Logo akcji. źródło: Facebook

felietony

Gorące szasnastki zamiast wiadra zimnej wody

Czy boicie się już otworzyć lodówkę ze strachu, że możecie znaleźć tam kolejny łańcuszek z serii „podaj 10 swoich ulubionych produktów żywnościowych”? Czy boicie się już odpalić fejsa ze strachu, że zaleje Was (dosłownie!) masa rozprzestrzeniających się viralowo filmików, na których ludzie oblewają się zimną wodą? Ja się bałem, ale już mi przeszło. Ciekawość wygrała ze strachem. Ruszyło Hot 16 Challenge.

Chyba każdy spotkał się z akcją Ice Bucket Challenge, prawda?  Ktoś w ramach wyższej idei oblewa się zimną wodą, wzywając tym samym do powtórzenia tego wyczynu kolejne trzy osoby. Proste jak konstrukcja cepa. Z jednej strony fajne, bo kto nie chciałby zobaczyć kogoś znanego (osobiście albo z telewizji) oblanego lodowatą wodą?! Śmieszne to jak gagi ze starych komedii, w których sytuacyjne żarty spointowane były charakterystycznym dźwiękiem puzonu.

Oczywiście dochodzi do tego szczytny cel, bo osoba nominowana zobowiązana jest do wpłacenia datku na rzecz potrzebujących. Wszystko wygląda dobrze w teorii, ale w praktyce skończyło się na tym, że IBC zdominowało media milionami identycznych filmów, przeistaczając się szybko w narzędzie towarzyskiej presji.

Dyskusja na temat IBC wywołała lawinę komentarzy wśród raperów. Nominowany do challenge’u TEDE zarzucił tej inicjatywie, że stała się mimowolnie łatwą platformą do autopromocji. Wezwał biorących udział w akcji (nazywając ją jednocześnie „#hajsbucketchallenge”) do podzielenia się dowodami wpłat na cele charytatywne.  Naprzeciw napiętej sytuacji wyszedł inny warszawski raper – Solar, który – chcąc rozruszać środowisko związane z kulturą hip-hop – wymyślił własną wersję akcji.  Stworzona przez niego inicjatywa Hot 16 Challenge, w przeciwieństwie do pierwowzoru, nie posiada charytatywnego charakteru. Hot 16 Challenge jest konkurencją polegająca na zarapowaniu za jednym podejściem specjalnie napisanej „szesnastki” (czyli szesnasto wersowej zwrotki) oraz nominowaniu do następnych wykonań kolejnych raperów, którzy powinni wywiązać się z tego zadania w przeciągu 72 godzin.

Niby wszystko dzieje się w duchu zabawy, lecz mimowolnie czuć tu ostrego ducha rywalizacji. Nominowani raperzy nie tylko typują do nagrywania kolejnych zwrotek swoich przyjaciół, ale również wskazują wykonawców za którymi nie przepadają. Wszystko po to, by potwierdzić swoją wyższość w technice, bystrości umysłu i ciętym języku. Uczestnikami Hot 16 Challenge są zarówno czołowi reprezentanci krajowej sceny, jak i młodzi raperzy, których pierwsze legalne albumy dopiero ukazują się na rynku wydawniczym. Odnajdziemy tu również weteranów sceny freestylowej, o których dawno nie słyszeliśmy oraz wykonawców, parających się rapem, jednak przez środowisko nieakceptowanych. Z jednej strony usłyszymy wyrzucających z prędkością karabinu maszynowego raperów o niesamowitej technice, z drugiej – spotkamy „zawodników”, którzy swoim specyficznym stylem melorecytacji może nie powalą na kolana, ale posiadają grono wiernych słuchaczy.

Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy ktoś odmówi udziału w Challenge’u, lecz i tak zatacza on coraz szersze kręgi. Stanowi przykład, że polska scena hip-hopowa jest najbardziej zżytą i twórczą spośród wszystkich branż muzycznych na krajowym rynku.

A także bardzo różnorodną. Każda z nagranych szesnastek jest inna, każda niesie za sobą nową jakość. Różnią je nie tylko technika rapu, miejsce i okoliczności w jakich zostały nagrane, ale także tematyka tekstów. Znajdziemy tu samochwalcze braggi, nawijki na temat posiadanej kolekcji winyli, czy nagrane dla żartów wpadające w ucho piosenki. Ogromną siłą tej konfrontacji jest fakt, że pokazuje nam ona rapową scenę w pigułce. Dzięki nagranym szesnastką możemy zorientować się w jakiej stylistyce poruszają się raperzy związani z danymi wytwórniami,  a także poznać nowe twarze na hip-hopowej scenie. Co ciekawe, Challenge powoli wyrywa się poza polskie ramy, gdyż do zabawy zaproszenia otrzymują także raperzy z zagranicy. Jeśli chcecie być na bieżąco z 16 Hot Rap Challenge, koniecznie obserwujcie stronę internetową lub śledźcie jej profil na facebooku.

https://hot16.pl

https://www.facebook.com/PLHot16Challange

————–

Wywiad powstał dzięki Funduszowi Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć