Koncert na Majdanie, źródło: Wikipedia

felietony

I, CULTURE Orchestra wystąpi na Majdanie Nezałeżnosti w Kijowie

24 sierpnia I, CULTURE Orchestra z okazji obchodów Dnia Niepodległości Ukrainy wystąpi na kijowskim Majdanie Nezałeżnosti. Koncert jest elementem dłuższej trasy koncertowej, która obejmie Polskę, Niemcy, Gruzję, Hiszpanię i Ukrainę. W ramach tournée zaprezentuje się 94 muzyków z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Występ orkiestry w Kijowie rozpocznie się w Operze Narodowej Ukrainy, gdzie muzycy wykonają hymn narodowy Ukrainy Jeszcze Ukraina nie umarła oraz repertuar rosyjski i czeski: I Koncert skrzypcowy D-dur, op. 19 Sergiusza Prokofiewa i Tarasa Bulbę Leoša Janáčka. Koncert Prokofiewa zabrzmi w wykonaniu gruzińskiej skrzypaczki, Lisy Batiashvili. Na Placu Niepodległości – Majdanie Nezałeżnosti – odegrany zostanie między innymi finał IX Symfonii Ludwiga van Beethovena ze słynną Odą do radości, utworem, który odgrywa także rolę hymnu Europy.

Opera Narodowa Ukrainy im. Tarasa Szewczenki, źródło: Wikipedia

Muzycy I, CULTURE Orchestra doskonalili swoje umiejętności w trakcie sierpniowego pobytu w Gdańsku, gdzie mieli możliwość pracy pod kierunkiem piętnastu wybitnych muzyków orkiestrowych z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, USA oraz RPA. Dyrektorem artystycznym orkiestry jest Kirill Karabits, dyrygent ukraińskiego pochodzenia, laureat Royal Philharmonic Society Music Award w kategorii Dyrygent Roku (2013), naczelny dyrygenta Bournemouth Symphony Orchestra oraz dyrektor artystyczny i główny dyrygent Deutsches Nationaltheater & Staatskapelle Weimar 2016/17.


Tegoroczne tournée zainaugurował koncert 17 sierpnia w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina. Na trasę I, CULTURE Orchestra składa się występ w Niemczech w ramach festiwalu Young Euro Classic Festival (Koncerthaus Berlin), koncert na Ukrainie, w Gruzji (Batumi Art & Music Centre) i Hiszpanii w ramach Santander Music Festival (Palacio de Festivales). 

I, CULTURE Orchestra to zespół złożony z uzdolnionych młodych muzyków pochodzących z Polski oraz krajów Partnerstwa Wschodniego: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, powołany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2011 roku. Główną misją Orkiestry jest budowanie porozumienia i umacnianie więzi społecznych między krajami Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu poprzez wspólne działania artystyczne. W skład I, CULTURE Orchestra wchodzą także członkowie Sepia Ensemble, zespołu, który współpracował z Fundacją MEAKULTURA przy realizacji projektów artystycznych w Irlandii i Estonii.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć