Cracow Duo

felietony

Cracow Duo w Newman Recital Hall

Polish Music Center na Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles rozpoczyna już 30 sezon artystyczny, promujący polską muzykę i polskich artystów. Pierwszym wydarzeniem w jubileuszowym sezonie jest niezwykły koncert (24 lutego 2015 r.) dwóch polskich wirtuozów w Newman Recital Hall, znanych publiczności jako Cracow Duo – wiolonczelisty Jana Kalinowskiego (ur. 1982) oraz pianisty Marka Szlezera (ur. 1981), którzy są również adiunktami na Akademii Muzycznej w Krakowie.

Artystów połączyły wspólne studia w Krakowie i Paryżu. Koncertują razem od ponad dziesięciu lat, w ciągu których zebrali pozytywne recenzje prestiżowych czasopism („Classical Music Review”, „Res Musica”, „American Record Guide”, „Ruch Muzyczny”) i uznanie publiczności na całym świecie. Do najciekawszych przedsięwzięć artystycznych należały tournée po Bliskim Wschodzie w 2006 roku, projekt Lutosławski na Kaukazie w 2013 czy reprezentacja swojego miasta na Dniach Krakowa w Nankinie w Chinach. Obaj muzycy zafascynowani są muzyką polską – swoją współpracę rozpoczęli od Sonaty g-moll op. 65 Fryderyka Chopina i od tego czasu zbudowali bogaty repertuar, sięgając po muzykę polską XIX i XX wieku oraz po kompozycje współczesne, pisane specjalnie dla nich przez autorów zarówno polskich, jak i zagranicznych. Do najczęściej wykonywanych przez Cracow Duo kompozytorów należą m.in.: Aleksander Tansman, Zygmunt Stojowski, Ludomir Różycki czy Tadeusz Majerski. Artyści mają także za sobą nagrania fonograficzne: nagranie utworów na fortepian i wiolonczelę Aleksandra Tansmana (Dux, 2009) otrzymało nagrodę francuskiej krytyki La Clef de ResMusica oraz nominację do Nagrody Polskich Melomanów Programu 3 Polskiego Radia. Nagranie wszystkich dzieł kameralnych Chopina (Dux, 2010), oprócz tejże nagrody La Clef de ResMusica, otrzymało nominację do Polskich Nagród Fonograficznych Fryderyki 2011. Muzycy brali również udział w nagraniu płyty z utworami Krzysztofa Pendereckiego z okazji jego jubileuszu 80 urodzin (Dux, 2014).

Koncert w Newman Recital Hall to wydarzenie niezwykłe, ponieważ wśród przekrojowego repertuaru muzyki polskiej [Fryderyk Chopin – Introdukcja i Polonaise brillante C-dur, op.3, Aleksander Tansman – Sonata wiolonczelowa nr 2 i Fantazja, Marcel Chyrzyński – Pożegnanie na wiolonczelę i fortepian (2014), Wojciech Widłak – All My Angers na wiolonczelę i fortepian (2013)] znajdą się aż dwa wykonania premierowe. Będą to utwory Tomasza J. Opałki – The Glitch (2015) i Krzysztofa Meyera – Drei mal vier, op.123 (2014).

Oficjalna strona Polish Music Center: https://www.usc.edu/dept/polish_music/
Oficjalna strona zespołu: https://www.cracowduo.com/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć