logo uczelni, materiały prasowe

felietony

I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny "Wykonawstwo bez limitu" – Patronat MEAKULTURY

Zapraszamy na I Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Wykonawstwo bez limitu, który będzie trwać od 12 do 20 października 2013 roku. Organizatorem konkursu jest Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Konkurs jest przeznaczony dla pianistów wszystkich narodowości, niezależnie od daty urodzenia – w konkursie nie obowiązuje limit wieku.

Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem. W tegorocznej pierwszej edycji weźmie udział blisko 100 pianistów, w tym połowa z zagranicy: Azerbejdżanu, Białorusi, Czech, Chin, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Japonii, Kazachstanu, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, USA, Węgier i Włoch. Konkurować będą pianiści kilkunastoletni, 20- i 30-latkowie, najstarszy uczestnik ma ponad 50 lat.

Przesłuchania obydwu etapów Konkursu odbędą się w Pałacu Karola Poznańskiego – głównej siedzibie uczelni (ul. Gdańska 32). Koncert Laureatów 20 października zaplanowano w nowo otwartej Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a).

Prof. Maria Korecka-Soszkowska, kierownik Katedry Fortepianu i juror Konkursu pisze w słowach wstępnych znajdujących się w programie drukowanym:

Katedra Fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi, która jest głównym organizatorem Konkursu, wyszła naprzeciw oczekiwaniom wielu pianistów, którzy chcieliby w każdym okresie życia mieć możliwość prezentacji swoich osiągnięć, tym bardziej że artystyczna dojrzałość może przyjść u każdego wykonawcy w innym czasie. Dusza artysty pozostaje zawsze młoda.

Program Konkursu bazuje z jednej strony na utworach będących klasyką repertuarową pianisty, z drugiej zaś pozostawia sporo wolności przy doborze indywidualnego programu, w zgodzie z własnymi upodobaniami stylistycznymi i wykonawczymi.

Patronat honorowy nad konkursem objęła Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska. Konkurs znalazł się wśród projektów dofinansowanych w ramach programu Visiting Professors.

PLAN KONKURSU

12–16 października

Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 32

Przesłuchania konkursowe: I etap

18–19 października

Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 32

Przesłuchania konkursowe: II etap

20 października, godz. 12.00

Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a

Koncert Laureatów

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć