pixabay.com

Meandry

Jak blisko kulturze do sportu?

W 2020 roku narodził się pomysł zmiany organizacji ministerstw państwowych. Zadecydowano o połączeniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które pod tą nazwą funkcjonuje od 1999 roku z Ministerstwem Sportu. Nominacja na nowe stanowisko miała miejsce 6 października, wyznaczony został Piotr Gliński. W tym okresie zapowiadano, że formalne zespolenie odbędzie się na przełomie roku oraz informowano o tym, że Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu będzie kierował kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego, a także kulturą fizyczną. Organizacja nowej struktury nie ma na ten moment jeszcze jasnego kształtu.

Zgodnie z tym, co znajduje się na oficjalnych stronach, ministerstwo nazywa się “Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego”, natomiast minister jest “Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu”. W social mediach ministerstwa pojawiają się już jednak treści sportowe, co sugeruje, że to zespolenie weszło już w życie.

Jarosław Sellin, sekretarz stanu w resorcie kultury w rozmowie z Radiem Gdańsk w pierwszych dniach stycznia stwierdził, że w rzeczywistości współpraca już przebiega, ale nie zostało to oficjalnie uchwalone – brakuje podpisu prezydenta[1]. Wiele osób wyraża silne wątpliwości co do takowej decyzji, odnosząc się do kompetencji sportowych Piotra Glińskiego, a także do samej idei łączenia kultury i sportu w obszarze zarządzania państwowego. Wydawać by się mogło, że to naturalna kolej rzeczy, ponieważ sport to przecież część kultury, ale czy to silny argument? Sport to również część zdrowia. Być może nie pojawią się dotkliwe konsekwencje tej decyzji, ale przynosi ona okazję do rozważenia relacji kultury i sportu z poziomu zarządzania oboma sektorami oraz przede wszystkim z poziomu ich społecznych i symbolicznych powiązań.

 

Partnerem Meakultura.pl jest Fundusz Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS

Logo ZAiKS


 

[1] https://m.radiogdansk.pl/kultura-i-rozrywka/item/120312-instytucje-kultury-w-2020-roku-jak-sobie-radzily-i-jak-pomoglo-im-ministerstwo-jaroslaw-sellin-gosciem-debaty-kulturalnej, [dostęp: 14.01, 20:37].

 

 

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć