rekomendacje

But first… jazz czyli muzyka, która łączy narody

Pod hasłem “Jazz First” wystąpili 6.05.2022 w Darmstadt polscy i niemieccy artyści o międzynarodowej renomie, tworzący formację jazzową Leszek Żądło European Art Ensemble w składzie: Leszek Żądło z Monachium (saksofon sopranowy i tenorowy), Wojciech Groborz z Krakowa (fortepian), Vitold Rek z Offenbach (kontrabas) i Wiesiek Jamioł z Krakowa (perkusja).

Koncert ten zorganizował Lions Club Seeheim (Niemcy, Hesja) przy wsparciu Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Kulturalnego SALONik (Niemcy, Darmstadt). Pomysłodawcą i głównym organizatorem koncertu był Sławomir Heller, który wraz z prezydentem klubu, Klausem Bartlem witali i żegnali publiczność, a także zapowiadali artystów uczestniczących w wydarzeniu.

fot. Antoni Stelter

Klaus Bartl / fot. Antoni Stelter

Przepiękną piwnicę Jagdhofkeller, która już w 1985 roku, z okazji swojego otwarcia, gościła między innymi Leszka Żądło, wypełniła po brzegi publiczność złakniona muzyki jazzowej. Znane w świecie wielbicieli jazzu kompozycje takich twórców, jak Monk, Coltraine, Shorter, rozpaliły obecnych na sali słuchaczy. Z wielkim entuzjazmem publiczność przyjęła także utwory Leszka Żądły i Bronisława Kapera.

fot. Andrzej Sikora

Wojciech Groborz, Leszek Żądło, Vitold Rek / fot. Andrzej Sikora

W latach 70-tych i 80-tych Darmstadt był miejscem, gdzie wielu muzyków jazzowych z Polski, wówczas jeszcze zza żelaznej kurtyny, dostało pierwszą szansę sprawdzenia się na “europejskiej scenie”. Mieszkańcy Darmstadt  Christa Gruhler-Steier, która była honorowym gościem koncertu i jej mąż Hans Gruhler — pomogli wtedy wielu polskim jazzmanom w międzynarodowej karierze. Pod swoimi opiekuńczymi skrzydłami mieli niezwykle utalentowanych polskich muzyków i wielu z nich, właśnie z Darmstadt wyruszyło ze swoją muzyką na najważniejsze sceny jazzowego świata. Należeli do nich między innymi: Andrzej Kurylewicz, Wanda Warska, Zbigniew Seifert, Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Janusz Muniak, Tomasz Stańko.

 

piwnica Jagdhofkeller / fot. Antoni Stelter

Małżeństwo Gruhler przyczyniło się swoją działalnością do europejskiej integracji, która ponownie pilnie potrzebuje nowych bodźców. Organizator koncertu w Darmstadt, Lions Club Seeheim, takim wspaniałym wydarzeniem jak “Jazz First” chciał dać wspomniany impuls, mając nadzieję, że stanie się ono w niedalekiej przyszłości formatem cyklicznym. Motto wydarzenia “Jazz First” niesie ze sobą piękną ideę muzyki ponad narodami, niosącą pokój i porozumienie. Zachęca do refleksji nad podziałami i jest parafrazą ksenofobicznych haseł “Germany First” czy “Poland First”, bo pierwsza [ang. first] powinna być właśnie muzyka.

Wojciech Groborz, Vitold Rek, Leszek Żądło, Wiesiek Jamioł / fot. Andrzej Sikora

Lions Club Seeheim docenił Fundację MEAKULTURA za projekty kulturalne, znane także w Darmstadt, które – jak napisano – “przyczyniają się do porozumienia i pokoju między narodami”, dlatego postanowił przekazać dochód z tego wyjątkowego koncertu naszej organizacji pożytku publicznego. Fundacja MEAKULTURA czuje się wyróżniona i niezwykle dumna za wsparcie jej działań statutowych. Mamy nadzieje na kolejne wspólne inicjatywy rozwijające ideę “Music First”, której założenia są komplementarne z celem naszej kampanii społecznej Save the Music.

Dziękujemy serdecznie Lions Club Seeheim – Mecenasowi Kultury i MEAKULTURY.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć