felietony

Czy wiesz już wszystko o dźwięku? Patronat MEAKULTURY

Muzyka, nuta, dźwięk… wydaje się, że to powszechnie znane pojęcia, a jedna nie tak proste do zdefiniowania nawet dla sędziwych badaczy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości zapraszamy na I Międzynarodową Studencką Konferencję Naukową „Wieloznaczność dźwięku”!

Kilka lat temu student teorii muzyki Krzysztof Stefański wpadł na pomysł zorganizowania konferencji studenckiej we Wrocławiu. Czy mogło mu się marzyć, że dziś na palcach jednej ręki można policzyć dni dzielące nas od kolejnej konferencji, tym razem międzynarodowej?

Wrocław, nazywany miastem spotkań, stanie się na dwa dni (24-25 kwietnia 2014 r.) stolicą muzyki. W Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego będziemy gościć studentów m.in. z Belgii, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Nie zabraknie też młodych badaczy z polskich ośrodków – z Poznania, Krakowa czy Lublina. Tematy podejmowane przez referentów prezentować będą szeroki wachlarz zagadnień – od tego, czym jest brzmienie, czy najnowsze technologie są w stanie stworzyć muzykę, przez fenomen ciszy i polistylizmu aż po analizę, czy dźwięki mogą przekazywać coś więcej niż samą muzykę (wartości religijne, światło, obraz…). Referaty nie będą ograniczać się jedynie do muzyki klasycznej, choć można zauważyć, że szczególnym zainteresowaniem badaczy jest muzyka najnowsza. W programie przewidziany jest miejsce dla muzyki rozrywkowej (metal) oraz sztuki z pogranicza muzyki i sztuk wizualnych. Językami konferencji są angielski i polski.

Po uczcie dla mózgów, po ostatniej sesji pierwszego dnia konferencji, nastąpi uczta dla uszu. Kompozytorzy z Akademii Muzycznej we Wrocławiu przygotowali koncert z własnymi utworami. Zostaną one wykonane w nowej Sali Koncertowej przez Awangardową Orkiestrę Sound Factory, Big Band, a także studentów wydziałów instrumentalnego i wokalnego.

 

Spotkajmy się zatem we Wrocławiu!

 

Program konferencji oraz wszystkie ważne informacje dostępne są na stronie: https://ambiguity.amuz.wroc.pl/

Patronat nad wydarzeniem objęło czasopismo Meakultura

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć