https://oratnitzaband.wordpress.com/gallery/

felietony

Ethno-rytmy Bułgarii [Korespondencja]

Tradycja, religia i obrzędy ludowe były dla Bułgarów zawsze niezwykle istotne, stanowiące o odrębności etnicznej po przeszło 500-letniej okupacji otomańskiej. W wielu rejonach Bułgarii zakorzenienie w rodzimej kulturze wciąż trwa, szczególne znaczenie mają obrzędy. Jednym z tego typu wydarzeń jest procesja kukeri, święto obchodzone z okazji nadejścia Nowego Roku. Ważnym elementem są tutaj przebrania, odwołujące się do cyklu zbiorów, maski zwierzęce oraz blaszane dzwonki. Bardzo popularne w Bułgarii i na obszarze całych Bałkan są również tańce folkowe, m.in. taniec horo – wykonywany w różnych wariantach przez grupę ludzi trzymających się za ręce, w kole lub w linii.

Oratnitza to grupa założona w 2009 roku, która od początku miała na celu przywrócenie do życia tradycyjne pieśni bułgarskie, aby stały się one przystępne dla młodszych pokoleń, a inspirujące teksty i dźwięki nie przeminęły. Czwórka muzyków tworzy nową jakość, splatając ze sobą bułgarską tradycję śpiewu prawosławnych zakonników, ludowych utworów, jak i hip-hopu, dubstepu oraz dźwięków digeridoo – drewnianej trąby australijskich aborygenów.

Wśród instrumentów, z których korzystają muzycy, znajduje się również cajón – skrzynia perkusyjna, wywodząca się z Afryki, tupan – bardzo popularny na Bałkanach bęben, dudy, flet poprzeczny oraz kaval – rodzaj fletu używanego w Bułgarii, Serbii, Macedonii i innych państwach tego obszaru. Nazwa zespołu odnosi się do rytuału oczyszczenia w ogniu przed dniem Ostatków. Oratnitza ma za sobą już wiele koncertów, była także wielokrotnie nagradzana.

Koncerty Oratnitzy najczęściej odbywają się w niewielkich, alternatywnych klubach, które podczas występów pękają w szwach. Zespół przyciąga rzesze fanów, doskonale bawiących się w rytm muzyki. Dźwięki digeridoo w połączeniu z prawosławnym śpiewem wprowadzają w ekstatyczno-transowy stan, a ponad publicznością zdaje się unosić magiczny duch tradycji bułgarskiej. Młodzież chwyta się za ręce i tańczy horo, wyśpiewuje wraz z zespołem dawne pieśni w nowej interpretacji, tworzy wspólnotę na bazie folkloru, który ma jednoczącą moc.

Oratnitza, kontynuując rodzimą tradycję Bułgarii oraz interpretując ją na własny sposób, przyciąga coraz to nowych zwolenników nie tylko wśród młodzieży. Potencjał zespołów folkowych na terenach Bałkanów jest ogromny i wciąż wzrasta. Artyści coraz częściej stają w szranki ze znanymi zachodnimi grupami na międzynarodowych festiwalach muzycznych.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć