Dawida Runtz w Filharmonii Narodowej, fot. z archiwum artysty

felietony

Dawid Runtz [Strefa kibica]

W środowisku dyrygenckim pojawiła się w ostatnim czasie niezwykle ciekawa postać.  Dawid Runtz to tegoroczny absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie maestro Antoniego Wita. W lipcu tego roku ten młody i bardzo obiecujący artysta wziął udział w prestiżowych kursach muzycznych dla śpiewaków, akompaniatorów i dyrygentów, „Riccardo Muti Opera Italian Academy”, odbywających się w Teatrze Alighiera w Rawennie, reprezentując Polskę jako jeden z czterech dyrygentów wybranych spośród 230 kandydatów.

Dawid Runtz urodził się w 1992 roku  w Wejherowie. Studia dyrygenckie rozpoczął w  2011 roku  w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym i niedługo później zaczął odnosić sukcesy. W 2013 roku  zdobył  II nagrodę w I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu oraz nagrodę specjalną Dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej.  Kolejnym ogromnym sukcesem Dawida było zaproszenie na I Międzynarodowe Forum Młodych Dyrygentów w Zielonej Górze, na którym jednoosobowo reprezentował Polskę. Mimo młodego wieku, dyrygent koncertował już z takimi orkiestrami jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej w Krakowie, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej czy Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej. W bieżącym roku miał również miejsce jego debiut z Filharmonią Narodową w ramach koncertu dyplomowego. Oprócz sukcesów dyrygenckich, Dawid Runtz ma w swoim dorobku kilka nagród kompozytorskich. Był również stypendystą Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Marszałka Województwa Pomorskiego, Starosty Powiatu Wejherowskiego oraz laureatem nagrody Prezydenta Miasta Wejherowa za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. W sezonie artystycznym 2014/2015 Dawid rozpoczął współpracę z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie jako dyrygent-asystent przy wybranych produkcjach.

 

Dawid Runtz, fot. z archiwum artysty

W tym roku młody artysta wziął udział w wydarzeniu o niezwykłej randze, które nie znalazło oddźwięku w polskich mediach muzycznych. Była to wspomniana już wcześniej „Riccardo Muti Opera Italian Academy”. Wydarzenie prowadził artysta światowej klasy – Riccardo Muti, dyrygent Chicago Symphony Orchestra. Przez dwa tygodnie w Rawennie trwały intensywne warsztaty muzyczne, na których Dawid Runtz jako jedyny rezprezentował nasz kraj. Cała akademia zakończyła się koncertem z udziałem wszystkich uczestników, podczas którego wykonana została La Traviata Verdiego. Wydarzenia w Rawennie relacjonowała włoska telewizja RAI oraz radio, a na podstawie całych warsztatów ma powstać film dokumentalny. Udział polskiego dyrygenta w tak renomowanym wydarzeniu jest czymś, z czego polskie środowisko muzyczne z pewnością  powinno być dumne.

Dawid Runtz w Teatrze Alighiera w Rawennie, fot. z archiwum artysty

Warto śledzić dalszy rozwój tego zdolnego artysty. Mimo młodego wieku ma już w swoim dorobku osiągnięcia, które są świetnym prognostykiem na przyszłość. Możemy być dumni, że mamy w kraju tak obiecujących ludzi i zdecydowanie powinniśmy ich szerzej promować.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć