Karol "Solar" Poziemski, fot.: youtube.com/SBM Label

felietony

Hot16Challenge2 – od raperskiej zabawy na bicie, po powszechną akcję charytatywną: subiektywny przegląd hip-hopowych ,,szesnastek”

Rok 2020 to czas pełen wątpliwej jakości niespodzianek. W ferworze nowej rzeczywistości, w której każdy z nas musiał się odnaleźć, pojawił się jednak akcent, pozwalający nam choć na chwilę odciągnąć uwagę od wszechogarniającego chaosu. Akcentem tym stała się zainicjowana przez środowisko hip-hopowe akcja Hot16Challenge2. Jest to druga odsłona  wyzwania zapoczątkowanego sześć lat temu przez Karola „Solara” Poziemskiego – rapera, który obecnie jest współwłaścicielem jednej z najbardziej znanych wytwórni hip-hopowych w Polsce – SBM Label.

Na czym polega Hot16Challenge2? 

Akcja H16CH2 to wyzwanie twórcze, polegające na napisaniu i wykonaniu szesnastu wersów wkomponowanych w dowolny bit. Artysta jest zobligowany do wytypowania kolejnych osób, które mają w ciągu 72 godzin wykonać swoją autorską ,,szesnastkę” i nominować kolejnych twórców. Pierwsza edycja wydarzenia miała zgoła odmienny charakter – nosiła w sobie znamię muzycznej zabawy, podczas której raperzy angażowali w koncepcję kolegów z branży. Hot16Challenge2 to akcja ściśle nawiązująca do swojej starszej siostry, choć można powiedzieć, że znacznie uszlachetniona – w tegorocznej edycji pierwsze skrzypce grał aspekt charytatywny: celem była pomoc służbie zdrowia i szpitalom walczącym z koronawirusem. Każdy, kto wyrażał taką chęć, mógł wpłacić dowolną kwotę na zbiórkę organizowaną w serwisie siepomaga.pl. Urozmaiceniem był również wymiar i zasięg nowej odsłony: tym razem w akcji wzięli udział nie tylko raperzy, ale wszyscy, którzy mieli ochotę zaangażować się artystycznie. Tym sposobem Hot16Challenge2 nabrało wymiaru powszechnego. W wyzwaniu brali udział ludzie kultury, politycy, a nawet firmy. Otwartość związana z zachętą Solara „let’s make it international!” nadała wydarzeniu format międzynarodowy i zdecydowanie wpłynęła na popularność zbiórki, mimo iż nie wszystkie nominacje uzyskały odzew.

Jaki jest rezultat akcji? 

Moim zdaniem oszałamiający, biorąc pod uwagę, że założenie inicjatora brzmiało: …byłoby super obserwować jak licznik rośnie, a na końcu zobaczyć nagłówek „Polski Hip-Hop zebrał milion na walkę z koronawirusem”! 🙂 [1] Tymczasem udało się zebrać blisko 3,7 miliona złotych! Co więcej, do wyzwania zostało nominowanych 4 183 artystów (przypomnijmy, że w pierwszej edycji liczba nominowanych oscylowała w granicach 200), a łączna liczba wyświetleń na YouTube przekroczyła 485 milionów!

Pomimo tak imponującego wyniku nie wszyscy uważają, że akcja odniosła sukces. Sokół – jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rapu – w pewnym wywiadzie stwierdził:

Polacy są mało hojni. Przy takim zaangażowaniu tylu osób – celebrytów, raperów. Ludzie z takimi zasięgami uzbierali 3 mln złotych. Jedna osoba mogłaby uzbierać tyle przy innym zarządzaniu tym wszystkim. Solarowi należy się ogromny props za całą tę akcję. Megazajebista sytuacja, natomiast uważam, że ludzie okazali się skąpi.[2]

Oficjalne podsumowanie akcji miało miejsce 28 września bieżącego roku, kiedy to na instagramowym koncie @sbm_label został zaprezentowany muzyczny raport, dotyczący tego, co udało się osiągnąć dzięki zbiórce. Zebrane pieniądze zostały przeznaczone na:

♦ 7 karetek pogotowia

♦ 7 urządzeń do dezynfekcji NOCOWALL

♦ 4 127 kombinezonów ochronnych

♦ 5 740 przyłbic

♦ 62 500 maseczek

♦ 208 500 par rękawiczek

Brawa należą się zarówno wszystkim wspomagającym to wydarzenie finansowo (95 000 osób!), jak i zaangażowanym twórcom. Istna lawina nagranych ,,szesnastek” mogłaby niejednego zainteresowanego przebiegiem artystycznym akcji przyprawić o ból głowy. Przewertowanie wszystkich wykonań byłoby jednoznaczne ze skoncentrowaniem całej swej uwagi na tym aspekcie, nie wspominając już o oddzieleniu stricte rapowych numerów od tych starających się imitować rap-grę.

Pojawiło się kilka bardzo ciekawych propozycji, które poruszają kwestie osobiste, społeczne lub są po prostu świetnie przygotowaną ucztą muzyczną. Z myślą o wszystkich, którzy nie mieli czasu prześledzić hip-hopowych odpowiedzi na to specjalne wyzwanie przedstawiam:

SUBIEKTYWNE ZESTAWIENIE TOP 10 HIP-HOPOWYCH HOT16 2K20

 1. Solar

Nie mogło być inaczej – na wstępie zachęcam do sprawdzenia Hot16 ojca-inicjatora całego zamieszania.

2. Szpaku

Nie ma co ukrywać, że jeśli chodzi o ilość wyświetleń na YouTubie, Szpaku rozbił bank: 47 milionów odsłon! Jego ,,szesnastka” zrobiła tak kapitalne wrażenie, że sam Sokół postanowił ją zwięźle skwitować na swoim fanpage’u: Wiem, że to jeszcze nie koniec, ale dla mnie H16C2 rozj*bał Szpaku. Nie znam typa, ale jest w tym momencie po prostu najlepszy. Mordo szacunek (…). Trzeba przyznać – ten numer uzależnia. Słuchacie na własne ryzyko 🙂

3. Taconafide

Przed Państwem duet niezwykły. Cytując Dawida Podsiadło: największy rapowy boysband. Gorąco zachęcam do sprawdzenia, co mają do zaproponowania tym razem!

4. Bedoes

Hot16 Bedoesa to bardzo szczera, emocjonalna, prywatna i dosadna odsłona wyzwania. Polecam sprawdzić szczególnie wszystkim tym, którzy ponad wszystko cenią spontaniczność i prawdziwość.

5. Fokus

Fokus, raper znany szerszemu gronu jako były członek Paktofoniki, obecnie występujący pod szyldem grupy Pokahontaz, postawił na nietuzinkową formę przekazu – jego hot16, będąc na początku przekazem pesymistycznym, po odczytaniu wersów od końca przeradza się w  pozytywny motyw, akcent niosący nadzieję. Brawo za koncepcję, zdecydowanie na miarę legendy polskiego hip-hopu.

6. Tede

TDF-a można kochać lub nienawidzić, ale ciężko przejść obok obojętnie. Tym razem prezentuje nam swoje podejście do pandemii oraz dezaprobatę związaną z brakiem zaangażowania i sprawczości polskiego rządu w tej sprawie.

7. Sokół/Pezet

Dwóch czołowych weteranów polskiej rap sceny, jedno studio, kilka pokrywających się wersów i haust prywatnych refleksji. Polecam uwadze!

8. Grubson

Ciekawa, energetyczna, osobista i polityczna – zapada w pamięć i daje do myślenia. Hot16 Grubsona to pozycja obowiązkowa!

9. Łona

Tego rapera nie można ominąć – Łona, przedstawiciel rapu inteligenckiego. Jego przemyślane teksty są skoncentrowane na przekazie, dalekie od przerostu formy nad treścią. Nie inaczej jest w przypadku jego hot16, która jest przepełniona uznaniem i wdzięcznością względem służby zdrowia oraz inspiruje wszystkich tych, którymi targa niepokój i obawa o przyszłość, do zachowania pogody ducha. Serdecznie polecam uwadze, po przesłuchaniu nikt nie będzie rozczarowany – gwarantuję!

10. Solar/Białas – finał akcji

Nie mogło być inaczej – gorąco polecam to krótkie, ale budujące podsumowanie akcji Hot16Challenge2. Piękna klamra na miarę całego tego zamieszania.

Unikatowy charakter „Beef’u z koronawirusem” [przyp. beef – ang. ‘konflikt, sprzeczka’] oraz spektakularny przebieg inicjatywy zostały docenione przez gremium tegorocznej edycji najważniejszej dla polskiego hip-hopu gali Popkillery. Nagrodę specjalną #dowhatmovesyou otrzymał do rąk własnych sprawca całego zamieszania, inicjator akcji Karol „Solar” Poziemski. Choć pojawiały się głosy z rap-podwórka, że wyzwanie przerodziło się w cyrk na kółkach, a środowisko hip-hopowe może w ten sposób stracić wypracowywaną przez lata reputację, nie ulega wątpliwości, że projekt Hot16Challenge2 stał się jedną z tych inicjatyw, które pozwoliły zdezorientowanemu społeczeństwu oswoić się z nową, niepewną sytuacją. Akcja ta w całej pełni zdominowała kartę „Na czasie” w serwisie YouTube, pozwoliła uwierzyć, że możemy choć w niewielkim stopniu wspomóc zwalczanie pandemii, a przede wszystkim pokazała, że Polacy naprawdę potrzebują zjednoczenia w chwilach kryzysu i co więcej – potrafią to zrobić.

 

 


 

ŹRÓDŁA NETOGRAFICZNE:

1. https://www.siepomaga.pl/hot16challenge, [dostęp: 30.09.2020].

2. [b.a], Sokół o Hot16Challenge2: „Ludzie okazali się skąpi”. Raper skomentował także nagranie Andrzeja Dudy, cgm.pl, 11 czerwca 2020,https://www.cgm.pl/news/sokol-o-hot16challenge2-ludzie-okazali-sie-skapi-raper-skomentowal-takze-nagranie-andrzeja-dudy/, [dostęp: 30.09.2020].

 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

ZAiKS Logo
Wesprzyj nas
Warto zajrzeć