okładka płyty, materiały promocyjne

felietony

Karolina Cicha i Bart Pałyga na trasie koncertowej w Stanach Zjednoczonych

Między 16 a 26 września Karolina Cicha i Bart Pałyga zagrają 10 koncertów w Stanach Zjednoczonych. Promując swoją płytę Wieloma językami/ 9 Languages, zainspirowaną wielokulturową tradycją Podlasia, odwiedzą prestiżowe festiwale muzyczne i uczelnie.

Projekt 9 Languages zostanie zaprezentowany podczas ważnych festiwali: World Music Festival Chicago, Lotus World Music and Arts Festival, Landfall Festival of World Music, Alverno College’s Global Union World Music Festival. Muzycy zagrają także w The Brink Lounge oraz  Detroit Institute of Arts (DIA) na University of Illinois w Chicago oraz Wyane State University. Trasa zakończy się koncertem z zespołem w legendarnym klubie DROM w Nowym Jorku w ramach New York Gypsy Festival. Podróż zespołu została zorganizowana we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

9 Languages nawiązuje do tradycji Podlasia, rodzimego regionu multiinstrumentalistki i kompozytorki, Karoliny Cichej. Artyści wykorzystują swoje doświadczenia związane z muzyką etniczną, archaiczną i rockową. Na płycie znalazły się utwory w języku polskim, ukraińskim, litewskim, rosyjskim, romskim, białoruskim, jidysz i tatarskim.

Tradycyjnym instrumentom pochodzącym z różnych kultur morin khuur, dotar, drumla, duduk, akordeon i mandolina oraz śpiewom alikwotowym towarzyszą współczesne środki elektroniczne – samplery i loopery. Projekt ma na celu ukazanie różnorodności polskiej kultury oraz moc muzyki, która jednoczy ludzi mimo barier kulturowych, komunikacyjnych i językowych.

Projekt 9 Languages zdobył prestiżową nagrodę GRAND PRIX Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Artyści prezentowali go podczas festiwalu na Ukrainie, Litwie oraz na Warszawskim Festiwalu “Skrzyżowanie Kultur” jako jedni z pierwszych polskich wykonawców wystąpili w ramach show case’u „Sounds Like Poland”.

Karolina Cicha jest wokalistką, kompozytorką, aktorką i multiinstrumentalistką. W 2005 – 2009 należała do Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienic, kreując tytułowe role w spektaklach Elektra i Ifigenia w A… W swoich projektach inspiruje się tematami wielokulturowości i przełamywania barier. Jej nowy album “Jidyszland” zawiera pieśni skomponowane do słów żydowskich poetów z Podlasia. Najnowszy projekt wokalistki, “Poland Pakistan: Music Without Borders” zrodził się we współpracy z Shafqat Ali Khanem, pieśniarzem i mistrzem poetyckiej tradycji indyjskich gazeli.

Bart Pałyga to wiolonczelista, multiinstrumentalista (specjalizujący się w grze na instrumentach smyczkowych z całego świata) i improwizator. Współpracował z zespołami Laterna, Masala, Village Kollektiv, Arcus Poloniae, Polish Ensemble, Yerba Mater oraz Maria Pomianowska Ensemble.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć