felietony

John Coltrane

John Coltrane –  amerykański saksofonista, zaliczany do najbardziej wpływowych muzyków jazzowych, protoplasta tzw. free jazzu.

John Coltrane urodził się w 1926 roku w Hamlet w Karolinie Północnej. Kontakt z muzyką miał od dzieciństwa – jego ojciec grał na kilku instrumentach, dzięki czemu chłopiec wcześnie rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie altowym. Studiował w Filadelfii w Ornstein School of Music, podczas II wojny światowej został powołany do wojska. Po zakończeniu służby całkowicie oddał się muzyce. Swoją pierwszą płytę nagrał z Dizzym Gillespie w 1949 roku. Grał w wielu zespołach, między innymi z Jimmym Heathaem i Horwardem McGheem, a od 1955 z kwintetem Milesa Davisa. Amerykański trębacz właśnie z Coltranem nagrał swoją najwybitniejszą płytę Kind of Blue (1959 rok).

Lata 60 stanowiły okres największego rozwoju Coltrane’a. Intensywne życie, alkohol spowodowały też całkowite uzależnienie od heroiny. W 1960 roku saksofonista założył własny kwartet, w składzie: pianista McCoy Tyner, perkusista Elvin Jones i basista Jimmy Garrison.John Coltrane Quartet stworzył bardzo innowacyjny i wyrazisty styl muzyczny, ich albumy  cechowały się różnorodnością, obok awangardowych brzmień (jak na płytach The Avant Garde czy Africa Brass) można było usłyszeć spokojniejsze, bardziej tradycyjne jazzowe czy wręcz bluesowe melodie (Ballads czyl Coltrane Plays Blues).Wydany w 1965 roku album A Love Supreme to efekt duchowego nawrócenia Coltrane’a, hołd złożony Bogu. A Love Supreme obok  Kind of Blue Davisa uważany jest za najważniejszy album w historii jazzu (zdobył status złotej płyty przez RIAA oraz certyfikat złota w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku). Coltrane zmarł na raka wątroby 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island.

John Coltrane uważany jest za najwybitniejszego saksofonistę jazzowego, a jego nagrania z lat 60 od lat inspirują kolejne pokolenia muzyków jazzowych.  Piosenka Johna Coltrane My Favorite Things znalazła się w rankingu 360 piosenek XX wieku (The RIAA/NEA’s Top 365 Songs of the 20th Century).

Autorka tekstu: Magdalena Nowicka

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć