Logo Dni Małopolski, materiały organizatora

felietony

Dni Małopolski w Belgii

Już po raz szósty w Brukseli odbędą się Dni Małopolski. W tym roku organizatorzy skupiają się na przedstawieniu dziedzictwa tego wyjątkowego dla Polski regionu, jak i jego stolicy – Krakowa. W ramach wydarzenia można będzie obejrzeć (między innymi) wystawę pt.: Powiązania czy wysłuchać koncertu inspirowanego Solaris Stanisława Lema.

Centralnym  punktem programu tegorocznych Dni Małopolski jest wspomniany koncert Music for Sólaris, który rozbrzmi 20. września o godz. 21 w prestiżowym Bozar Center For Fine Arts, jako część Bozar Electronic Art Festival (rezerwacji można dokonać na stronie www.bozar.be). Jest to projekt powstały na zlecenie krakowskiej Fundacji Tone. Ciekawostka jest fakt, że muzyka ta miała być ścieżką dźwiękową do filmu Solaris Andrieja Tarkowskiego. Zarówno film, jak i powieść Stanisława Lema, stały się inspiracją dla kompozycji Daniela Bjarnasona i Bena Frosta. Przed koncertem (o godz. 17) nastąpi otwarcie wystawy rzeźby i malarstwa współczesnych artystów z Polski.

Zdjęcie ze światowej premiery Music for Sólaris, fot. Anna Spysz

Daníel Bjarnason, fot. Saga Sig

3

Ben Frost, fot. Bjarni Grímsson

Wystawa Powiązania dotyczy tematyki atrakcji kulturalnych i artystycznych Krakowa oraz całego regionu Małopolski. To swoista zabawa dziedzictwem i dizajnem. Jej autorem jest zespół programu Dynamika Ekspozycji Małopolskiego Instytutu Kultury (Joanna Hajduk, Piotr Idziak, Łucja Piekarska-Duraj, Sebastian Wacięga) oraz LATALADesign (Dagmara Latała, Jacek Paździor).

Ta plenerowa instalacja (plac Mont des Arts), pokazująca m.in. nieistniejące już wioski łemkowskie czy kopalnię soli, została dostrzeżona przez organizatorów Design September (www.designseptember.be/about.php?lng=uk&cat=11) i na Dniach Małopolski pojawi się właśnie w ramach tego spotkaniach designerów.

4

Fragment wystawy Powiązania

Podczas Dni Małopolski, oprócz koncertu, zobaczyć będzie można wizualizacje Briana Eno, również nawiązujące do Solaris (Tarkowskiego oraz Lema).

————————

Więcej informacji na stronie: www.malopolskadays.eu

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć