polską premierę, w wersji poszerzonej.

——————

Więcej na: https://renderingreality2012.tumblr.com/schedule

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć