felietony

Cztery czwarte – numer specjalny

Najmniejsza naturalna liczba złożona. Liczba atomowa berylu. Liczba ewangelistów. Dla miłośników muzyki – czteroczęściowa symfonia, kwartet, cztery czwarte… Od dziś czwórce przygląda się również Redakcja MEAKULTURY. Bacznie.

Brittany Harrington, Kara LaMoure, Lauren Yu Ziemba oraz Yuki Katayama łączy wspólna pasja – te piękne dziewczyny tworzą The Braking Winds Bassoon Quartet (https://thebreakingwinds.com/). Lady Gaga grana na fagotach? To dla nich nic nowego. Idea muzykowania w kwartecie, w którą wpisuje się niezwykle interesujący przykład Amerykanek, to zaledwie jeden ze sposobów rozumienia czwórki w najnowszym numerze specjalnym MEAKULTURY. A w nim: Agnieszka Nowok recenzuje album A Thousand Thoughts Kronos Quartet, Anna Komendzińska przedstawia nagraną przez NeoQuartet płytę z muzyką Dosi McKay, a Katarzyna Bartos w swym felietonie prezentuje cztery kwartety z obszaru muzyki popularnej, które wywarły na nią największy wpływ. Jest wśród nich czwórka z Liverpoolu.

Miłośnicy pogłębionych muzykologicznych analiz z pewnością znajdą coś dla siebie w tekstach: Aleksandry Bliźniuk (Czwarty, którego nie było) – publikacji o późnym etapie twórczości Tadeusza Bairda oraz Ewy Chorościan, która bada obecność przypadku w Imaginary Landscape No. 4 Johna Cage’a. Niezależnie od tego, czy słuchacie Czwartego Programu Polskiego Radia, warto w tym artykule o radiu poczytać. Czwarty raz oznacza zmianę dyrygenta – wywiadu Magdalenie Nowickiej udzielił Jerzy Maksymiuk, pianista, kompozytor i dyrygent.

Co cztery lata mamy rok przestępny, co cztery lata – wybory samorządowe. Rezultaty naszej wnikliwej pracy możecie ocenić już dziś we własnych czterech ścianach. Aby lektura była jeszcze przyjemniejsza, oto z dedykacją dla wszystkich czytelników na cztery strony świata płynie Moja najmilejsza z serialu Czterej pancerni i pies:

Redaktorem numeru jest Anna Komendzińska.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć