Sukienka "Chopin" z kampanii społecznej "Save the Music"

felietony

Fryderyk Chopin – numer specjalny

Drodzy Czytelnicy!

Przed Wami najnowszy numer specjalny MEAKULTURY poświęcony Fryderykowi Chopinowi. Data ukazania się tej  publikacji nie jest przypadkowa. Kompozytor urodził się 1 marca (bądź, jak twierdzą niektórzy badacze, 22 lutego) 1810 roku w Żelazowej Woli. Nasz numer specjalny będzie zatem swego rodzaju prezentem urodzinowym. Mamy cichą nadzieję, że, jak to bywa z prezentami, przypadnie on do gustu obdarowanej osobie – oczywiście raczej naszym Czytelnikom, niż Chopinowi (choć nigdy nic nie wiadomo!).

Myślę, że gdyby zadać pytanie o najbardziej znanego polskiego artystę, większość respondentów  wskazałaby Fryderyka Chopina. Prawdopodobnie każdy z nas, nawet jeśli nie ma w domu płyty z jego muzyką, zna jakiś utwór tego kompozytora, potrafi go nazwać i zanucić. O fenomenie i popularności polskiego twórcy można by zatem pisać długo. Studia chopinowskie cieszą się nieodmiennie dużym zainteresowaniem. Ostatni Konkurs Chopinowski udowodnił, chyba już po raz kolejny, że jego muzyka  potrafi połączyć ludzi na całym świecie, a także pokazał, że przez trzy tygodnie w październiku każdy może poczuć się fanem tego twórcy, Jego popularności w tym czasie mógłby pozazdrościć niejeden współczesny artysta. 

Mamy nadzieję, że, mimo niewątpliwej popularności Chopina, numer specjalny poświęcony jego osobie dostarczy Czytelnikom wielu nowych informacji o tym kompozytorze i pianiście. Niezwykłą historię alternatywną przedstawia Aleksandra Chmielewska, która pokazuje, jak jeden, niewielki szczegół mógł sprawić, że Fryderyk Chopin zostałby… zegarmistrzem. Wojciech Bońkowski, chopinolog oraz degustator i znawca win, zdradza nam w rozmowie m.in. tajemnice ulubionych potraw polskiego kompozytora, przedstawiając go jednocześnie jako niezwykłego smakosza. Agnieszka Topolska z kolei recenzuje…. recenzje i wypowiedzi krytyków podczas XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Warto się zagłębić w tę recenzję, bo już niebawem na łamach MEAKULTURY ukaże się jej druga część. Monika Brzezińska w szczegółowej analizie przedstawia cykl etiud Stephena Hellera, które stanowiły ćwiczenia ułatwiające przygotowanie do wykonywania utworów Chopina. Paweł Siechowicz interpretuje zagadkowy i tajemniczy Nokturn g-moll op. 15 nr 3. Z kolei Jan Lech zabierze nas w podróż  z kompozytorem, pokazując go jako człowieka drogi.

Życzymy Państwu przyjemniej lektury! Może właśnie przy dźwiękach muzyki Chopina?

 

Całość numeru: https://meakultura.pl/archiwum/208


Grafiką główną numeru specjalnego jest projekt sukienki “Chopin”, który stanowi część kampanii społcznej “Save the Music”. Jej celem jest wspieranie dobrej muzyki przy współudziale mody oraz sztuk wizualnych, przybliżenie sylwetek genialnych artystów, a także promowanie wartościowej muzyki, bez względu na jej gatunek.Więcej informacji o samej akcji, jej twórcach, projektach ubrań i plakatach można znaleźć na stronie https://savethemusic.eu

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć