Wczoraj (30 kwietnia) po raz pierwszy obchodziliśmy Światowy Dzień Jazzu. To dobra okazja, by polecić MEAczytelnikom kilka jazzowych książek i audiobooków wydanych przez PWM.

Krystian Brodacki, Historia jazzu w Polsce

Na tę publikację polska jazzologia czekała wiele lat. Krystian Brodacki w popularnonaukowym stylu przybliża czytelnikom polskie losy jazzu. Jazz jego oczami (i uszami) to nie tylko dźwięki, koncerty i płyty. To także ludzie i historia, miejsca i sytuacje, emocje i tęsknoty, to chwile promienistej sławy i chwile gorzkich rozczarowań.

Marek Strasz, Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem

Adam Makowicz ujawnia swoją burzliwą biografię w rozmowie-rzece, jaką przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz. Ta niesamowicie motywująca książka udowadnia, że jeśli się czegoś bardzo chce, to można pokonać nawet największe przeszkody.

 Jacek Delong, My, saksofon

Autor publikacji, znany saksofonista, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami tego instrumentu. Ta muzyczna wyprawa odtwarza ponad 160-letnią historię saksofonu, pokazując jego podwójne oblicze. Poszczególne rozdziały przenoszą czytelników m.in. do warsztatu genialnego konstruktora Adolfa Saksa i do klubów jazzowych na różnych kontynentach.

 

Stanisław Danielewicz, Jazzowisko Trójmiasta. Historia jazzu w Gdańsku, Gdyni i Sopocie 1945-2010

Nie było dotąd książki, która tak obszernie opisywałaby środowisko jazzowe Trójmiasta. To nie jest jednak tylko chronologiczna opowieść o uczestnikach Jazzowiska, ale swego rodzaju niezwykła tkanina. Autor splótł ją misternie z faktów historycznych oraz prasowych recenzji płyt, wywiadów z muzykami i relacji z koncertów.

 

Lucjan Kydryński, Gershwin. Audiobook

Audiobook oparty jest na bardzo popularnej publikacji Lucjana Kydryńskiego. Tekst książki czyta Marcin Kydryński. Fragmenty monografii przeplatają się z fragmentami utworów Gershwina w mistrzowskich wykonaniach, na przykład: Błękitnej Rapsodii, Koncertu fortepianowego i Amerykanina w Paryżu.

 

—————————
Szczegółowe informacje: https://jazzowisko.pl/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć