Iza Lach. Autorka zdjęcia: Charla Wood

felietony

Iza przodem

Iza Lach­­ – 23-letnia Łodzianka, drobna dziewczyna studiująca filologię rosyjską, której kariera muzyczna w ostatnich miesiącach nabrała zawrotnej szybkości. Piosenkarka, kompozytorka, meteopatka, jak pisze o sobie na swoim koncie na Myspace. Należy także dodać – ogromna fanka NBA. Autorka dwóch albumów: Już czas (2008) i Krzyk (2011), na których odpowiada nie tylko za wokal, ale również za: teksty, kompozycję i produkcję. Twórczyni dojrzałego, awangardowego popu, rozprawiającego o melancholijnych związkach i smutnych relacjach, dziś zaczyna podbijać świat muzycznego show-biznesu, jednocześnie będąc dla przeciętnego słuchacza postacią nieznaną i niszową.

Zanim bowiem polskie media masowe uznają ją za godną swojej uwagi (za wyjątkiem pojedynczych występów w telewizji), zdążył zachwycić się nią amerykański raper – Snoop Dogg – ikona hip-hopu i autor jedenastu albumów muzycznych sprzedawanych w milionowych nakładach. Ich współpraca rozpoczęła się w maju tego roku, gdy Iza wygrała konkurs ogłoszony przez Snoop Dogga na remiks utworu Set it Off. W jej wersji harmonijnie łączą się nieco znudzony, prowokacyjnie brzmiący głos z “wyluzowanym” flow rapera i monotonnym bitem.


Kika tygodni później raper wydał mixtape pt. Ladies First (tłum. Panie Przodem), ustylizowany na audycję radiową prowadzoną przez DJ Snoopadelica, czyli Snoop Dogga, w której gwiazdami są młode, nieznane wokalistki wykonujące utwory emitowane przez DJ-a. Na owym mixtape’ie obecność zaznacza także Iza, w swoim Life of the Party, gdzie nie tylko część wokalna jest jej autorstwa, ale również muzyczna, współtworzona wraz z producentem Niggaraccim.

 

Amerykański raper postanowił kontynuować tak dobrze rozpoczętą współpracę, wydając wyprodukowany przez niego mixtape Izy. I tak 26 sierpnia tego roku utwór Off the Wire został bezpłatnie udostępniony na stronie BandCamp.com w ramach wytwórni Boss Lady Entertaitment.

Off the Wire (utwór do odsłuchania)

Na materiał składa się jedenaście utworów. Na trzech z nich udziela się Snoop, który na swoim Twitterze napisał, że Off the Wire, to naprawdę gorący materiał z Polski. Natomiast pod koniec występu na Coke Live Music Festival w Krakowie przypomniał publiczności o tym, że ceni talent Polki i zachęcał do słuchania jej twórczości. Dodatkowo przyjechał także do Łodzi, gdzie podpisał z Izą Lach kontrakt wydawniczy na pięć albumów, a także zrealizowal wspólny teledysk w łódzkim klubie Lordis. Podczas pobytu raper udzielił jedynego, polskiego wywiadu, w którym powiedział o wokalistce:

Kiedy pierwszy raz ją usłyszałem, nie mogłem uwierzyć w to, jak bardzo jest uzdolniona i dzięki niej dowiedziałem się, że w Polsce są takie nieodkryte talenty […]

[…] projekt, nad którym teraz pracujemy, to coś zupełnie innego, bo ta dziewczyna nie tylko śpiewa, ale umie też produkować, zna się na aranżacji i ma przy tym w sobie wielkiego ducha, a czegoś takiego brakuje obecnie w przemyśle muzycznym. Ta branża potrzebuje właśnie takich ludzi.

Cały wywiad można zobaczyć TUTAJ.

Iza ma muzykę we krwi – została wychowana w muzykalnej rodzinie. Jej brat to gitarzysta zespołu L. Stadt, natomiast siostra gra w Formacji Nieżywych Schabuff. Już jako pięciolatka pokazała talent muzyczny, kiedy wygrała popularny program dla dzieci Od przedszkola do Opola. W wieku 19 lat zadebiutowała albumem Już czas wydanym przez EMI Music Poland, do którego został stworzony teledysk do utworu Nie. W 2009. roku została nominowana do SuperJedynek w kategoriach: Debiut roku, Płyta roku i Przebój roku. Dwa lata później wydała swój drugi album – Krzyk ­(bardzo spójny materiał oparty na brzmieniach fortepianu i syntezatorowym bicie). Dzięki dobremu przyjęciu przez krytykę nominowana była do tegorocznych Fryderyków w dwóch kategoriach: Album roku pop i Kompozytor roku. Otrzymała również nominację  do MTV Europe Music Awards 2012 w kategorii Najlepszy polski wykonawca.

Utwór Chociaż raz

Snoop Dogg czyli Cordozar Calvin Broadus Junior wyraził uznanie dla polskiego, dobrego popu, który nieczęsto gości w uszach przeciętnego rodaka. Iza Lach jest reprezentantką owego niepopularnego popu (choć brzmi to jak oksymoron), a owa obojętność polskich mediów masowych wobec współpracy Iza Lach–Snoop Dogg jest rzeczywiście bardzo widoczna. Dzięki wszechstronności muzycznej wokalistki i jej młodemu wiekowi, można liczyć, że ten potencjał w pełni zostanie wykorzystany w przyszłości i że odnajdzie ona swoje stałe miejsce (przynajmniej) w polskiej muzyce popularnej.

Nowy album Lach, wydany w Berhane Sound System Production Company, ma wyjść jeszcze tej jesieni (jak ujawnił Snoop Dogg w wywiadzie dla Popkillera). Szczegóły jednak wciąż są nieznane.

Iza Lach. Autorka zdjęcia: Charla Wood.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć