Materiały prasowe

felietony

Brytyjsko-polski "Paszport" Katy Carr

Katy Carr to brytyjska wokalistka znana tamtejszej publiczności z zespołu Katy Carr and the Aviators. Dotychczas wydała trzy albumy: Screwing Lies (2001), Passion Play (2003) i Coquette (2009). Na ostatnim  z nich znalazł się utwór Kommander’s Car, do którego powstania artystkę skłoniła niezwykła historia Kazimierza Piechowskiego, uciekiniera z obozu w Auschwitz. 17 września br. nakładem wytwórni MJM Music ukazał się album Paszport zawierający polskie piosenki partyzanckie, a także własne kompozycje wokalistki.

                   Na zdjęciu Kazimierz Piechowski i Katy Carr / źródło: www.facebook.com/KatyCarrMusic

Ten polski ptak musi latać

Na płycie znajduje się szesnaście utworów. Większość z nich to popularne piosenki, jak m.in. O mój rozmarynie czy Dziś do Ciebie przyjść nie mogę, pozostałe stanowią własną twórczość Katy Carr. Album rozpoczyna wywiad z Kazimierzem Piechowskim, zaś pierwszym utworem jest Kommander’s Car. Opowieść o ucieczce samochodem komendanta Rudolfa Hoessa z obozu w Auschwitz stanowi podstawę tego projektu. 

Take my hand love 
Out of this darkness 
This polish bird must fly
and he won’t be back no more
yes he won’t be back no more

(Kommander’s Car,  Katy Carr)

Pozostałe utwory artystka stworzyła sama, częściowo po polsku, także po angielsku. Wszystkie odwołują się do kategorii polskości, na okładce płyty widnieje orzeł w koronie na czerwonym tle. Jak sama wokalistka mówi: Tę płytę powinien mieć w domu każdy Polak, a dzieci mogą się z niej uczyć polskiej historii.

Bezpośrednią inspiracją do rozpoczęcia pracy nad albumem Paszport były spotkania Katy Carr z Kazimierzem Piechowskim. Artystka częstokroć powtarza, że zawsze była świadoma swoich polskich korzeni, ale to właśnie on rozbudził w niej patriotyzm i dumę z płynącej w jej żyłach polskiej krwi. Owocem pobytów wokalistki w Polsce jest także wyprodukowany przez nią film w reżyserii Hannah Lovell opowiadający o brawurowej ucieczce więźnia. Dokument nosi tytuł Kazik and the Kommander’s Car.

Artyzm czy militaryzm?

Polskie korzenie Katy Carr to mama, która pochodziła z Bielska-Białej, i babcia, góralka. Od najmłodszych lat,  mieszkając w Wielkiej Brytanii, wokalistka przejawiała zainteresowanie Polską i kulturą słowiańską. Jednak dopiero jako dorosła kobieta podjęła naukę ojczystego języka matki oraz zdecydowała się bliżej poznać polską kulturę.

Korzenie artystki nie są jedynym ciekawym akcentem w jej biografii. Jako kilkunastoletnia dziewczynka interesowała się również lotnictwem, co ukoronował dyplom lotnika, którym się legitymuje. Ponadto, jako nastolatka otrzymała stypendium od Królewskich Sił Powietrznych w Anglii. Jednak z czasem, pielęgnując swoje talenty, musiała wybrać pomiędzy duszą artysty a lotnictwem. Dziś do muzyki przenosi dyscyplinę i wytrwałość wyniesioną z ciężkiej pracy, jakiej nauczyło ją wojsko.

Lista utworów albumu Paszport:

1. Katy Carr meets Kazik Piechowski – Katy Carr spotyka Kazimierza Piechowskiego
2. Kommander’s Car – Samochód Komendanta
3. Paszport
4. Wojtek
5. Weronika
6. Poland Panorama – Panorama Polski
7. Mała, Little Flower – Mała, mały kwiatuszku
8. Czarne włosy, zielone oczy – Black hair, green eyes
9. Red Red Rose – Czerwona, czerwona róża
10. Dziś do Ciebie przyjść nie mogę – The Partisan’s Lullaby
11. Alicja
12. Travelling to You – Podróżując do Ciebie
13. Motylek – Butterfly
14. Wejmutka – At the Weymouth Pine Tree House
15. O mój rozmarynie – Oh my Rosemary
16. Chodźmy, Partyzanci! – Let’s Go, Partisans!

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć