felietony

Gdynia – Muzyczna Wizytówka Miast

Ta „wioska rybacka” – jak do dziś lubią nazywać Gdynię wrogo nastawieni gdańszczanie – jest jednym z najnowocześniejszych i najdynamiczniej rozwijających się miast Polski w ostatnich latach. Jest tu prężnie działający port i infrastruktura na wysokim poziomie. Niedawno zakończono budowę najwyższego budynku mieszkalnego w Polsce – Sea Tower. Kultura muzyczna w tym mieście również jest wysoka i, mimo iż Gdynia plus muzyka dla większości zapewne będzie się równać Open’er Festival, ten artykuł pokaże, że w tym mieście dzieje się dużo więcej.

INSTYTUCJE KULTURY

Instytucją animującą w znacznej mierze kulturę muzyczną Gdyni jest Centrum Kultury. Z jego inicjatywy organizowane są cykliczne koncerty dla dzieci – Mała Gdyńska Filharmonia; i dla dorosłych – Niedziela Melomana. Ponad to Centrum Kultury patronuje różnym festiwalom i konkursom muzycznym, o których będzie jeszcze mowa niżej.

W Gdyni działa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego. Nie ma ona statusu państwowego, niemniej posiada dobrze wykwalifikowaną kadrę nauczycielską (zawierającą często nauczycieli z gdańskich szkół muzycznych) i wypuszcza w świat dobrze wykształconych muzyków.

Najbardziej charakterystyczną instytucją kulturalną w Gdyni bez wątpienia jest Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Jego historia zaczyna się w 1958 roku w Gdańsku, gdzie miały miejsce dwie premiery. W 1960 roku przeniósł się na stałe do Gdyni, a w 1963 całkowicie uniezależnił od Gdańska. W 1966 z inicjatywy Baduszkowej powstało przy teatrze Studium Wokalno-Aktorskie znane dziś jako Państwowe Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej. Sukcesy Teatru Muzycznego rozpoczęły się premierą Skrzypka na dachu w 1984, dzięki któremu teatr zyskał międzynarodowy rozgłos. W kolejnych latach wystawiano też My Fair Lady, Jesus Christ Superstar, Les Miserables. Obecnie, poza musicalami (np. Grease, Shrek), teatr wystawia komedie muzyczne i bajki (np. Siostrunie lub Pchła Szachrajka), a także wielkie dzieła literatury polskiej (Lalka, Chłopi). Po remoncie w 2012 teatr wystawia spektakle na trzech scenach: Dużej, Nowej i Kameralnej, które w sumie mieszczą 1580 widzów. Czyni to z Teatru Muzycznego w Gdyni największą placówkę tego rodzaju w Polsce.

FESTIWALE I KONKURSY

Jeśli mówimy o życiu kulturalnym Gdyni trudno nie wspomnieć o festiwalu, który może niewiele wspólnego ma z muzyką, ale jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w skali kraju, dlatego warto o nim wspomnieć. Gdynia – Festiwal Filmowy jest najstarszym festiwalem gdyńskim i niewątpliwie może pochwalić się największym prestiżem. W ramach festiwalu przyznawane są nagrody trzech konkursów: Konkursu Głównego, Konkursu Młodego Kina i Przeglądu Polskiego Kina Niezależnego. Główną nagrodą są Złote Lwy. Jej nazwa nawiązuje do herbu Gdańska, co jest uzasadnione, ponieważ festiwal od początku swojego istnienia (1974) do 1986 roku odbywał się właśnie w Gdańsku.

W Gdyni organizowane są aż dwa festiwale o charakterze międzynarodowym związane z muzyką poważną. Pierwszym z nich, cieszącym się dłuższą tradycją, jest Gdynia Classica Nova – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej. Cykl koncertów łączy w programie przeboje muzyki sakralnej (np. Requiem Mozarta) z mniej popularnymi i rzadko wykonywanymi utworami (np. twórczość Józefa Elsnera).

Festiwal Muzyki Dawnej ANIMA MUSICA jest wydarzeniem koncentrującym się wokół idei historycznie poinformowanego wykonawstwa muzyki od XV do XVIII wieku i jest jednym z pierwszych tego typu inicjatyw w Polsce. Festiwal odbywa się od 2003 roku i zaprasza do współpracy zarówno polskich jak i zagranicznych muzyków zajmujących się wykonywaniem muzyki dawnej w duchu epoki. Koncerty odbywają się we Franciszkańskim Centrum Kultury.

Niewątpliwie najbardziej popularnym muzycznym festiwalem gdyńskim, a prawdopodobnie też polskim, jest Open’er Festival. Organizatorem tej imprezy jest agencja koncertowa „Alter Art”. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2002 roku w Warszawie, wtedy było to jednodniowe wydarzenie. W 2003 roku impreza przeniosła się do Gdyni i tu w porze letniej organizuje swoje kolejne edycje. Początkowo festiwal odbywał się na Skwerze Kościuszki, jednak w 2006 rozrósł się do tego stopnia, że musiał zostać przeniesiony w większe miejsce, jakim stało się lotnisko Kosakowo. Od 2009 roku Open’er oferuje uczestnikom festiwalu siedem różnych scen muzycznych. Jedna z nich przeznaczona jest dla szukających promocji  młodych wykonawców. W ciągu tych dwunastu lat na festiwalu można było usłyszeć takich artystów jak Snoop Dog, Sex Pistols, Prince, Björk, Coldplay, Rihanna, Kings of Leon, Nick Cave. Open’er Festival jest pierwszym komercyjnym wydarzeniem muzycznym w Polsce organizowanym na tak dużą skalę.

Od 2005 roku organizowany jest w Gdyni festiwal Globaltica, którego ideą jest popularyzacja kultur świata poprzez tzw. world music. Podczas jego edycji występowali artyści z Indii, Madagaskaru, Mongolii, Iranu, Nigerii, Bułgarii, Węgier, Polski i wielu innych krajów świata. Festiwal odbywa się w różnych miejscach Gdyni, jednak centrum wydarzeń jest Park Kolibki. Organizatorem imprezy jest Fundacja Kultury LIBERTY. Poniżej materiał z 9. edycji festiwalu.

Kolejnym festiwalem o wieloletniej tradycji jest Gdynia Blues Festival. Już od dziesięciu lat zapraszani są na niego bluesowi muzycy z Polski, Europy i świata. Festiwal trwa od trzech do pięciu dni i oferuje bezpłatne koncerty na skwerze Arki Gdynia, podczas których występują polscy i zagraniczni artyści. Każdy dzień kończy się jam session w klubie, które zawsze cieszy się dużą frekwencją. Kulminacją wydarzenia jest płatny koncert zamykający, na który organizatorzy zawsze starają się zaprosić lepiej rozpoznawalnego artystę bluesowego. W poprzednich latach festiwal zamykali tacy artyści jak Sherman Robertson, Kim Wilson, Son of Dave, Keith Dunn.

(fragment koncertu z edycji 2013 roku)

Ladys’ Jazz Festival to festiwal szczególny w skali Europy. Zapraszane są na niego największe artystki ze świata jazzu i co roku pojawia się jakaś gwiazda dużego formatu. Od niedawna w ramach tego wydarzenia organizowany jest koncert w Warszawie. W poprzednich edycjach festiwalu wystąpiły: Candy Dulfer, Stacey Kent, Dee Dee Bridgewater, Dionne Warwick.

 


KLUBY MUZYCZNE

Jak widać w Gdyni nie brakuje cyklicznych imprez muzycznych, ale na co dzień miasto również jest atrakcyjne muzycznie. Koncerty, „muzyka na żywo” i jam sessions to główne muzyczne rozrywki, jakimi stoi to miasto. Dzieje się to za sprawą klubów, których w Gdyni jest bardzo dużo. Poniżej scharakteryzuję tylko te, które według mnie działają naprężniej.

Jednym z najpopularniejszych w Gdyni jest Klub „Pokład”. Jest on obowiązkowym przystankiem na trasach koncertowych wielu polskich – i nie tylko – artystów. „Pokład” jest dobrze kojarzonym klubem również poza Gdynią, zwłaszcza, że jako jeden z nielicznych posiada wystrój nawiązujący do nadmorskiego położenia miasta.

„UCHO” to klub kojarzony przede wszystkim z młodzieżowo-studencką publicznością. Dominują tu koncerty młodszych zespołów, np. happysad, Zabili Mi Żółwia. Nie oznacza to jednak, że nie grywają tu artyści z dłuższym stażem koncertowym (np. Hanna Banaszak, Wojciech Waglewski, Świetliki).

Blues Club jest gdyńska ostoją bluesa i jazzu. Szczególnie ważny jest on dla młodych muzyków chcących spróbować swoich sił na scenie, gdyż co wtorek odbywają się tu najpopularniejsze w mieście bluesowe jam sessions. Ponadto odbywają się tu cykliczne koncerty, na których występują często pomniejsze, mało znane zespoły bluesowe i jazzowe. Blues Club jest współorganizatorem Gdynia Blues Festival.

LUDZIE

Marzena Komsta jest kompozytorką urodzoną w Gdyni. Studiowała kompozycję w Gdańsku i Warszawie, a następnie we Francji, gdzie obecnie mieszka. Pisze muzykę elektroniczną i instrumentalną. Była nagradzana w różnych krajach świata, a jednym z jej najbardziej prestiżowych osiągnięć jest nagroda Villa Kujoyama w Kioto (Japonia). Jej muzyka wykonywana była na polskich festiwalach muzyki współczesnej („Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”), a także za granicą („International Review of Contemporary Music” w Belgradzie, „Musica” w Strasburgu, „Musicora” w Paryżu).

źródło: www.wikipedia.pl

https://vimeo.com/5589374

Tomasz Makowiecki to wokalista, kompozytor i autor tekstów mieszczący się w gatunku muzyki pop. Zadebiutował w 2002 roku albumem Makowiecki Band. W 2008 roku założył z członkami grupy Myslovitz zespół pod nazwą NO!NO!NO!, który w 2010 roku wydał album o tym samym tytule. Wraz z owym zespołem Makowiecki uzyskał dwie nominacje do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego – „Fryderyka ”.

Danuta Baduszkowa była bardzo ważną postacią dla gdyńskiej kultury. Na stanowisku głównego reżysera przyczyniła się do rozwoju Teatru Muzycznego. To z jej inicjatywy zaczęto wystawiać musiacale, a w 1966 założono Studium Wokalno-Aktorskie. W 1992 roku uhonorowano działalność Baduszkowej nadając jej imię Teatrowi Muzycznemu w Gdyni.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć