felietony

Korzystanie z utworów podczas zajęć

Od redakcji: Blogosfera, a w niej wpis Aleksandry Sewerynik, autorki bloga “Prawo Muzyki”. Zapraszamy!

—————–

Część z Was prowadzi zajęcia w szkołach (państwowych lub prywatnych), wykłada na wyższej uczelni lub daje indywidualne lekcje. Taka działalność wymaga korzystania z różnych chronionych materiałów, takich jak nagrania, nuty utworów lub filmy.

W związku z tym pewnie zastanawialiście się czy można legalnie odtworzyć w czasie zajęć nagranie lub puścić film? Czy można skserować nuty i dać je uczniom? A zeskanować? Czy ma znaczenie, że nuty są wypożyczone z biblioteki? Czy można materiały przesyłać mailem albo umieścić je na własnej stronie internetowej?

Czyli jak legalnie korzystać z materiałów chronionych przez prawo autorskie w działalności dydaktycznej?

Poniżej podstawowe zasady, których należy się trzymać.

1. Możesz korzystać z każdego rozpowszechnionego materiału (filmu na płycie, z YouTube, książki, muzyki, nut), niezależnie od źródła z którego pochodzi, o ile dzieje się to w ramach wykładów lub zajęć. Nie można takich materiałów rozpowszechniać poza grupą uczniów/studentów.

Utwór jest rozpowszechniony, gdy został już wcześniej legalnie udostępniony publicznie.
Warto zadbać, by źródło pochodzenia materiału było legalne. Dlaczego i jakie to są źródła to temat na osobny wpis.

2. Możesz kopiować (kserować, skanować i wysyłać mailem, nagrywać na pendrive) fragmenty dowolnych utworów (filmów, książek, muzyki) swoim uczniom/studentom do celów edukacyjnych.

Warto zwrócić uwagę na to, że dozwolone kopiowanie ogranicza się do fragmentów utworów (np. partii jednego instrumentu, części utworu).

3. Jeśli chcesz dzielić się utworami w celach edukacyjnych w sieci, musisz pamiętać, że rozpowszechnianie ich nie może wykroczyć poza grupę Twoich uczniów/studentów. Na przykład możesz przesłać materiały w mailach, przekazać je w zamkniętym kursie elearningowym lub poprzez wirtualny dysk (Dropbox, Google Drive), do którego mają dostęp jedynie Twoi uczniowie/studenci. Jeżeli chcesz umieścić materiały na swojej stronie internetowej, to muszą być one zabezpieczone hasłem, by dostęp do nich mięli tylko Twoi uczniowie/studenci.

4. W ramach zajęć, lekcji, prac domowych można modyfikować dowolny utwór (wiersz, piosenkę) nie pytając o zgodę uprawnionego, o ile nie dojdzie do rozpowszechnienia wykorzystanych utworów poza zajęciami.

5. Podczas imprez szkolnych (np. koncertów dyplomowych, audycji, koncertów uczniów z Twojej klasy) mogą być wykonywane rozpowszechnione utwory, o ile wstęp na te imprezy jest bezpłatny, a wykonawcy nie uzyskują żadnego wynagrodzenia.

Nie wystarczy sam fakt, że impreza odbywa się w budynku szkoły/uczelni. Musi to być impreza związana z  działalnością dydaktyczną.
Trzeba zwrócić uwagę na to, że chodzi wyłącznie o wykonania utworów przez artystów wykonawców. Nie jest dozwolone odtwarzanie nagrań lub filmów w czasie imprez szkolnych.

Powyższe zestawienie powstało na bazie infografiki udostępnionej przez Centrum Cyfrowe, dostępnej tutaj.


Aleksandra Sewerynik – prawnik i dyrygent. Poprzez swojego bloga pragnie pomóc muzykom w zapoznaniu się z obowiązującym prawem autorskim. Adres bloga: https://prawomuzyki.sewerynik.pl/

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć