Fragment plakatu konferencji, autor: Szymon Stanisław Strzelec

rekomendacje

Konferencja po krakowsku. O Ogólnopolskiej Studencko-Doktoranckiej Konferencji Naukowej ELEMENTI

Studenckie konferencje naukowe już od jakiegoś czasu cieszą się sporym zainteresowaniem. Coraz więcej uczelni muzycznych na mapie Polski może pochwalić się swoimi autorskimi rozwiązaniami: Poznań ma Neofonię, Wrocław – Wieloznaczność dźwięku, Gdańsk poddaje refleksji zagadnienie Idei muzycznych i ideologii w muzyce, Warszawa skłania się w stronę zapomnianych kompozytorów i ich muzyki (Nieznane a warte poznania). A co proponuje Kraków? 

Już od pięciu lat, na przełomie lutego i marca, studenci krakowskiej teorii muzyki, razem z kolegami z kompozycji i dyrygentury, organizują Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową ELEMENTI. Pomysł zrodził się dość niespodziewanie – na uczelnianym korytarzu, jak wspominają: Maria Sotor i Dominika Micał, pomysłodawczynie, z którymi od początku współpracował Szymon Stanisław Strzelec – student kompozycji krakowskiej Akademii.   

Przyjęty tytuł konferencji rozumiany jest przez autorów szeroko – ELEMENTI to cząstki, pierwiastki, zasady, żywioły i początki. Na przysłowiowy warsztat brane są te zagadnienia i aspekty muzyki, które w ostatnim stuleciu zyskały na znaczeniu: ulegały najbardziej dynamicznym przemianom, wywierając przy tym decydujący wpływ na oblicze dzisiejszej muzyki. Dotychczasowe edycje poświęcone były takim zagadnieniom, jak: KOLOR (2013), PRZESTRZEŃ I CZAS (2014), INSTRUMENT (2015), ARTYKULACJE (2016) oraz TECHNO (2017). 

Nieodłącznymi „elementami” ELEMENTI są wykłady zaproszonych profesorów,  otwierające panele prelegenckie oraz koncerty muzyki nowej – bo przecież „nic o muzyce bez muzyki”, idąc za krakowskim Mistrzem, Prof. dr  hab. Mieczysławem Tomaszewskim. Jak dotąd, na scenie Sali Koncertowej krakowskiej Akademii, wystąpiły takie zespoły, jak: Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble, Sort Hul Ensemble czy Lutosławski Orchestra Moderna, a także liczne kameralne składy, które – dzięki pomocy studentów instrumentalistyki i nie tylko – powoływano do życia specjalnie na tę okoliczność. W repertuarze zawsze, oprócz „klasyków”, usłyszeć można kompozycje studenckie. 

Jak dotąd uczestnikami ELEMENTI byli przedstawiciele wszystkich ośrodków muzycznych w Polsce. Przełomową okazała się być jednak edycja z 2017 roku – temat TECHNO przyciągnął także zagranicznych gości (kto wie, może to impuls do zmiany rangi wydarzenia: z ogólnopolskiego na międzynarodowe…). 

ELEMENTI rozwija się prężnie, z roku na rok przybywa coraz więcej zainteresowanych – zarówno prelegentów, jak i słuchaczy. W głowach organizatorów wciąż kłębią się myśli i nowe pomysły, by kolejna – szósta już edycja – była jeszcze lepsza, niż te do tej pory. I choć temat (póki co) owiany jest tajemnicą, warto mieć w pamięci krakowską konferencję, która na pewno znów pozytywnie zaskoczy.

Plakat konferencji ELEMENTI: TECHNO, autor: Szymon Stanisław Strzelec 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć