Materiały promocyjne

felietony

Kompozycje Tomasza Sikorskiego na Huddersfield Contemporary Music Festival

Muzyka Tomasza Sikorskiego w ostatnich latach, po okresie zapomnienia, zyskuje w Polsce coraz większą popularność, głównie za sprawą jej dwóch wielkich orędowników, pianistów Szábolcsa Esztényi i Johna Tillbury. Właśnie w wykonaniu ostatniego z nich kompozycje Sikorskiego zabrzmią też w Wielkiej Brytanii podczas rozpoczynającej się 20 listopada 38. edycji Huddersfield Contemporary Music Festival.  

hcmf// to festiwal muzyki nowej i eksperymentalnej, z wieloletnim stażem, odbywający się w Huddersfield w West Yorkshire. Gościł takich kompozytorów jak Karlheinz Stockhausen, John Cage, Jonathan Harvey. Tegoroczna edycja potrwa od 20 do 29 listopada, a jej program obejmuje prawie 60 różnych wydarzeń.

Podczas sobotniego wieczoru, 21 listopada o godzinie 22.00, muzyka Sikorskiego zabrzmi w zestawieniu z kompozycjami dwóch innych twórców: zmarłego dziesięć lat temu brytyjskiego awangardowego gitarzysty jazzowego, Dereka Bailey’a i szwajcarskiego kompozytora i klarnecisty, będącego w tym roku rezydentem festiwlau, Jürga Freya. Utwory polskiego kompozytora (na fortepian solo: Autograph, Zerstreutes Hinausschauen, dwa fortepiany i elektronikę: Echoes II i na wiolonczelę solo: The Silence of the Sirens), a także kompozycję poświęconą jego pamięci – Sikorski B Joe’go Cutlera wykonają zespół Noszferatu XL i John Tilbury.

Słuchaczom, którym nie po drodze do Huddersfield, z pomocą przychodzi 3. program rozgłośni BBC, który będzie transmitował koncert.  

W tym roku na festiwalu pojawi się też kilka innych polskich wątków. Podczas inauguracyjnego koncertu zabrzmi utwór Not I Agaty Zubel (w wykonaniu kompozytorki z towarzyszeniem Klangforum Wien). Wystąpi też polski zespół Księżyc, a w wykonaniu Kaspera Toeplitza zabrzmi muzyka Zbigniewa Karkowskiego.  

Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej festiwalu: https://www.hcmf.co.uk/event/show/531.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć