okładka płyty

felietony

"Emerge" Tomasza Jakuba Opałki. Patronat MEAKULTURY

9 grudnia miała swoją premierę pierwsza monograficzna płyta Tomasza Jakuba Opałki pt. Emerge. Młody twórca słynie przede wszystkim ze swoich dzieł orkiestrowych, dlatego w albumie znajdziemu cztery kompozycje przeznaczone na duże składy instrumentalne: Collisions of the Matter, Emerge, D.N.A. oraz Quadra. Każda z nich ma swoją niepowtarzalną historię i każdy stanowił dla kompozytora swoisty przełom w myśleniu zarówno o harmonice, strukturze, jak i oprowadzeniu muzycznej narracji. Opałkę na tle wielu twórców współczesnej muzyki poważnej wyróżnia energetyka jego kompozycji, które toczą się wartko, utrzymując uwagę słuchacza od pierwszego do ostatniego dźwięku.

Urodzony w 1983 r. Tomasz Jakub Opałka jest jednym z niewielu młodych twórców, mających tak bogate doświadczenie symfoniczne. Jego muzykę wyróżnia dynamizm, wrażliwość na brzmienie, wysmakowana orkiestracja oraz innowacyjne poszukiwania w zakresie harmoniki (D.N.A. – skale inspirowane kodem genetycznym, Horyzont zdarzeń – eksploracja możliwości harmoniki ćwierćtonowej etc.). W swoich kompozycjach łączy różnorodne wpływy i inspiracje, odżegnując się zarówno od konceptualizmu, jak i postmodernizmu. Jest zdecydowanym przeciwnikiem koncepcji prekompozycyjnych istniejących per se, które nie mają podłoża w esencji i treści dzieła. Jego śmiałe poszukiwania wykraczają poza teoretyczne nurty. Podstawą jest intuicja twórcza połączona ze świadomym warsztatem kompozytorskim, dbałością o strukturę, formę i narracyjny przebieg kompozycji.

Opałka jest mistrzem koloru, tradycyjnej orkiestry nigdy nie używa w sposób konwencjonalny, instrumenty z różnych rodzin łączy w sposób niebanalny uzyskując coraz to nowe zestawy barw” pisze Małgorzata Gąsiorowska

Agnieszka Lewandowska-Kąkol w swojej książce pt. Dźwięki, Szepty, Zgrzyty opisuje muzykę Opałki, jako jednego z najważniejszych żyjących polskich kompozytorów (i jedynego tak młodego twórcę w tym gronie).

Tracklista:

TOMASZ JAKUB OPAŁKA – EMERGE

[1] Collisions of The Matter (2012) 13’03
Polish Sinfonia Iuventus Orchestra
Krzysztof Słowiński – conductor
Recorded live at The Witold Lutosławski Concert Studio of Polish Radio, 11.05.2013,
Warszawa
℗2012 Polish Sinfonia Iuventus Orchestra

[2] Symphony No. 2 – Emerge (2014) 19’50
Polish Sinfonia Iuventus Orchestra
Krzysztof Słowiński – conductor
Recorded live at The Witold Lutosławski Concert Studio of Polish Radio, 10.05.2014,
Warszawa
℗2014 Polish Sinfonia Iuventus Orchestra

[3] D.N.A. bass clarinet concerto (2012) 16’52
Jadwiga Czarkowska – bass clarinet
Warsaw Philharmonic Artists ‘Chamber Orchestra of the Chain X Festival’
Wojciech Michniewski – conductor
Recorded live at The Warsaw National Philharmonic, 01.02.2013, Warszawa
℗2013 Witold Lutosławski Society and Intitute of Music and Dance

[4] Quadra (2007) 11’20
Polish Radio Symphony Orchestra
Łukasz Borowicz – conductor
Recorded live at The Witold Lutosławski Concert Studio of Polish Radio, 06.04.2008,
Warszawa
℗2007 Polskie Radio S.A.
Total Time: 61’38
TOMASZ JAKUB OPAŁKA | composer

 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć