statuetka konkursowa

felietony

Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA” rozpoczęty!

Współczesna kultura muzyczna dostarcza publiczności najróżniejszych zmagań muzycznych: od castingów dla amatorów, aż po profesjonalne konkursy wykonawcze, kompozytorskie i fonograficzne. Dlaczego więc nie mielibyśmy oceniać pracy tych, którzy na co dzień sami oceniają muzyczne osiągnięcia innych?

Rzetelna krytyka muzyczna może i powinna być prawdziwą sztuką, dlatego Fundacja MEAKULTURA ogłasza pierwszy Konkurs Polskich Krytyków Muzycznych „KROPKA”. Celem konkursu jest promocja kompetentnej krytyki muzycznej, zarówno w mediach drukowanych, jak i elektronicznych, oraz wspieranie osób początkujących w tej dziedzinie.

Konkurs pozostaje otwarty na wszystkie gatunki i style muzyczne. Do udziału zaproszeni są więc publicyści zajmujący się różnorodnymi zjawiskami muzycznymi – zarówno profesjonaliści, publikujący swoje teksty w mediach drukowanych i elektronicznych, jak i amatorzy-debiutanci, a także blogerzy. Forma wypowiedzi może być również dowolna – organizatorów konkursu interesują m.in. recenzje, eseje, felietony czy wpisy na blogu – istotna jest jednak przede wszystkim wartość merytoryczna i atrakcyjność tekstu, która sprawi, że czytelnik nie będzie mógł oderwać się od czytania.

Nagrody konkursowe zostaną przyznane w trzech kategoriach:

1. Nagroda Główna za najlepszy tekst o muzyce opublikowany w roku 2014 – w tej kategorii przewidziane zostały trzy równorzędne nagrody.   

2. Wyróżnienia:

– dla debiutanta, czyli  osoby, która nie ukończyła studiów związanych z muzyką oraz nie działa zawodowo w sferze publicystycznej

– dla blogera, czyli osoby, która prowadzi w Internecie blog w języku polskim o tematyce muzycznej  

3. Nagroda Specjalna za tekst o muzyce polskiej opublikowany poza granicami kraju.

Fundatorem nagród konkursowych jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

W tym roku przewidziana jest także Nagroda Specjalna Redaktora Naczelnego PWM.

Prace komisji odbywać się będą w marcu 2015 roku, a w jej składzie znajdzie się ogółem 7 osób: krytyków muzycznych, muzykologów, artystów związanych z różnymi dziedzinami muzyki i instytucjami muzycznymi. Są wśród nich Daniel Cichy (przewodniczący jury), Joanna Grotkowska, Anna Chęćka-Gotkowicz, Weronika Grozdew-Kołacińska, Piotr Metz, Miłosz Bembinow oraz Mariusz Herma.

Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 10 maja 2015 roku w siedzibie Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Będzie to wydarzenie towarzyszące Warszawskim Spotkaniom Muzycznym.

Zapraszamy wszystkich piszących krytyków do udziału w tym przedsięwzięciu!

Teksty prosimy wysyłać na adres kropka@fundacjameakultura.pl

Termin nadsyłania zgłoszeń mija 25 lutego 2015 roku.

Szczegółowe informacje na temat konkursu wraz z kalendarium można znaleźć na stronie internetowej Fundacji:

https://fundacjameakultura.pl/kropka

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć