Dzielnica Tokyo: Schibuya, fot. Wikimedia Commons

felietony

Chopin w Japonii. O współczesnych gustach muzycznych Japończyków i ich miłości do Polskiego Kompozytora

Współcześni Japończycy uwielbiają zachodnie jedzenie, sklepy czy też modę. Natomiast z zachodnią muzyką jest nieco inaczej – przynajmniej wśród osób młodych. Obserwując japońskie listy przebojów, a także osobiście pytając Japończyków o ich muzyczne gusta, mogę stwierdzić, że w Kraju Kwitnącej Wiśni najczęściej słucha się rodzimego j-popu. W ubiegłym roku zespołem, który sprzedał najwięcej płyt na Wyspach Japońskich był girlsband AKB48. Ogromną popularnością cieszy się utwór zatytułowany Sayonara Crawl.

Kolejnym zespołem, mającym rzeszę fanów w Japonii, jest rockowy boysband ONE OK ROCK. Ich znakiem rozpoznawczym jest tworzenie piosenek, w których przeplatają się języki japoński i angielski.

Warto również wspomnieć o jazzowej pianistce, której muzyka trafia w mój gust. Mam tutaj na myśli Hiromi Ueharę – wystarczy rzut oka, by zauważyć, że gra na fortepianie sprawia jej niezwykłą radość.

Pomimo bogatego rynku muzyki rozrywkowej oraz stale przybywających nowych kompozycji muzyki poważnej, osobiście bardzo lubię twórczość japońskiej pianistki Mitsuko Uchidy. Jest ona laureatką wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (1970). W 2011 jej płyta z koncertami Mozarta otrzymała Nagrodę Grammy.

Postacią bardzo znaną w Japonii jest Fryderyk Chopin. Przeciętny obywatel tego kraju – nawet ten, który na co dzień nie słucha muzyki klasycznej – ma wyrobioną opinię na temat polskiego kompozytora. Niemal każdy Japończyk zna tę postać dzięki obowiązkowym lekcjom muzyki w szkole. Co więcej, w Japonii organizowanych jest wiele chopinowskich recitali różnych pianistów. Nie brakuje też licznych biografii wielkiego artysty.

Ponadto bardzo wielu Japończyków bierze udział w ogranizowanym co 5 lat Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Wielu przyjeżdża do stolicy Polski, aby obejrzeć to wydarzenie na żywo. W samej Japonii, oprócz licznych konkursów pianistycznych, utwory polskiego kompozytora figurują w programach niezliczonej liczby koncertów. W sprzedaży dostępne są rozmaite płyty CD i DVD z kompozycjami Chopina. Co więcej, jego muzyka rozbrzmiewa w codziennym życiu Japonii: w dzwonkach telefonów komórkowych, reklamach telewizyjnych i radiowych, supermarketach, samolotach i wielu innych miejscach użytku publicznego. Sława kompozytora niewiarygodnie wzrosła przez ponad 130 lat, które upłynęło od pierwszej wzmianki o jego twórczości.

Muzyka Chopina miała ogromny wpływ na moje życie. To dzięki niej mieszkam obecnie w Polsce, gdzie studiuję grę na fortepianie. Oczywiście często gram jego utwory przed publicznością zarówno w Polsce, jak i w Japonii.

W ubiegłe lato miałam okazję zagrać koncert chopinowski w moim rodzinnym mieście, Hiroszimie. Może się wydawać, że ludzie najczęściej chcą słuchać muzyki szybkiej, energicznej – nawet w przypadku muzyki klasycznej. Jednak z Chopinem jest zupełnie inaczej. Jego muzyka jest poważna, nostalgiczna, a mimo to Japończycy bardzo ją lubią. Reagują na nią emocjonalnie: jedni nie potrafią ukryć łez, inni pogrążają się w zadumie. Ta muzyka potrafi poruszyć serca.


Shizuka Okumura – pianistka. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 3 lat w Szkole Muzycznej YAMAHA w Kagawa, następnie pobierała prywatne lekcje u prof. Miharu Matsuo w Hiroszimie. W latach 2006-2012 była studentką Elisabeth Music University w Hiroszimie w klasie prof. Miho Shibata oraz prof. Eri Okamoto; została wybrana najlepszą studentką roku dyplomowego. Po zdobyciu tytułu magistra postanowiła kontynuować studia w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w klasie ad. dr Piotra Żukowskiego. Jest laureatką wielu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych, m.in.: – w 2003 roku zdobyła nagrodę specjalną na XXIX Konkursie Pianistycznym w Hiroszimie (Japonia), – trzykrotnie (2008-2010 r.) brała udział w Piano Audition of Japan Piano Teachers Association w Tokio i za każdym razem znalazła się w gronie finalistów otrzymując nagrody specjalne. – w 2008 roku była półfinalistką Chopin Piano Competition in Asia oraz finalistką wyróżnioną nagrodą specjalną na XVI Kobe International Piano Competition. – w 2014 roku zajęła czwarte miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym “Luigi Zanuccolli ” w Sogliano al Rubicone we Włoszech w kategorii solistów oraz drugie miejsce w kategorii zespołów kameralnych. Ponadto była półfinalistką odbywającego się w Poznaniu III Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Halina Czerny-Stefańska in memoriam”. Doskonaliła swoje umiejętności pianistyczne pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów podczas mistrzowskich kursów pianistycznych m.in. u Eleny Kuschnerovej, Jacques’a Rouvier, Philippe’a Giusiano, Bruno Canino, Dang Thai Son. Jest stypendystką Rządu RP oraz “Hiroshima Peace Creation Foundation”. Obecnie jest studentką studiów doktoranckich w poznańskiej Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego klasie prof. Alicji Kledzik.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć