felietony

Henryk Mikołaj Górecki

Henryk Mikołaj Górecki – polski kompozytor i pedagog. Urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy koło Rybnika, zmarł 12 listopada 2010 w Katowicach.

W latach 1955-1960 studiował kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. W 1960 zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Kompozytorów Związku Kompozytorów Polskich. W tym samym roku na festiwalu Warszawska Jesień wykonano jego Scontri – utwór zaskoczył słuchaczy nowoczesnością brzmienia, a Górecki zyskał miano kompozytora skrajnie awangardowego. 1976 rok określany jest jako zwrot w stylu kompozytorskim Góreckiego – III symfoniaSymfonia pieśni żałosnych” (której premiera miała miejsce również na Warszawskiej Jesieni) cechowała się  prostotą i niezwykłą ekspresją wyrazu. To właśnie III symfonia zapewniła kompozytorowi trwałą pozycję w dziejach światowej muzyki.  W 1992 roku utwór  znalazł się na pierwszych miejscu  amerykańskich i angielskich list przebojów, słuchali go melomani na całym świecie. Górecki komponował przez całe swoje życie. Jest autorem wielu utworów wokalno–instrumentalnych, w tym czterech symfonii.

Górecki współpracował z katowicką uczelnią muzyczną, najpierw jako wykładowca, później profesor, pełnił również funkcję jej rektora. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień zarówno, na polskich jak i międzynarodowych konkursach i festiwalach.  Jest doktorem honoris causa kilkunastu uczelni, między innymi Akademii Muzycznej w Katowicach czy Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć