Wczoraj w restauracji Hugo w Poznaniu odbyła się konferencja prasowa dotycząca Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK 2012, na której pojawił się twórca projektu, jeden z najznakomitszych kompozytorów muzyki filmowej, zdobywca Oscara Jan A. P. Kaczmarek. Obok niego za stołem prasowym zasiedli: zastępca prezydenta miasta Poznania, Dariusz Jaworski, dyrektor programowy festiwalu, Adam Trzopek oraz dyrektor projektu Kulinarisches Kino na Festiwalu Berlinale, Thomas Struck. Już niedługo (15-22 sierpnia 2012) będzie miała miejsce druga już odsłona festiwalu – otwartego, odważnego i glokalnego, jak określają organizatorzy.
Czego może spodziewać się publiczność w tym roku? Światowego kina na najwyższym poziomie, koncertów muzyki filmowej, imprez w klubie festiwalowym, konkursów dla młodych kompozytorów oraz bezpłatnych Master Classes (wykładów i seminariów z udziałem wybitnych postaci muzyki i filmu z Polski i zagranicy).
Autorka zdjęcia: Karolina Kizińska.
Oficjalnie ogłoszonymi gośćmi festiwalu (część nazwisk nie została jeszcze ujawniona) są m.in. brytyjski aktor filmowy, Julian Sands; kompozytor, pianista i dyrektor muzyczny Instytutu Sundance, Peter Golub (który jest członkiem American Music Center i doktorem kompozycji w Yale School of Music); amerykański pisarz, aktor, reżyser i producent, Shem Bitterman; dekorator planu i scenograf, Waldemar Kalinowski; kilkakrotnie nominowany do nagrody Emmy i jej zdobywca, kompozytor Richard Bellis; kompozytor muzyki filmowej, trębacz, pianista, laureat Grammy i Emmy, Mark Isham; oraz scenografka Florence Fellman.
Na konferencji prasowej Jan A.P. Kaczmarek zdradził ponadto nieco szczegółów dotyczących gali otwarcia i zamknięcia festiwalu (których reżyserem jest Jarosław Minkowicz). Na gali otwarcia wystąpią m.in. Adam Sztaba oraz akordeonista i zwycięzca polskiej edycji Mam Talent, Marcin Wyrostek, a na gali zamykającej festiwal pojawi się wiolonczelistka Tina Guo, z której występem wiąże się pewna niespodzianka… Zamierzeniem jest ożywienie tych części festiwalu, dodanie im energii, jako że zdaniem dyrektora TRANSATLANTYKU, w Europie brakuje im nieco typowej w USA pompy.
Na szczególną uwagę zasługują międzynarodowe konkursy muzyki filmowej: TRANSATLANTYK Film Music Competition (polegający na skomponowaniu muzyki do dwóch krótkich filmów – Mój przyjaciel Hachiko w reż. Lasse Hallstroma oraz Wielka Ucieczka w reż. Damiana Neonowa) oraz TRANSATLANTYK Instant Composition Contest (polegający na zaimprowizowaniu przed publicznością utworu fortepianowego, związanego z obejrzanym chwilę wcześniej fragmentem filmu). Łączna pula nagród wynosi 70 tys. dolarów, a zwycięzcy otrzymają odpowiednio tytuły: TRANSATLANTYK Young Composer 2012 oraz TRANSATLANTYK Young Composer Award. Wszelkie szczegóły odnośnie konkursów można uzyskać pod adresem mailowym competition@transatlantyk.org.
Video z konferencji:
Dodatkowe informacje: transatlantyk.org/pl