W dniach od 27-30 kwietnia 2012 roku w gmachu Filharmonii Zielonogórskiej odbędą się II International Oboe Masterclasses. Jak pisze Michał Mogiła – dyrektor artystyczny przedsięwzięcia – pierwsze warsztaty odniosły wielki sukces i uświadomiły organizatorom jak ważne i potrzebne jest spotkanie środowisk artystycznych, wymiana myśli, spostrzeżeń, chęć dalszego rozwoju zawodowego.
International Oboe Masterclasses to możliwość spotkania najwybitniejszych artystów z całego świata, a także koncerty i recitale, wykłady z zakresu psychologii motywacji. Tym razem zaproszenie na warsztaty przyjął Christoph Hartmann, oboista najbardziej prestiżowej orkiestry na świecie, Berliner Philharmoniker. Wystąpi on również na dwóch koncertach – symfonicznym oraz kameralnym (na tym drugim z towarzyszeniem trio smyczkowego w składzie: Wojciech Wieczorek, Krzysztof Tymendorf oraz Bartłomiej Koziak).
Program:
27 kwietnia 2012 r. piątek, godz. 19.00, sala MCM
R. Schumann – III Symfonia Es-dur Reńska
Christoph Hartmann – obój
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zielonogórskiej
sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej
Dariusz Przybylski – Onyx
Doina Rotaru – Uroboros
Eike Schafer – obój
Waldemar Żarów – klarnet
Natsuki Mastuno – fagot
Rafał Jędrzejewski – flet
sala kameralna Filharmonii Zielonogórskiej
J. Halvorsen/G.F. Haendel – Passacaglia i Sarabanda na altówkę i skrzypce
W.A. Mozart – Kwartet obojowy F dur KV 370
L. van Beethoven – Wariacje na temat La co darem la mano
Wojciech Wieczorek – skrzypce
Krzysztof Tymendorf – altówka
Bartosz Koziak – wiolonczela
Michał Mogiła – obój
Jarosław Podsiadlik – klarnet
Rafał Dołęga – fagot
Żyj swoimi marzeniami! Tak brzmi credo Christopha Hartmanna, oboisty najwyższej kategorii, instrumentalisty Filharmonii Berlińskiej. Realizuje się muzycznie w grze orkiestrowej i kameralnej, naucza w Akademii Herberta von Karajana, jest solistą, prowadzi kursy mistrzowskie oraz poszukuje nieznanych utworów na swój instrument w wielu archiwach. W jednej z włoskich bibliotek odkrył np. manuskrypty wirtuoza gry na oboju Antonio Pasculliego. Płyta CD wydana w 2007 roku dla EMI pt. Fantasia Italiana z parafrazami operowymi Pasculliego odniosła ogromny sukces wśród krytyki i publiczności. Hartmann przyczynił się do tego, że te utwory nie będą zapomniane.
Dodatkowo stworzył w rodzinnym Landsbergery szereg małych letnich festiwali, na których od 1999 roku występowało już wielu znakomitych muzyków. Co więcej, z tej współpracy rozwinął się stały zespół: Ensamble Berlin.