felietony

DagaDana

Polsko-ukraińska grupa DagaDana to Daga Gregorowicz (wokal, elektronika), lwowianka Dana Vynnytska (wokal, instrumenty klawiszowe) oraz Miko Pospieszalski (skrzypce, kontrabas). Twórczość zespołu to raczej słowiańszczyzna… światowa.

Początki formacji sięgają 2007 roku – spotkania trójki muzyków na International Summer Jazz Academy. Wspólne uczestnictwo w krakowskich warsztatach jazzowych było jedynie pretekstem do dalszych poszukiwań i eksperymentowania – w eklektycznej twórczości DagaDany słychać inspiracje słowiańskim folklorem, muzyką klasyczną, jazzem, najnowszą elektroniką czy funkiem.

DAGADANA Rogalinski Park Krajobrazowy (fot. R.Izydorczak),

źródło: https://www.dagadana.pl

Pierwszym fonograficznym osiągnięciem zespołu był wydany własnym sumptem EP Wygadana z 2008 roku – zbiór pięciu kompozycji w języku polskim i ukraińskim. Minimalistyczne, hipnotyzujące aranżacje, przekrój nastrojów czy zabawa słowem – półgodzinne nagranie traktować można było jak zapowiedź jakości pełnometrażowego, debiutanckiego albumu.

Pełna jazzującego folkloru Maleńka (Offside Records, 2010) przyniosła zespołowi Fryderyka w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata. Obok oryginalnych kompozycji i tekstów (m. in. Tango czy Maleńka), muzycy sięgnęli także do melodii tradycyjnych (Roman, Świniorz). Miejsce wśród klasycznego instrumentarium ponownie zajęły instrumenty cyfrowe i ludowe, a nawet… telefon komórkowy. O zespole, głównie ze względu na śmiałe (i skuteczne) próby połączenia muzycznych światów, zaczęło być głośno.   

Muzyka DagaDana, wyrastająca ze smooth jazzu i silnie tym gatunkiem inspirowana, to raz kołysanka, raz kołomyjka. Liryzmu szukać należy w subtelnych wokalizach i melorecytowanych przez wokalistki wersach, odrobiny szaleństwa – w ludowych rytmach i niekonwencjonalnym instrumentarium. Podobną drogą podążył także kolejny długogrający album zespołu, Dlaczego nie (Agora, 2011) – mieszanka inspiracji muzyką różnych kultur (gościnnie m. in. Hmad Ait Ibrahim). Staramy się rozszerzać horyzonty nie tylko geograficzne, ale i stylistyczne[1], czytamy w udzielonym w ramach promocji płyty wywiadzie z zespołem.

Najnowszym osiągnięciem DagaDany jest album List do Ciebie, poświęcony wierszom Janusza Różewicza – brata Tadeusza i Stanisława, którego poetycką działalność przerwała tragiczna śmierć w 1944 roku. Zapowiadający wydawnictwo singiel Tęsknię to, podobnie jak reszta zawartych na płycie utworów, próba podkreślenia piękna i oddania specyficznej aury jego poezji. Albumowy materiał usłyszeć będzie można m. in. podczas koncertu w Poznaniu 22 kwietnia 2013 roku.

Tam, gdzie docierają, łamią granice pomiędzy narodami, pomiędzy sceną a publiką[1], czytamy na oficjalnej stronie zespołu. Dowodem na zainteresowanie, jakim cieszy się twórczość muzyków, mogą być liczne koncerty zagraniczne czy zaproszenia na festiwale (m. in. Trees of the world w Singapurze, Jazz Off Festival w Brnie, Duna Party w Budapeszcie). Jak sami siebie podsumowują? Nie interesuje nas hałas, przez co nic nam nic nie każe i jesteśmy wolni. Mamy po prostu monopol i modę na bycie sobą[3], mówią muzycy.

DAGADANA Rogalinski Park Krajobrazowy (fot. R.Izydorczak), źródło: https://www.dagadana.pl

———————–

[1] https://www.infomusic.pl/koncerty/artykul/33182,mamy_mode_na_bycie_soba_-_wywiad_z_zespolem_dagadana
[2] www.dagadana.pl
[3] https://www.infomusic.pl/koncerty/artykul/33182,mamy_mode_na_bycie_soba_-_wywiad_z_zespolem_dagadana

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć