felietony

Konin – Muzyczna Wizytówka Miast

„Wpadnij, wpadnij do Konina. Tu kariera się zaczyna” – to słowa piosenki będącej hymnem popularnego już Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca w Koninie. Ale jaki właściwie jest Konin?

Konin to miasto położone we wschodniej części województwa wielkopolskiego. Jest siedzibą powiatu, a do 1998 roku było miastem wojewódzkim. Liczy ono niespełna 77 tysięcy mieszkańców, ulokowanych na dwóch brzegach Warty, zwanych potocznie „Starym Koninem” i „Nowym Koninem”.

Miasto to było ważnym ośrodkiem na mapie średniowiecznej Polski, dlatego można tu znaleźć wiele zabytków. Za niezwykle ciekawy obiekt uznawany jest słup milowy ustawiony w Koninie w 1151 roku na oznaczenie środka drogi z Kalisza do Kruszwicy.

 

Warta dzieląca Konin na dwie części, fot. Anna Waloszek

 

słup milowy z 1151 roku umiejscowiony obok Kościoła św. Bartłomieja w Koninie,

fot. Anna Waloszek

Wśród osób niezwiązanych z muzyką Konin słynie jako miasto przemysłowe. Znajduje się tu główny ośrodek Konińskiego Zagłębia Węgla Brunatnego. Kopalnie, elektrownie oraz huta aluminium, mimo dużej ingerencji w kształt miasta oraz jego rozwój, nie stanowią całego dorobku regionu. Okoliczne tereny pokopalniane są z czasem zalewane i stają się obiektami rekreacyjnymi, miejscami, gdzie odbywają się zawody sportów wodnych. Stawia się tu na rozwój fizyczny, ale także artystyczny, który często odbywa się pod patronatem kopalń, jak niewątpliwie jest w przypadku Orkiestry Dętej Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie.

Instytucje kultury

Koniński Dom Kultury

Dom kultury w Koninie jest instytucją, która szczyci się ponad półwieczną tradycją. Swoją działalność rozpoczął w 1958 roku jako Powiatowy Dom Kultury. Do najbardziej znanych i utrwalonych długoletnią praktyką działań zalicza się: Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego, Przegląd Polskich Filmów Fabularnych “Debiuty”, działalność Kina „Centrum” promującego ambitne kino artystyczne,  Derby Kabaretowo-Estradowe oraz Bluesonalia.

Festiwale i konkursy

Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie

Festiwal organizowany jest w Koninie niemal co roku począwszy od 1979 roku. Jego pomysłodawcami byli Janusz Leśniewski, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Tanecznego w Poznaniu i Kazimierz Lipiński, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Koninie. Organizacją wydarzenia zajmuje się Koniński Dom Kultury. Warto wspomnieć, że ma ono wielu „wujków” i niemało „cioć”, którzy wspierali je wszelkimi swoimi środkami finansowymi oraz umiejętnościami. Można do nich zaliczyć między innymi: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rzecznika Praw Dziecka, Wojewodę Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Konina, Starostę Konińskiego, Polski Komitet Narodowy UNICEF, TVP S.A., PAP Polską Agencję Prasową S.A., Radio Merkury S.A. i „Głos Wielkopolski”. Festiwal jest rejestrowany przez Telewizję Polską i emitowany na kanałach do niej przynależnych. Imprezę prowadzą doświadczeni konferansjerzy. W tym roku rolę gospodarza zajął Tomasz Kammel.

Zespoł Keberiokšt z Centrum Kultury Kłajpeda na Litwie w wykonaniu piosenki „Adiemus” (sł. muz. Karl Jenkins). Grupa została nagrodzona w trakcie 36. MDFPiT w Koninie w 2015 roku

Przez pierwsze lata festiwal znany był pod nazwą Ogólnopolskie Konfrontacje Dziecięcych Zespołów Tanecznych. W późniejszym czasie poszerzono dyscyplinę konkursową o wokalistów, tworząc tym samym  Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie. Od początku odbywania się festiwalu, przez konińską scenę przeszło ponad 120 tysięcy młodych artystów, wokalistów i tancerzy z różnych krańców świata. Osoby występujące w Koninie często nie przypominają debiutantów ani tym bardziej dzieci. Charakteryzuje je nieprzeciętny talent wokalny i taneczny oraz wyczucie sceniczne wynikające ze świadomości własnych możliwości. Młodzież ta, związana z muzyką dzięki zamiłowaniu, pracuje artystycznie z widoczną pasją, oddając jej swoje serce.

Grupę Junost nagrodzoną w trakcie 36. MDFPiT w Koninie w 2015 roku, a także tradycyjną już piosenka finałową „Wpadnij do Konina” w wykonaniu wszystkich uczestników festiwalu można zobaczyć TUTAJ

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel „Gospel nad Wartą”

Impreza ta  odbywa się od 2004 roku. Podobnie jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, gromadzi ona artystów z kraju oraz zza granicy. Rolę gospodarza pełni tu Konin Gospel Choir pod kierunkiem Beaty Stanisławskiej z towarzyszeniem muzyków Holy Noiz.

występ grupy Konin Gospel Choir podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Gospel nad Wartą” w 2011 roku

Międzynarodowy Festiwal „Bluesonalia”

Konińskie „Bluesonalia” powstały w 1995 roku z inicjatywy Adama Urbaniaka i Szymona Staszaka. W późniejszym czasie wśród organizatorów miejsce Adama Urbaniaka zajął Andrzej Mielcarek. Szybko okazało się, że lokalna impreza rozrosła się do miana znanego w całym kraju festiwalu muzyki bluesowej. W 2010 roku organizację przedsięwzięcia przejęło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne In Art. Występy zebranych artystów odbywały się na wielu konińskich scenach,  w klubach: „Pod Papugami”, „Hutnik”, „Music City Club” i „Energetyk”. Natomiast od 2014 impreza odbywa się w kinie „Oskard”.

 

Carlos Johnson w trakcie występu w trakcie festiwalu w Koninie w 2010 roku

Lista osób biorących udział w tym wydarzeniu artystycznym począwszy od 1995 roku jest niezwykle długa. Pozwolę sobie wymienić tu kilka zespołów i muzyków: Joachim Menzel, Brad Terry Band (USA), Salted Peanuts, Nocna Zmiana Bluesa, Night Riders, Monkey Business, Toster Band, Obstawa Prezydenta, After Blues, Partyzant, Jan “Izba” Izbiński, Wielka Łódź, Modern Blues Band (Guzja), Seven B, Boogie Boys, Blueska, Szulerzy, Śląska Grupa Bluesowa, Buldog Gravy (Francja), Break Time, Nadciśnienie, Phil Guy & His Famous Blues Band (USA, Polska), Devil Blues, JJ Band, Terraplane, Puzle, Tipsy Drivers, Leszek Cichoński, Magda Piskorczyk, 7 w nocy, Breakmaszyna, Asia Barska, Hokus & Bożena Mazur, Romek Puchowski, Blues Doctors oraz KodeXblues.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny dla Szkół Muzycznych

Konkurs pianistyczny do roku 2014 odbył się już 18. razy. Patronuje mu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odbywa się on w auli Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I.J. Paderewskiego w Koninie.

 

Budynek Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Koninie, fot. Anna Waloszek

 

W imprezie biorą udział uczniowie szkół muzycznych zarówno I jak i II stopnia. Młodzi pianiści podzieleni są na trzy grupy wiekowe charakteryzujące się odrębnymi regułami konkursowymi. Wymagania, jakim muszą sprostać uczniowie są niezwykle trudne. Jest to impreza przeznaczona dla osób, które posiadają talent muzyczny połączony z doświadczeniem pracy nad szlifowaniem własnego warsztatu.

Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”

Konin nie słynie jednak tylko z jednej imprezy pianistycznej. Festiwal „Chopinowskie Interpretacje Młodych” odbywa się w Koninie oraz w Żychlinie, miejscowości, gdzie we wrześniu 1829 roku przebywał Fryderyk Chopin. Wydarzenie to jest efektem wspólnych starań społeczników z obu miast. Wśród jury oceniającego młodzież obecni są profesorowie muzykologii oraz pianiści. Na festiwal ten składa się nie tylko część konkursowa, ale także pokazy kunsztu instrumentalnego osób doświadczonych i docenianych w świecie artystycznym.

VIII Ogólnopolski Festiwal Pianistyczny “Chopinowskie Interpretacje Młodych” w 2011 roku

Festiwal Jazzonalia

Po tańcu i śpiewie dzieci, bluesie, muzyce gospel oraz pianistycznej czas na jazz. Konin posiada również swój własny festiwal jazzowy, kultywowany, podobnie jak wszystkie imprezy muzyczne w Koninie, nieprzerwanie od wielu lat. W 2015 roku odbyły się już 22. Jazzonalia. Tegoroczną imprezę zdominowała jak zwykle czołówka polskiej muzyki. W Koninie wystąpili m.in.: Wojciech Myrczek, Gregoire Maret, Marek Napiórkowski, Tomasz Sroczyński, Tymon Tymański, Marcin Masecki, Marcin Wasilewski, Włodek Pawlik i Bogna Kicińska. Ten festiwal był wyjątkowy nie tylko dzięki udziałowi w nim Włodka Pawlika, zdobywcy nagrody Grammy za płytę „Night in Calisia”. Włączenie dzieci i młodzieży w poczet artystów festiwalowych stało się nowym elementem programu. Młodzi prezentowali się w ramach Małych Jazzonaliów.

relacja telewizyjna z 22. Festiwalu Jazzonalia w Koninie

Muzyczne miejsca

Konin jako miejsce z bogatą tradycją festiwalową posiada również wiele scen. Znajdują się tu kluby „Hutnik” oraz „Energetyk”. Także wiele imprez muzycznych odbywa się w budynku Domu Kultury „Oskard”. Jednak za miejsce wyjątkowe i warte szerszego omówienia uznałam amfiteatr.

Amfiteatr „Na skarpie”

Amfiteatr w Koninie jest miejscem, gdzie odbywają się liczebniejsze imprezy, festiwale oraz koncerty zaproszonych muzyków.

 

Amfiteatr „Na skarpie”, fot. A. Waloszek

Na scenie amfiteatru odbywa się Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca. To właśnie w tym miejscu rozpoczyna się kariera młodych tancerzy i wokalistów. Scena ta, umieszczona na wzniesieniu dzielącym centrum miasta od doliny Warty sprzyja emocjom odczuwanym przez debiutantów i ich rodziny. Piękno tańca widoczne na scenie koresponduje z pięknem natury, która się wokół niej roztacza. Jest to niezwykłe miejsce również jako punkt widokowy, które, po dostrzeżeniu z ulicy chce się zobaczyć z bliska. Niestety, jak każda cenna rzecz jest ona chroniona i niedostępna do zwiedzania poza czasem koncertowym.

Konińscy ludzie muzyki

Orkiestra Dęta Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie

Orkiestra działająca przy Kopalni Węgla Brunatnego w Koninie powstała w 1954 roku. W jej składzie znajduje się około 50. muzyków. Grupa występuje w trakcie uroczystości państwowych, kościelnych, imprez plenerowych. Charakteryzuje się dość bogatym i zróżnicowanym repertuarem muzycznym, począwszy od muzyki klasycznej do filmowej.

 

Orkiestra Dęta KWB w Koninie,

źródło: Wikipedia

Warto wymienić kilka osiągnięć zespołu:

– I miejsce w trakcie XIX Obwodowego Festiwalu Orkiestr Dętych  w Briańsku w 1988 roku,

– Nagroda główna w ramach V Ogólnopolskiego Turnieju Orkiestr Dętych w Poznaniu w 1996 roku,

– Złoty Róg (główna nagroda) podczas Turnieju Orkiestr Dętych w Grodzisku Wielkopolskim w 1992, 1996 i 2001 roku,

– nagroda  Grand Prix w trakcie XV Wielkopolskiego Turnieju Orkiestr Dętych im. Leona Schuberta we Wrześni w 2008 roku.

Konin Gospel Choir


Konin Gospel Choir podczas festiwalu Gospel nad Wartą, fot. Anna Małkowicz

Chór rozpoczął swoją działalność w październiku 2003 roku z inicjatywy o. Lecha Dorobczyńskiego. Konin Gospel Choir prowadzony jest przez Beatę Stanisławską. Od początku skupia on osoby w różnym wieku, od uczniów szkół podstawowych po seniorów. Obecnie tworzy go grupa około 30. wokalistów. Chórowi patronuje Wielkopolskie Stowarzyszenie Gospel. Konińscy muzycy są gospodarzami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel „Gospel nad Wartą”.

Koncert chóru oraz wywiad z Beatą Stanisławską w trakcie nyskich uroczystości towarzyszących beatyfikacji Jana Pawła II w 2011 roku.

Jan A.P. Kaczmarek

Tworząc muzyczną wizytówkę Konina nie można pominąć Jana Kaczmarka, urodzonego w tym mieście 29 kwietnia 1953 roku. Jest on wirtuozem gry na niewkaczu, instrumencie samodzielnie przez siebie skonstruowanym.  Kaczmarek to jednak przede wszystkim znany w Polsce i na świecie kompozytor i autor muzyki do wielu filmów produkcji zarówno krajowej jak i zagranicznej. Spośród długiej listy dorobku artysty pozwolę sobie wymienić najbardziej znane produkcje: Quo vadis (2001), Boże skrawki (2001), Marzyciel (2004), Kto nigdy nie żył… (2006), Wojna i pokój (2007), Wieczór (2007), Bracia Karamazow (2007), Spotkanie (2007), Dzieci Ireny Sendlerowej (2009), Mój przyjaciel Hachiko (2009), Tajemnica Westerplatte (2013).

 

Jan Andrzej Paweł Kaczmarek,

źródło: Wikipedia

Jan Kaczmarek jest laureatem Nagrody Akademii Filmowej, znanej jako Oskar. Artysta zdobył ją za muzykę do filmu Marzyciel.

Jan A.P. Kaczmarek początek kariery zawdzięcza jednak przede wszystkim rodzinnej miejscowości. Niezaprzeczalnie, talent  muzyczny odziedziczył on po swoim dziadku, który jako skrzypek grał muzykę do filmów w kinie. Przyszły zdobywca Oskara w dzieciństwie uczył się grać na fortepianie, a jego pierwszym sukcesem było skomponowanie muzyki do hymnu I Liceum im. T. Kościuszki w Koninie, a następnie przygotowywanie oprawy do szkolnych przedstawień. Jan Kaczmarek od lat młodzieńczych wykonuje zawód odziedziczony po swoim dziadku.

Reni (Renata) Jusis

Reni Jusis to kolejna już znana sylwetka wywodząca się z Konina. Urodziła się 29 marca 1974 roku. W Koninie mieszkała jednak bardzo krótko, a cały okres dorastania przeżyła w Mielnie. To właśnie we wschodniej części Wielkopolski można jednak szukać jej korzeni.

 

Reni Jusis w 2006 roku,

źródło:Wikipedia

Swoje muzyczne początki Jusis zawdzięcza, podobnie jak Jan Kaczmarek, wcześnie rozpoczętej nauce gry na fortepianie. W wieku 7. lat uczęszczała ona do Zespołu Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie. W 1993 roku wystąpiła w musicalu na scenie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie, co przyspieszyło rozwój jej kariery. Renata Jusis rozpoczęła współpracę muzyczną z raperem Yaro. Kilka lat później, bo w 1999 roku nagrała płytę Zakręcona, na której zawarte utwory stały się hitem na listach przebojów oraz sprzedaży w sklepach muzycznych. Jusis okrzyknięto ikoną muzyki klubowej. Jej utwory często były wykorzystywane w polskich produkcjach filmowych, jak na przykład w serialu Magda M.

Reni Jusis doceniana jest nie tylko przez zwykłych słuchaczy, lecz także wyspecjalizowane jury. Artystka została wielokrotnie wyróżniona nagrodą Fryderyka.

W Koninie rozpoczyna się kariera wielu znanych w Polsce i na świecie artystów. W imprezach takich jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Piosenki i Tańca, w festiwalach pianistycznych, muzyki jazzowej, bluesa oraz gospel dużą rolę odgrywają dzieci. Konin inwestuje od wielu lat w rozwój artystyczny najmłodszych. Posiada on bogatą ofertę, z której mogą korzystać utalentowani muzycznie młodzi ludzie.

Społeczność Konina udowadnia, że nie tylko wielkie metropolie mogą posiadać ogromną wartość dla osób z różnych środowisk i o różnych zainteresowaniach. Przejeżdżając przez północną część tego miasta dostrzega się wszechogarniający przemysł, fabryczne budowle, kominy ciepłownicze, szpecące kable energetyczne i inne tego typu obiekty, nieatrakcyjne dla oczu a charakterystyczne dla miast naszych czasów. Na Konin należy jednak patrzeć „oczyma duszy”, gdyż, jak mawia powtarzana wciąż sentencja, „najważniejsze (najpiękniejsze) jest niewidoczne na oczu”. To miasto, oddalone ode mnie o niespełna 40 km, odkryłam na nowo, przeżywając duchową przygodę z muzyką orkiestrową,  jazzową i bluesem. Zachwyciłam się konińskim chórem gospel, którego tony wciąż rozbrzmiewają w mojej pamięci. Jednak, największe emocje wywołał we mnie ogromny talent młodzieży występującej podczas Międzynarodowego Dziecięcego Festiwalu Piosenki i Tańca. Nie każdy może przyjechać do Konina i występować, ten przywilej należy się tylko najlepszym. Każdy może jednak przybyć tu i wsłuchać się w dźwięk festiwalowych głosów.  Teraz Ty, „ wpadnij do Konina…”!

 

pomnik przedstawiający konia znajdujący się na Placu Wolności w Koninie,

fot. Anna Waloszek

__________________________

Redakcja składa serdeczne podziękowania Pani Annie Małkowicz za udostępnienie zdjęcia Konin Gospel Choir wykorzystanego w tym artykule.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć