projekt plakatu: Marcin Markowski

felietony

„Jezioro Łabędzie” – premiera w Poznaniu

Po latach nieobecności na deskach Teatru Wielkiego w Poznaniu powraca na tamtejszą scenę balet Jezioro Łabędzie. Poprzednia inscenizacja cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów, a obecna budziła wielkie zainteresowanie już na etapie przygotowań. Stało się tak za sprawą Kenneth’a Greve – wybitnego choreografa, który zajął się polską premierą przedstawienia. Jest on nie tylko autorytetem w swojej dziedzinie, ale także znanym tancerzem. Jak stwierdzają relizatorzy:

Tradycyjna wersja „Jeziora Łabędziego” jest wciąż silną inspiracją dla współczesnych choreografów, którzy decydują się na realizację tego baletu. Nasza premiera przygotowana przez Kennetha Greve`a, dyrektora Fińskiego Baletu Narodowego, momentami również odwołuje się do wzorca Petipy i Iwanowa. Choreograf, wykorzystując technikę tańca klasycznego, przygotował sceniczne studium kobiety-łabędzia: eterycznej istoty poruszającej się na granicy rzeczywistości i snu. W naszej inscenizacji, wykreowaną przez Kennetha Greve`a przestrzeń przypominającą momentami świat fantasy, podkreśla oprawa plastyczna Anny Kontek, polskiej scenografki na stałe pracującej w Fińskiej Operze Narodowej.

Jezioro Łabędzie będzie prezentowane w wersji skróconej, choć chronologia obrazów pozostanie taka sama. Więcej o przygotowaniach do premiery i samym balecie można dowiedzieć się czytając wywiad z Jackiem Przybyłowiczem (zastępcą dyrektora ds. baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu), przeprowadzony przez Martynę Pietras specjalnie dla MEAKULTURY.

————————–
Jezioro łabędzie, Teatr Wielki w Poznaniu
data premiery: 17.02.2012
choreografia: Kenneth Greve
kierownictwo muzyczne: Mieczysław Nowakowski
scenografia: Anna Kontek
światło: Marek Rydian
współpraca muzyczna: Wiktor Lemko
asystenci choreografa: Kimmo Sandell, Tuuli Tuominen-Sandell, Ingrid Nemeckova, Joseph Kerwin
projekt plakatu: Marcin Markowski

Partnerem projektu jest Fiński Balet Narodowy.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć