Twórca grafiki: Joanna Ledworuch

rekomendacje

Elementi 9. „ZAANGAŻOWANIE”: Ogólnopolska Studencko – Doktorancka Konferencja Naukowa i Koncerty Muzyki Nowej

W dniach 11–12 marca odbędzie się kolejna edycja Elementi – wydarzenia organizowanego przez studentów i doktorantów Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie cyklicznie od 2013 roku. Jego ideą jest stworzenie miejsca do pogłębionej refleksji muzyczno-teoretycznej oraz poznawania i promocji utworów muzyki nowej. Dlatego też formuła Elementi obejmuje konferencję naukową oraz koncerty. Tematem tegorocznej edycji jest „ZAANGAŻOWANIE”.

Dotyczy on zarówno podmiotów zaangażowanych w proces twórczy – kompozytorów, dyrygentów, wykonawców  i odbiorców, jak i przedmiotów zaangażowania – szeroko rozumianej kultury i sztuki, społeczeństwa, polityki oraz muzyki samej w sobie. Na konferencji zadane zostaną pytania o muzykę zaangażowaną – jakie niesie zagrożenia (nadmierny subiektywizm, niechciany kicz, manipulacja) oraz czy w ogóle może angażować.

Wydarzenie swoją obecnością uświetnią zaproszeni goście specjalni: prof. Ryszard W. Kluszczyński – medioznawca, kulturoznawca, specjalista od sztuki nowych mediów, oraz Rafał Ryterski – kompozytor, sound designer i artysta multimedialny, nominowany do Paszportów Polityki 2021.

W programie koncertów, obok utworów uznanych twórców takich jak Ryterski czy Ricardo Eizirik, znajdą się kompozycje studenckie. Wykonają je instrumentaliści związani z Akademią Muzyczną im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble – zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki nowej, występujący na najważniejszych festiwalach w kraju, tj. Warszawskiej Jesieni, Sacrum Profanum, Audio Art, Musica Moderna, NeoArte.

Konferencja naukowa oraz część towarzyszących jej koncertów odbędzie się w gmachu Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie; pozostałe wydarzenia odbędą się w Galerii 360° w klubokawiarni Hevre.

Więcej informacji TUTAJ

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć