Kari / fot. Kasia Bobula

felietony

Kari, czyli o wokalnych podróżach i przekraczaniu granic

Czy znacie KARI? Nie? To błąd. Jej „obco” brzmiący pseudonim artystyczny faktycznie może sugerować, że mamy do czynienia z gwiazdą zagraniczną. I trochę tak jest – KARI robi bowiem coraz większą karierę w Anglii. Kim zatem jest KARI? Chociaż artystka chyba świadomie stara się nie za wiele mówić na swój temat w mediach, to jej muzyka mówi wszystko.

KARI to wokalistka, producentka i songwriterka, która została uznana przez dziennikarzy muzycznych za objawienie i nadzieję polskiej sceny alternatywnej. Z kolei brytyjski dziennikarz muzyczny, Alan Raw, na swoim blogu scharakteryzował KARI jako artystkę przekraczającą granice i style[1].

Artystka urodziła się w Świnoujściu, ale już w wieku 13 lat zamieszkała w Warszawie. Tam zdobyła klasyczne wykształcenie muzyczne – ukończyła studia na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina oraz Podyplomowe Studium Jazzu im. H. Majewskiego w Warszawie na Wydziale Wokalistyki Jazzowej.

I Am Your Echo

Ciekawej i trafnej charakterystyki KARI dostarczają nam autorzy notki biograficznej na portalu Culture:

Artystka przeszczepiająca na polski teren klimaty skandynawskiego, chłodnego popu. Jej melancholijne i łagodne piosenki przypominają dokonania wokalistek takich jak Lykke Li czy Stina Nordenstam[2].

Takie określenie faktycznie oddaje to, co wokalnie robi KARI. Gdy się jej słucha, można odnieść wrażenie, że to skandynawska wokalistka. Charakterystyczny dla jej twórczości jest nacisk położony także na sferę wizualną – w jej teledyskach zaskakują kunsztowne i piękne obrazy.

The Winter Is Back

Muzyka KARI jest oryginalnym połączeniem indie-pop, śpiewnych melodii, tribal oraz eksperymentalnych, elektronicznych brzmień. Do tego jej oryginalny, subtelny i delikatny głos dostarcza niezwykłych muzycznych przeżyć. Muzyka, którą prezentuje, świadczy o bardzo wysokim poziomie artystycznym i dobrym guście muzycznym.

Jej twórczość została doceniona – KARI zdobyła liczne nagrody i nominacje. W 2012 roku otrzymała główną nagrodę magazynu HIRO oraz nominację do Fryderyka w kategorii Debiut Roku (razem z Melą Koteluk i Skubasem). W 2013 roku zdobyła nagrodę TransVocale. Z kolei jej druga płyta, Wounds And Bruises, zdobyła wiele wyróżnień w rocznych podsumowaniach i plebiscytach, m.in.: Brand New Awards 2013, Music Is (w kategoriach: Album Roku i Singiel Roku), Gazety Wyborczej, Tygodnika Powszechnego, T-mobilemusic.pl i cgm.pl.

Hurry Up

W 2013 roku Kari wyjechała z Polski i zamieszkała na stałe w Leeds. W tym samym roku stanęła na czele projektu KARI, do którego zaangażowała brytyjskich muzyków: Jona Headley’a (syntezatory), Johna Pullana (bębny), Ryana Carinsa (gitara, wokal) oraz Huwa Edwardsa (gitara basowa, wokal).
Jej twórczość została także doceniona na Wyspach – piosenek artystki można słuchać w radiu BBC. KARI włącza się także czynnie w promocję lokalnej, niezależnej sceny muzycznej w Leeds – razem z przyjaciółmi tworzy cykliczny projekt ETNA Presents.

KARI wokalnie i muzycznie jest artystką nietuzinkową. Zachwyca niezwykłą naturalnością i subtelnością. Jej występy mają w sobie coś z przedstawienia teatralnego. Warto wsłuchać się i śledzić wszystko to, co muzycznie ma nam do zaproponowania.

Eyes Like Fire

Dyskografia:

2011 – Daddy Says I’m Special (NEXTPOP)

2013 – Wounds And Bruises (NEXTPOP)


Przypisy:

[1] https://alanraw.wordpress.com/2013/10/30/kari-is-an-outstanding-creator/

[2] https://culture.pl/pl/tworca/kari


Źródła:

https://www.facebook.com/pg/KARI.officialfanpage

https://culture.pl/pl/tworca/kari

https://karimusic.bandcamp.com/

KARI is an outstanding creator

https://etnapresents.co.uk/

https://www.wytwornia.pl/kari

https://muzyka.onet.pl/kari-amirian

https://muzyka.wp.pl/aid,642453,title,KariAmirian,artysta_biografia.html?ticaid=118ccd

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć