Karolina Kizińska i Mikołaj Rykowski, Gala Finałowa 2015, fot. Bartosz Dąbrowski

felietony

Gala Finałowa drugiej edycji Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA

12 maja 2016 roku o godz. 18.30 w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego w Warszawie przy ul. Fredry 8 odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Polskich Krytyków Muzycznych KROPKA zorganizowanego przez Fundację MEAKULTURA.

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych to jedyne tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W tym roku odbywa się już jego druga edycja, a do organizatorów napłynęło kilkaset zgłoszeń z licznych redakcji, blogów i od osób prywatnych. Celem konkursu jest wspieranie kompetentnej krytyki muzycznej w Polsce, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych oraz promocja tekstów o wysokim poziomie merytorycznym i językowym. Konkurs ma też zwrócić uwagę na młodych twórców i na dorobek zagranicznych krytyków, którzy promują muzykę polską na świecie. Uwzględniając różnorodność współczesnej kultury, konkurs pozostaje otwarty na wielość gatunków muzycznych (muzyka klasyczna, popularna, filmowa, jazzowa, itp.) oraz sposobów wypowiedzi (recenzja, felieton, esej, wpis na blogu). Grono Jurorów reprezentowane jest przez osobistości związane z mediami, instytucjami kultury i uczelniami artystycznymi.

Nagrody (statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe) zostaną przyznane w następujących kategoriach:

– trzy równorzędne Nagrody Główne: Paweł Siechowicz, Magdalena Romańska, Antoni Michnik

Nagroda Specjalna za najlepszy tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju: John Allison

Nagroda dla blogera: Dorota Kozińska

Nagroda dla debiutanta oraz Nagroda Redaktora Naczelnego PWM: Karolina Dąbek

Nagroda Indywidualna Piotra Metza za najlepszy tekst o muzyce popularnej: Olga Drenda

Nagroda Fundacji MEAKULTURA za wybitne osiągnięcia w dziedzinie krytyki muzycznej: Krzysztof Bilica.

W tym roku laureatka nagrody w kategorii debiutu zostanie nagrodzona stażem w Instytucie Muzyki i Tańca.

W gronie Jurorów znalazły się osobistości związane z mediami i instytucjami kultury: dr Daniel Cichy (Redaktor Naczelny PWM i muzykolog, przewodniczący jury), dr hab. Maria Pomianowska (multiinstrumentaliska, wokalistka, profesor Akademii Muzycznej w Krakowie), dr Beata Bolesławska-Lewandowska (muzykolog i dziennikarka muzyczna, pracownik Instytutu Sztuki PAN), dr Miłosz Bembinow (kompozytor i przedstawiciel ZAIKS-u), dr Mariusz Gradowski (muzykolog, dziennikarz i publicysta muzyczny), Robert Kamyk (dziennikarz, producent, muzykolog, przedstawiciel TVP Kultura), Adam Suprynowicz (dziennikarz, prezenter radiowy i krytyk muzyczny, przedstawiciel PR2). Dodatkowo Nagrodę Indywidualną przyznaje Piotr Metz (dziennikarz, specjalista z zakresu muzyki popularnej, dyrektor muzyczny Programu III Polskiego Radia).

Uroczystość uświetni oprawa muzyczna w wykonaniu duetu akordeonowego Andrzeja Grzybowskiego i Piotra Wojciechowskiego.

Patronat nad Galą sprawuje Narodowe Centrum Kultury oraz TVP Kultura. Partnerami Konkursu są Polskie Wydawnictwo Muzyczne, Instytut Muzyki i Tańca oraz Polskie Centrum Informacji Muzycznej. MEAKULTURA objęła to wydarzenie patronatem medialnym.

Konkurs otrzymał wsparcie z Funduszu Promocji Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

szczegółowe informacje : https://fundacjameakultura.pl/kropka

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć