materiały prasowe ZPAV

felietony

Komu, komu Fryderyka?

Coraz bliżej dzień, w którym dowiemy się, komu zostaną przyznane tegoroczne Fryderyki. Gala rozdania nagród Akademii Fonograficznej odbędzie się 25 kwietnia w Teatrze Polskim w Warszawie*. Członkowie redakcji MEAKULTURY postanowili wskazać swoich faworytów we wszystkich kategoriach. Wybierając najlepsze albumy czy najciekawszych artystów stanęliśmy przed niezwykle trudnym zadaniem – nominacje do Fryderyków są bowiem świadectwem niezwykłej różnorodności interpretacji muzycznych w krajobrazie muzyki polskiej. Wcielając się w rolę jurorów, stawialiśmy przede wszystkim na nowatorstwo i oryginalność nominowanych artystów. Zależało nam na wskazaniu tych pozycji fonograficznych, które niekoniecznie podążają za głównymi nurtami muzycznymi, ale niosą nowe, inspirujące jakości. Kto więc został laureatem naszych MEAFryderyków?

MUZYKA ROZRYWKOWA:

  1. ALBUM ROKU: BRODKA – Lax

Brodka podniosła poprzeczkę dla polskiego popu: choć można ją usłyszeć wśród dyskotekowych hitów, pojawia się też na największych festiwalach z muzyką alternatywną. Próbowała wypuścić album dostępny jedynie w wersji elektronicznej, co jest w skali naszego rynku muzycznego nowatorskim ruchem – materiał był świetnie przyjęty przez krytyków i odbiorców, a przede wszystkim modny.

  1. ARTYSTA ROKU: Artur ANDRUS

Pokazał, iż po śmierci Wasowskiego i Przybory można w Polsce stworzyć jeszcze ambitną piosenkę kabaretową. Piosenkę pełną humoru, lecz nie pozbawioną artyzmu, a co najważniejsze znajdującą odbiorców.

  1. DEBIUT ROKU: LEMON

Wyróżnia się wśród tłumu. Plus za instrumentację, która zdecydowanie wykracza poza mainstream i za dykcję (również nieczęsty walor). Brzmi szczerze, ale nie cukierkowo.

  1. UTWÓR ROKU: BRODKA – Varsovie

Chyba nikt nie ma wątpliwości, że był to hit wakacji? Utwór, który powinien rządzić na parkietach. Prawdopodobnie najlepsza z najnowszych piosenek o Warszawie. Pop w pełnej krasie.

 MUZYKA JAZZOWA:

  1. ALBUM ROKU: ATOM STRING QUARTET – Places

Świetny koncept bazujący na impresjach dotyczących charakterystycznych miejsc i kojarzących się z nimi melodii. Ciekawe aranżacje i wykonawcza werwa. Zasługuje na uwagę.

  1. ARTYSTA ROKU: ATOM STRING QUARTET

Jazz niekoniecznie kojarzy się z kwartetem smyczkowym, a jednak działalność Atom String Quartet dowodzi, że ten klasyczny skład wyśmienicie sprawdza się nie tylko w kwartetach Haydna. Zdecydowanie wzbogaca muzyczny pejzaż polskiego jazzu, sprawdzając się także w projektach łączących różne gatunki (np. „Ludowe korzenie Lutosławskiego”).

  1. DEBIUT ROKU:  PIANOHOOLIGAN (Piotr Orzechowski)

Zjawisko bez precedensu. Oryginalne, przemyślane pomysły, niejednokrotnie zaskakujące inspiracje (Penderecki). Eksperymentator i erudyta, buduje swój własny styl, jednocześnie mając świadomość z jakim bagażem historyczno-kulturalnym musi się zmierzyć. Rocznik 1990!

MUZYKA POWAŻNA:

  1. ALBUM ROKU: euGENIUSZ MORAWSKI (Sinfonia Varsovia pod batutą Moniki Wolińskiej)

Kim był Morawski? Ano właśnie! Kryjąca się pod  przerażającą twarzą-maską umieszczoną na okładce płyty postać zapomnianego polskiego kompozytora przełomu XIX i XX w. zdecydowanie warta jest przypomnienia! Dyrygentka Monika Wolińska wraz z Sinfonią Varsovią na warsztat wzięła jego poematy symfoniczne, dając świadectwo, iż postromantyczna symfonika polska nie skończyła się na Karłowiczu.

  1.  ARTYSTA ROKU: Olga PASIECZNIK

Artystka, która nieustannie się rozwija, choć jej interpretacje są zawsze niezwykle dojrzałe. Imponująco szeroki wachlarz repertuarowy, przepiękny głos i kultura sceniczna. Potrafi udźwignąć szeroko zakrojone role („La voix humaine” Poulenca), jak i lapidarne formy pieśniowe („Chantefleurs et Chantefables” Lutosławskiego). Po prostu klasa sama w sobie.

  1. NAJWYBITNIEJSZE NAGRANIE MUZYKI POLSKIEJ:  KAROL LIPIŃSKI – WORKS FOR VIOLIN & PIANO (Bartek Nizioł, Paweł Andrzej Mazurkiewicz)

Polska kameralistyka w jak najlepszym polskim wykonaniu. Nizioł w doskonałej formie, w wirtuozowskiej muzyce Lipińskiego wyraźnie czuje się jak ryba w wodzie.

*Transmisję z Gali rozdania nagród będzie można obejrzeć 25 kwietnia o godz. 19 na TVP Kultura oraz o 22.30 na TVP2.

Podsumowała Karolina Kolinek

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć