Oficjalna okładka płyty

felietony

Jopek w Japonii

Anny Marii Jopek chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. To zdecydowanie jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej fonografii, ceniona za magnetyzującą barwę głosu oraz indywidualny styl wymykający się wszelkim kategoriom, łączący w sobie jazz,  klasyczne piękno i wielokrotnie urok ludowych melodii.

Choć Anna Maria znajduje się w gronie artystów cieszących się uznaniem na całym świecie, międzynarodowa kariera wokalistki zdaje się właśnie nabierać szczególnego rozpędu. Od 5 marca  jej album Haiku pojawił się na japońskim rynku za sprawą Universal Music Japan.

Haiku to jedno z trzech nagrań, jakie powstało w ramach potrójnego projektu Anny Marii Jopek. Poza wspomnianym albumem w roku 2011 w sklepach muzycznych równocześnie pojawiły się Polanna, odkrywająca na nowo polską tradycję (od melodii ludowych po Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł; z udziałem m. in. Marii Pomianowskiej), oraz Sobremesa pełna rytmów rodem z Południa.

Haikuktórego tytuł nawiązuje do gatunku wiersza, charakterystycznego dla kultury japońskiej – powstało w wyniku współpracy z wybitnym pianistą jazzowym, Makoto Ozone. Jak mówi sama artystka:

Nie do wiary, jak bardzo jesteśmy sobie bliscy, będąc z tak odległych krańców świata. W muzyce, języku doskonałym, człowiek osiąga porozumienie doskonałe. Prawdziwa jedność [1].

Zarejestrowany materiał, stanowiący oryginalne połączenie polskich i japońskich dźwiękowych barw, dopełnia Tomohiro Fukuhara – członek teatru Kabuki, grający na bambusowych piszczałkach.

MEAKULTURZE pozostaje życzyć dalszych sukcesów i występów przyjętych z aplauzem równym temu, jacy japońscy słuchacze zgotowali artystce podczas promocji albumu w tokijskim klubie Blue Note.


Post scriptum: Anna Maria Jopek w 1997 reprezentowała Polskę podczas Konkursu Piosenki Eurowizji piosenką Ale jestem. Biorąc pod uwagę tegoroczną edycję – cóż, resztę można chyba przemilczeć … (zob. felieton Katarzyny Bartos w dziale Hyde Park)

——————–

[1] https://www.annamariajopek.pl/pl/. Na stronie wszelkie informacje związane z promocją albumu, wywiady z artystką jak i recenzje z występów w Japonii.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć