Okładka płyty „Here”, materiały prasowe

felietony

God's Favorite Drug – atlas melomana [Strefa kibica]

God’s Favorite Drug, zespół rockowy założony w 2007 roku w Łaziskach Górnych, wydał w maju tego roku pierwszą – po debiutanckim minialbumie Now – płytę, nazwaną Here, prawdziwy akustyczny prezent dla recenzentów. Z podręcznego słownika melomana-geografa garściami sypią się określenia: rock kalifornijski, grunge prosto z Seattle, folk rock z New York… Kim są muzycy, którzy sprawiają, że słuchanie Here sprzyja entuzjastycznemu wyszukiwaniu przeróżnych „paradygmatów” God’s Favorite Drug – siły Alice In Chains czy melancholii Pearl Jam?

Machinę ruszyli wokalista i gitarzysta zespołu Aleksander Kopka, basista Michał Jabłoński oraz pochodzący z Tychów perkusista Jacek Majdiuk. Na początku 2009 roku zespół, po zminach personalnych, nagrał pełną ciężkiego, elektrycznego brzmienia Ep-kę Now, aby po sześciu latach zaskoczyć nowym składem zespołu oraz akustycznym albumem z czternastoma utworami.

Po pierwszym przesłuchaniu Here zapisałam pewną ręką: „Mad Season!”. Bardzo szybko okazało się, że niektórzy muzycy tej amerykańskiej supergrupy zostali już odnotowani przez słuchaczy – God’s Favorite Drug nie boją się coverów i na Here znajdziemy między innymi Ressurection Song z albumu Field songs Marka Lanegana. Na marginesie, tym razem ze znakiem zapytania, umieściłam jeszcze inną amerykańską supergrupę – A Perfect Circle, z ich Mer De Noms i trzema magicznymi balladami, na które naprowadziły mnie sekcje smyczkowe, wiolonczela i delikatny, a zarazem silny głos Kopki w utworach Travelogue for Exiles, Lethe i Fireflies.

I chociaż grunge’owe skojarzenia krytyków pochylających się nad twórczością God’s Favorite Drug wydają się zagłuszać dźwięki formacji Keenana, mieniące się w recenzjach Here nazwy innych kapeli pozwalają mi zakończyć te krótkie zwierzenia „kibica” zaproszeniem: wy, wyczerpani z oczekiwania na nową płytę ulubionego zespołu, miłośnicy Toola, i wy, opłakujący lata 90. pod skrzydłami Unplugged MTV – przysłuchajcie się God’s Favorite Drug. Sentymentalnym – zespół przypomni, co najlepsze, a odkrywców – jak przystało na prawdziwe rockowe granie – wyniesie gdzieś znacznie dalej. 

Lista utworów:

1. Stone Ritual
2. On the Road I
3. Burning Alive
4. Lethe
5. Travelogue for Exiles
6. Nothin’
7. Between Aether and Air
8. Wait
9. On the Road II
10. Fireflies
11. Resurrection Song
12. On the Road III
13. Where is Yout Place?
14. The End Is Where We Start From


Wesprzyj nas
Warto zajrzeć