źródło: www.roxannapanufnik.com

Meandry

#meaciekawostki: Brytyjska koronacja z muzyką Roxanny Panufnik

Podczas uroczystej koronacji Karola III i jego żony Camilli w Opactwie Westminsterskim wybrzmiał silny polski akcent – utwór „Sanctus” Roxanny Panufnik. „Miałam ogromne szczęście być jednym z dwanaściorga kompozytorów, którym zlecono skomponowanie muzyki na uroczystości koronacyjne” – mówiła polsko-brytyjska kompozytorka.

Dwuminutowe Sanctus to utwór chóralny na 8 głosów i organy. 6 maja 2023 r. podczas koronacji wykonało go w języku angielskim ok. 60 osób.

Roxanna Panufnik podkreśla, że czas trwania, charakter i tekst utworu, pochodzący ze specjalnej liturgii koronacyjnej z 1662 r., były od początku ustalone i przy pracy musiała ściśle trzymać się wytycznych.

22 grudnia zeszłego roku odebrała telefon od dyrektora muzycznego Opactwa Westminster i otrzymała prestiżowe zlecenie. „Dali mi tylko dwie minuty i musiałam komponować prosto, dokładnie to, co potrzeba. Udało mi się jednak zawrzeć w tych dwóch minutach zmianę nastroju. Przechodzę od zdumionej aury mistyczności do głośnego triumfowania na końcu” – mówi o swoim dziele kompozytorka. „Moja muzyka jest na początku tajemnicza, by oddać trwogę i zachwyt, jakie towarzyszą nagłemu pojawieniu się aniołów. Poproszono mnie o to, by koniec był z kolei pełen radości, utrzymany w szybkim tempie. I tak właśnie się dzieje” – podkreśla w wywiadzie dla Polskiego Radia. Panufnik jest zadowolona z efektu dramatycznego utworu i czuje się zaszczycona, będąc w historycznym gronie wielkich kompozytorów, tworzących muzykę koronacyjną, takich jak G. F.  Haendel, H. Purcell czy E. Elgar.

 

 

Roxanna Panufnik jest córką polskiego kompozytora Andrzeja Panufnika, który w 1954 r. wyemigrował do Wielkiej Brytanii, i jego drugiej żony, Camilli Jessel. Urodziła się w 1968 r. w Londynie. Studiowała w Royal Academy of Music. Jest uznaną i nagradzaną kompozytorką, twórczynią oper, baletów, muzyki sakralnej, kameralnej i filmowej. Wielki sukces odniosła jej Msza Westminsterska, wykonana w 1998 r. w Katedrze Westminster z okazji 75 urodzin Kardynała Hume’a. Inspiracją dla Roxanny Panufnik jest muzyka świata i budowanie relacji między kulturami (koncert skrzypcowy „Abraham” łączący chrześcijańskie, muzułmańskie i żydowskie pieśni) oraz tragedia wojny i sytuacja uchodźców (opera Dalia o dziewczynie z Syrii). Kompozytorka z dumą podkreśla swoje polskie korzenie, akcentując je również w swojej twórczości. Od 6 lat jest obywatelką Polski.


Źródła:
www.polskieradio.pl
www.wikipedia.pl
www.radioszczecin.pl
www.roxannapanufnik.com
www.tvp.info
www.tvn24.pl

 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAIKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć