Józef Kapustka, „Improvisations with Bashir", okładka płyty

felietony

Józef Kapustka i jego nowe fortepianowe improwizacje

Józef Kapustka, polski pianista mieszkający obecnie w Paryżu, zapowiedział na czerwiec i lipiec tego roku serię recitali w Londynie. Koncerty będą stanowić światową premierę nowego materiału – improwizacji na fortepian solo Improvisatio III, Improvisatio IV oraz Improvisatio V.

Józef Kapustka rozpoczął swoją edukację muzyczną w Tarnowie. Następnie studiował na Akademii Muzycznej w Krakowie oraz ukończył dwie prestiżowe zagraniczne uczelnie muzyczne: The Julliard School w Nowym Jorku oraz Royal Academy of Music w Londynie. Brał udział w wielu kursach mistrzowskich i festiwalach, miał okazję występować w największych salach koncertowych w Europie i na świecie, m.in. w nowojorskim Lincoln Center oraz Carnegie Hall.

Posiada on w swoim repertuarze zarówno kompozycje klasyczne, romantyczne, jak i współczesne. Ostatnia płyta polskiego pianisty pt. Improvisations with Bashir, wydana w 2013 roku przez DUX/Naxos oraz nagrana wraz z Bashirem Faramarzi (santur) i Pedramem Khavarzamini (tombak) stanowi przykład obszernych, „hipnotyzujących” improwizacji fortepianowych połączonych ze współczesnym podejściem do tradycyjnej muzyki Bliskiego Wschodu.

Najnowsze improwizacje Józefa Kapustki odchodzą od bogatej palety tonalnej, polifonii i polirytmii ku bardziej minimalistycznemu podejściu w zakresie ekspresji i narracji muzycznej.  Na stronie Polish Cultural Institute możemy ponadto przeczytać o nowych improwizacjach:

“Improvisatio III”, barokowy żywy obraz, w którym postaci o nierównej pozycji spierają się o pojedynczy tetrachord, komentując chór w tle, następnie gwałtowna, niebiańska struktura zbudowana z masywnych bloków dźwiękowych, z których każdy wibruje z odmienną intensywnością (“Improvisatio IV”) oraz swobodnie płynąca, zawodząca, jedwabna nić “Improvisatio V”. [1]

Źródło: Wikipedia

Informacje o poprzednich projektach i płytach oraz dokładne terminy koncertów dostępne są na stronie pianisty: https://www.jozefkapustka.net/events.html

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć