Ivo Pogorelich / fot. A. Allard

rekomendacje

Ivo Pogorelich – patronat MEAKULTURY

Mamy przyjemność objąć patronatem kolejny koncert z cyklu Świat Wielkiej Muzyki. Tym razem 9 czerwca w krakowskim ICE wystąpi wybitny pianista – Ivo Pogorelich.

Artysta zdobywał nagrody m.in. w Casagrande Competition w Terni (1978) czy w Montreal International Music Competition (1980), lecz niespodziewanie nie wszedł do finału Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1980). Jurorka konkursu, argentyńska pianistka, Martha Argerich uznała go za pianistycznego geniusza i na znak protestu zrezygnowała z udziału w jury.

Poczynając od debiutanckiego recitalu w Carnegie Hall (1981), zadziwiał publiczność w wielkich salach koncertowych na całym świecie. Występował z uznanymi orkiestrami filharmonicznymi Berlina, Wiednia, Chicago, Filadelfii, Bostonu, Los Angeles, Nowego Jorku, a także z orkiestrami londyńskimi i z Orchestre Philharmonique de Radio France.

Ivo Pogorelich nagrał imponującą ilość płyt dla Deutsche Grammophon Gesellschaft z repertuarem począwszy od baroku aż po muzykę XX wieku. Wysoki poziom wykonawczy oraz dbałość interpretacyjna ustanowiły jego pozycję jako jednego z najlepszych pianistów.

W programie:
Fryderyk Chopin – Ballada F-dur op. 38 nr 2; Scherzo cis-moll op. 39 nr 3
Robert Schumann – Karnawał wiedeński op. 26
Wolfgang Amadeusz Mozart – Fantazja c-moll KV 475
Siergiej Rachmaninow – II Sonata fortepianowa b-moll op. 36

Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się TUTAJ.

 Ivo Pogorelich / fot. Malcolm Crowthers

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć