statuetki konkursowe, fot. Bartosz Dąbrowski

felietony

Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS wspiera trzecią edycję Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych

Fundacja MEAKULTURA otrzymała wsparcie z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS na potrzeby trzeciej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych “KROPKA”.

Celem konkursu jest uhonorowanie i przybliżenie szerszej publiczności postaci ważnych dla polskiej krytyki muzycznej. Konkurs ma zwrócić uwagę także na młodych twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność na rynku muzycznym oraz zaprezentować dorobek zagranicznych muzykologów, dziennikarzy, publicystów, którzy swoją pracę poświęcili badaniu i promowaniu muzyki polskiej na świecie.

Fundacja MEAKULTURA – organizator konkursu – pragnie, aby jego otwarta formuła, łącząca wszystkie gatunki i style muzyczne, dlatego teksty nagradzane w dwóch pierwszych edycjach dotyczyły najróżniejszych gatunków muzycznych: muzyki klasycznej, współczesnej, etnicznej, filmowej oraz popularnej. Wśród laureatów Nagrody Specjalnej znaleźli się obcojęzyczni dziennikarze publikujący w poczytnej prasie amerykańskiej czy brytyjskiej (Alex Ross z “The New Yorker” oraz John Allison z “Opera Magazine”).

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych to jedyne tego typu przedsięwzięciem w Polsce, a ilość zgłoszeń każdego roku liczona jest w setkach. Fundacja pozyskała także w ostatnich latach znaczące patronaty (TVP Kultura, Narodowe Centrum Kultury oraz POLMIC) i współpracowała m.in. z  Instytutem Muzyki i Tańca.

Jako organizatorzy konkursu dostrzegamy w Polsce ogromną potrzebę promocji kompetentnej krytyki muzycznej, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, oraz wspierania osób początkujących w tej dziedzinie. Nasze przedsięwzięcie ma przypominać o kulturotwórczej roli krytyki muzycznej, o jej zasługach w popularyzowaniu dokonań twórców, promować muzykę i edukować społeczeństwo.

Otrzymane środki mają być przeznaczone na nagrody dla uczestników. Szczegółowy regulamin drugiej edycji konkursu wraz z kalendarium działań zostanie opublikowany wkrótce. Już teraz namawiamy jednak wszystkich piszących krytyków do udziału w tym przedsięwzięciu. Zapraszamy też instytucje i firmy, którym bliskie jest dziennikarstwo muzyczne na wysokim poziomie, do wsparcia naszej inicjatywy.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć