Headache, okłada płyty

felietony

"Headache" gdańskiego zespołu Trupa Trupa na liście płyt roku w Los Angeles Times

Sasha Frere-Jones na łamach Los Angeles Times uznał Headache za jedną z najlepszych płyt 2015 roku, a Trupę Trupa za jeden z najlepszych działających obecnie zespołów rockowych.

Trupa Trupa to zespół pochodzący z Gdańska, jego liderem jest wokalista i poeta, Grzegorz Kwiatkowski, często wykonujący utwory w języku angielskim. W uzasadnieniu amerykańskiego dziennikarza czytamy m.in., że “Piękno i intensywność zajmują tutaj jednakowe miejsce”, a grupa porównywana jest m.in. do szkockiego zespołu Dungen czy do angielskiego gitarzysty i piosenkarza, Syda Barretta.

 
Na liście oprócz polskiego zespołu znalazły się m.in. Pomegranates Nicolasa Jaara, czyli alternatywna ścieżka dźwiękowa do filmu Kolor granatu (1969) Siergieja Paradżanowa czy Program elektronicznego duetu japońskiego NHK.
 
W rankingu pojawił się jeszcze jeden polski akcent. Album Live Knots Orena Ambarchi zawiera dwa nagrania tego samego utworu. Jedna z wersji została zarejestrowana podczas krakowskiego Unsound Festival z udziałem Sinfonietty Cracovia w 2013 roku.
 
Oren Ambarchi, Live Knots, okładka płyty
 
 
Więcej na temat listy najlepszej muzyki w rankingu Sashy Frere-Jonesa można przeczytać tutaj, a o gdańskim zespole na łamach MEAKULTURY pisał dwukrotnie Bartosz Dąbrowski:
 
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć