statuetki konkursowe, fot. Bartosz Dąbrowski

felietony

Druga edycja Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych. Patronat MEAKULTURY

Rozpoczął się nabór do drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce, a MEAKULTURA sprawuje patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Dużo mówi się o tym, że w nowoczesnych mediach nie ma miejsca na krytykę muzyczną, my jednak wierzymy, iż jest ona wciąż potrzebna i spełnia się w słuchaniu, pisaniu, czytaniu – w żywych praktykach. Zamiast formułować definicje krytyki wolelibyśmy widzieć ją w działaniu i na tej podstawie wnioskować o roli, jaką wyznacza jej współczesność. Okazję ku temu stwarza konkurs przeznaczony dla krytyków – rywalizacja, która pozwoli zebrać wartościowe teksty w jednym miejscu, by wyłonić spośród nich te najlepsze.

Interesują nas nie tylko autorzy działający w kraju, ale także ci, którzy piszą o muzyce polskiej za granicą. Krytykę można dziś wywodzić zarówno z akademickich czasopism, jak i z Internetu, zinów bądź tygodników opinii. Przyjmuje najróżniejsze formy (recenzja, esej, felieton, wpis na blogu). Dotyczy rozmaitych gatunków i stylów muzycznych. Krytyka, której szukamy, oferuje wnikliwy kontakt z muzyką, o której traktuje, oraz z czytelnikiem, do którego jest kierowana. Gdzieś pomiędzy nimi znajduje się tekst – medium, którego opanowanie pozwala ocenić poziom umiejętności, wiedzy i zaangażowania krytyka.

A zatem krytyka krytyki? Oczywiście. Krytyk poświęca się muzyce, a my chcemy jego pracę (d)ocenić i promować przez usytuowanie jej wśród najistotniejszych elementów dzisiejszej rzeczywistości – tych, które pozwalają nam się w niej orientować i aktywnie w niej uczestniczyć. KROPKA to konkurs, który – wbrew nazwie – nie ma nic wspólnego z zakańczaniem. Współzawodnictwo ma ukazać krytykę jako proces, pracę w centrum i na peryferiach, podejmowaną przez autorów młodych, rozwijających się, oraz tych, którzy zdobyli już w tej sferze doświadczenie. Integracja środowiska oraz zaprezentowanie go publiczności jest naszym głównym zamiarem. Zapraszamy!

Aby wziąć udział w konkursie należy wysyłać tekst na adres kropka@fundacjameakultura.pl

Termin nadsyłania tekstów mija 22 lutego 2016 roku, a ogłoszenie wyników nastąpi 15 kwietnia.

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 12 maja 2016 roku w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego.

szczegółowe informacje: https://fundacjameakultura.pl/kropka

 

Nagrody (statuetki i dyplom) zostaną przyznane w trzech kategoriach:

1. Nagroda Główna za najlepszy tekst o muzyce opublikowany w roku 2015 – w tej kategorii przewidziane zostały trzy równorzędne nagrody.   

2. Wyróżnienia:

– dla debiutanta, czyli osoby, która dopiero rozpoczyna działanie w sferze publicystyki muzycznej

– dla blogera, czyli osoby, która prowadzi w Internecie blog w języku polskim o tematyce muzycznej  

3. Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.

W tym roku przewidziana są także:

-Nagroda Indywidualne Piotra Metza za tekst o muzyce popularnej

-Nagroda Redaktora Naczelnego PWM

-Nagroda Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej

JURORZY:
dr Daniel Cichy (przewodniczący)
dr hab. Maria Pomianowska
dr Beata Bolesławska-Lewandowska
dr Miłosz Bembinow
dr Mariusz Gradowski
Robert Kamyk
Adam Suprynowicz

Grantodawcy i Partnerzy: Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca, Polskie Centrum Informacji Muzycznej

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć