autor zdjęcia: Alain Gonnard, źródło: http://www.elzbietasikora.com/, materiały prasowe

felietony

Elżbieta Sikora laureatką francuskiego "Złotego Orfeusza"

Prestiżowa Académie du disque lyrique, zajmująca się promowaniem nagrań światowej liryki wokalnej, przyznała nagraniu opery Madame Curie Elżbiety Sikory nagrodę specjalną Orphee du Prestige Lyrique de l’Europe. Gala wręczenia wyróżnień odbyła się w Théâtre du Chatelet w Paryżu, a przedsięwzięciu patronował honorowy przewodniczący Opera National de Paris, Pierre Bergé.

Opera Sikory powstała w 2011 roku na zamówienie gdańskiej Opery Bałtyckiej w ramach cyklu Opera Gedanensis. Jej polska prapremiera odbyła się 25 listopada 2011 roku, światowa – dziesięć dni wcześniej w Paryżu. Żywy portret polskiej Noblistki stworzony został m. in. dzięki rozmowom z wnuczką Skłodowskiej-Curie, Hélène Langevin-Curie. Muzyka prowadzi Marię poprzez realność jej czasu, a także przenosi nas w jawiącą się w serii snów, nie do końca odgadnioną przyszłość, w zamęt niedopowiedzianego niepokoju[1], o głównej bohaterce opery mówi kompozytorka.

Elżbieta Sikora ukończyła m. in. studia z kompozycji muzyki elektroakustycznej w Groupe de Recheches Musicales pod kierunkiem Pierre Schaeffera i François Bayle’a. Od 1981 r. mieszka, wykłada i tworzy w Paryżu. W jej tece kompozytorskiej znajdują się liczne opery, utwory chóralne oraz kompozycje kameralne.

————————–

[1] https://www.operabaltycka.pl/pl/spektakl/madame-curie

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć