statuetki konkursowe, fot. Bartosz Dąbrowski

felietony

Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS wspiera Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych

Fundacja MEAKULTURA otrzymała wsparcie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na potrzeby drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych “KROPKA”.

Celem konkursu jest uhonorowanie i przybliżenie szerszej publiczności postaci ważnych dla polskiej krytyki muzycznej. Konkurs ma zwrócić uwagę także na młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku muzycznym oraz zaprezentować dorobek zagranicznych muzykologów, dziennikarzy, publicystów, którzy swoją pracę poświęcili badaniu i promowaniu muzyki polskiej na świecie.

 

Fundacja MEAKULTURA – organizator konkursu – pragnie, aby jego otwarta formuła, łącząca wszystkie gatunki i style muzyczne, przyczyniła się do integracji środowiska krytyków, które, ze względu na ogromną różnorodność stylistyczną oraz niszowy charakter niektórych nurtów muzycznych, pozostaje bardzo rozproszone.

Do tej pory nie było w Polsce tego typu wydarzenia skierowanego do krytyków muzycznych i już jego pierwsza odsłona pokazała, że istnieje  potrzeba, aby konkurs na stałe wpisał się w kalendarz muzyczny jako ważne forum wymiany myśli i doświadczeń.  Wydarzenie to zbliżyło także różne środowiska: piszących o muzyce, wydawców, przedstawicieli firm fonograficznych i różnych instytucji. Ilość zgłoszeń w ubiegłym roku liczona była w setkach. Fundacja pozyskała także znaczące patronaty (np. Narodowe Centrum Kultury i POLMIC) i współpracowała m.in. z  Instytutem Muzyki i Tańca.

Jako organizatorzy konkursu dostrzegamy w Polsce ogromną potrzebę promocji kompetentnej krytyki muzycznej, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, oraz wspierania osób początkujących w tej dziedzinie. Nasze przedsięwzięcie ma przypominać o kulturotwórczej roli krytyki muzycznej, o jej zasługach w popularyzowaniu dokonań twórców, promować muzykę i edukować społeczeństwo.

Otrzymane środki mają być przeznaczone na nagrody dla uczestników. Szczegółowy regulamin drugiej edycji konkursu wraz z kalendarium działań zostanie opublikowany wkrótce. Już teraz namawiamy jednak wszystkich piszących krytyków do udziału w tym przedsięwzięciu. Zapraszamy też instytucje i firmy, którym bliskie jest dziennikarstwo muzyczne na wysokim poziomie, do wsparcia naszej inicjatywy.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć