felietony

Koszalin – Muzyczna Wizytówka Miast

Logika nakazywałaby, aby to mniejsza miejscowość była rozpoznawana poprzez jej większego sąsiada. W tym przypadku bardzo często dzieje się zgoła inaczej. Słyszymy – “Koszalin? Tak, kojarzę, to obok Mielna, do którego jeżdżę na wakacje, nad morze”. Nawet nie ‘znam’, jedynie nieco ujmujące ‘kojarzę’. A szkoda, gdyż dawna stolica nieistniejącego już województwa Środkowopomorskiego może skusić wieloma aspektami, tak czysto turystycznymi, jak i ukierunkowanymi bardziej muzycznie.

Odwiedziny w Koszalinie rzeczywiście można zacząć w nadmorskim, zdominowanym przez turystów Mielnie, lecz bodaj tylko po to, by na promie Koszałek przepłynąć jezioro Jamno i zawitać do tego stutysięcznego miasta  usytuowanego pośrodku Pojezierza Pomorskiego . Kierując się na południe podziwiać można kilka zabytków sakralnych, jak Katedra NMP, czy Kaplica św. Gertrudy, skupić się na bardziej przyziemnym aspekcie miasta odwiedzając Domek Kata, czy Muzeum Miejskie w budynku starego Młyna, lub wybrać trasę bardziej malowniczą spacerując Parkiem im. Książąt Pomorskich. Którąkolwiek drogę nie wybierzemy, nie sposób nie odkryć muzycznej strony Koszalina.

Instytucje i Miejsca

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki

Przez długie lata Filharmonia Koszalińska dzieliła swa siedzibę z Centrum Kultury 105 i zmuszona była dawać koncerty w sali Kina Kryterium. Na szczęście dzięki wsparciu miasta oraz oddanych słuchaczy, pierwszy koncert w nowym budynku Filharmonii będzie można usłyszeć już pod koniec bieżącego roku. Usytuowany w malowniczej części miasta w samym sercu Parku im. Książąt Pomorskich kusi nie tylko pięknym otoczeniem, ale też zróżnicowanym repertuarem, o który dba dyrektor artystyczny Ruben Silva, dzięki któremu każdy może usłyszeć przyjazne mu dźwięki.

Filharmonia Koszalinńska w budowie, fot. Katarzyna Żmuda

Zaczynając już od najmłodszych lat mamy okazję zapoznać się z tajnikami muzycznego świata, uczestnicząc w audycjach przedszkolnych oraz szkolnych. Młody słuchacz ma szansę poznać i usłyszeć instrumenty z różnych rodzin, w tak klasycznym i jak i bardziej rozrywkowym repertuarze. Dzięki profesjonalistom prowadzącym audycje każda ciekawość zostanie zaspokojona i, kto wie, może po kilku latach amator filharmonijskich audycji zasili szeregi którejś ze światowych orkiestr?

Dla bardziej wymagających słuchaczy filharmonia organizuje co piątek koncerty symfoniczne. Można usłyszeć nie tylko wielkich klasyków, ale również twórców mniej znanych , czy lokalnych, zaś obok muzyki instrumentalnej zapewniana jest też wokalna, czy to w postaci pojedynczych arii operowych, operetkowych, czy nawet fragmentach oper. Warto wspomnieć, że Filharmonia Koszalińska w roku 2009 zorganizowała wyjątkowy w kraju Festiwal Muzyki Polskiej, na którym przypomniane zostały dzieła i twórcy skazani na częściowe lub całkowite zapomnienie. Wykonane zostały między innymi nieczęsto goszczące w filharmonijskich salach trzy symfonie Zygmunta Noskowskiego.

Gdy nastaje lato koszalinianie mają niepowtarzalna okazję uczestniczyć w spektaklu operowym organizowanym dla ponad 5 tysięcznej publiczności w koszalińskim amfiteatrze. Przez kilka lat swej obecności na koszalińskich afiszach w czasie spektaklu wykonano między innymi Toscę G. Pucciniego, Carmen G. Bizeta  oraz Carmina Burana C. Orffa.

Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz

Placówka istnieje już od ponad 50 lat. Na początku jej siedziba mieściła się w niewielkiej kamienicy, lecz po kilkunastu latach dyrekcja zmuszona była, ze względu na wzrastającą popularność,  przenieść się do większego budynku. Szkoła oferuje edukację już od przedszkola muzycznego, aż do ostatnią klasę liceum, tak w zakresie muzycznym jak i ogólnokształcącym. Uczniowie mogę wybrać jeden z 17 instrumentów, śpiew lub rytmikę.

Dla Szkoły, jak i jej pracowników, ważne jest, by z poziomu edukacji czysto szkolnej pójść krok dalej. Stąd organizowanie licznych przesłuchań, konkursów, koncertów, recitali. Ważniejsze z nich, przyciągające coraz więcej muzyków to -Międzynarodowe Dni Muzyki Perkusyjnej “Perkusja solo i w zespole”, warsztaty dla nauczycieli i uczniów klas perkusji szkół muzycznych I i II stopnia, Warsztaty Młodego Pianisty wraz z towarzyszącym im konkursem, gdzie najmłodsi wirtuozi tego instrumentu mają okazję nauki od najlepszych oraz zagrania z towarzyszeniem orkiestry, czy Ogólnopolski Kurs Interpretacji Muzyki Organowej dla nauczycieli i uczniów szkół muzycznych. Szkoła szczyci się własnymi zespołami, z których najważniejsze to orkiestra “Kamerton” pod dyrekcją Małgorzaty Kobierskiej, chór “Dysonans” pod dyrekcją Ewy Szeredy oraz szkolny Big Band prowadzony przez Marcina Fijałkowskiego. Działają również inne zespoły kameralne, często tworzone z inicjatywy samych uczniów. Szkoła utrzymuje ścisłą współpracę z Filharmonią Koszalińską, czego przejawami są liczne koncerty uczniów z orkiestrą filharmonii, zaś najważniejszym i najciekawszym z nich, zrzeszającym szeroką publikę jest koncert dyplomantów organizowany co roku w okolicach początku czerwca. Przez wiele lat uczniowie szkoły mieli okazję uczestniczyć w programie Socrates Comenius umożliwiającym wymiany z uczniami szkół z Niemiec, Słowacji i Czech. Twórcy programu stawiają sobie za cel poszerzenie świadomości europejskiej w zakresie muzycznym, utrzymywanie współpracy placówek z różnych krajów, poznawanie ich kultury, jak i zadzierzgnięcie nowych znajomości.

Mury koszalińskiej Szkoły Muzycznej opuściło wielu absolwentów. Niektórzy z nich zmienili swe zainteresowania , lecz znakomita ich większość podąża dalej muzyczną ścieżką pełną sukcesów. Na uwagę szczególnie zasługują między innymi Reni Jusis,  Adam Sztaba, Agata Szymczewska, czy Marcin Wasilewski.

Amfiteatr im. Ignacego Jana Paderewskiego

Amfiteatr w Parku im. Książąt Pomorskich, fot. Katarzyna Żmuda

Liczący już prawie 40 lat koszaliński amfiteatr to jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, posiadający kryty stały dach i widownię mogącą Gościc 5,5 tysiąca widzów. Wybudowany z inicjatywy Mariana Czernear i Andrzeja Katzera, w celu stworzenia miejsca, gdzie mógłby się odbywać coroczny Festiwal Chórów Polonijnych goszczący w Koszalinie aż do dziś. Prócz muzyki chóralnej z amfiteatru kilka razy do roku roznoszą się dźwięki muzyki rozrywkowej. Ukierunkowane na studentów i licealistów najważniejsze imprezy co roku cieszą się niemałym powodzeniem. Festiwal Rockowy Generacja, Festiwal Muzyki Disco, czy STAGECLUB AMFITEATR. Ten ostatni, prócz goszczących na nim gwiazd, daje możliwość zagrania amatorskim zespołom tak z Koszalina, jak i z okolic. Do tej pory usłyszeć tam można było takie zespoły, jak Afro Kolektyw, NONE, Fronside, Raggafaya, czy Vavamuffin.

Teatr propozycji Dialog

To ostatni w Polsce teatr rapsodyczny. Swoje miejsce znajdzie tu amator nie tylko teatru, ale też poezji i muzyki. Dzięki wyjątkowości swej siedziby (zabytkowy Domek Kata) i niezwykłej, kameralnej atmosferze, Teatr Propozycji “Dialog” jest praktycznie obowiązkową pozycją na muzyczno-turystycznej mapie Koszalina. Tworzą go członkowie stowarzyszenia aktorów-amatorów, ale również ludzie z całego serca oddani kulturze. Dzięki współpracy z innymi placówkami kulturalnymi Koszalina, szansę na wystąpienie w Dialogu ma wielu twórców, zarówno doświadczonych, jak i stawiających w artystycznym świecie pierwsze kroki.

Teatr Propoycji Dialog w Domku Kata, fot. Katarzyna Żmuda

Podstawę repertuaru stanowią zdecydowanie dramat i poezja, lecz jest tu też dużo miejsca dla muzyki, w szczególności poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej. W archiwach Teatru widnieją takie nazwiska, jak Paweł Orkisz, Ewa Błaszczyk, Szymon Zachowicz. Nie zabrakło też imprez rockowych, czy jazzowych. W ramach Klubu Muzycznego odbywają się koncerty, warsztaty muzyczno-teatralne, jak i imprezy taneczne cykliczne oraz pojedyncze.

Centrum Kultury 105

Źródło: https://www.ck105.koszalin.pl/ materiały promocyjne

Idealne umiejscowienie w samym centrum miasta ułatwia dawnemu Miejskiemu Ośrodkowi Kultury dotarcie do szerokiej palety odbiorców, by krzewić w nich swoje cele. Centrum współpracuje głównie z młodzieżą, lecz nie brak tu imprez również dla starszych mieszkańców Koszalina. Realizuje się tu wiele projektów artystycznych, z zakresu prezentowania twórców i upowszechnia kultury szeroko pojętej. Dzięki wielu warsztatom prowadzonym przez specjalistów, młodzież ma szansę rozwijać swoje muzyczne zainteresowania w wielu dziedzinach. Centrum oferuje naukę gry na gitarze, zajęcia baletowe dla dzieci, czy zajęcia w ramach Mini Studia Poezji i Piosenki.  Szerokie spektrum warsztatów, grup, czy wydarzeń artystycznych reprezentowane jest przede wszystkim przez Chór Koszalin Canta zrzeszający mieszkańców Koszalina i okolic. Powstały na początku 2011 roku ma na swoim koncie już wiele ważnych koncertów i osiągnięć, jak choćby koncerty u boku Filharmonii Koszalińskiej, czy z okazji Festiwalu Organowego. Inne wokalne sekcje oferują możliwość uczestnictwa w zajęciach indywidualnych jak i zespołowych.

Centrum Kultury 105 jest organizatorem lub współorganizatorem takich imprez, jak Hanza Jazz Festiwal, Festiwal Rockowy Generacja, STAGECLUB AMFITEATR, czy Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej.

Teatr Variete Muza

Żródło: https://www.teatr-muza.pl/

Jest  w Koszalinie miejsce, które już od bardzo dawna jest miejscem spotkań ludzi z przeróżnych stref. Na samym początku swego istnienia, czyli ponad 120 lat temu, w budynku przy ulicy Morskiej mieściła się gospoda miejska. Z czasem przerobiona na Klub Milicji Obywatelskiej, aż w końcu, po latach stał się siedzibą Kina Muza z widownią na 500 miejsc. Wspominane przez wielu starszych mieszkańców Koszalina z łezką w oku kino kilka lat temu znów stało się ośrodkiem kultury.

Teatr Variete Muza stara się łączyć w sobie wszystko to, czego nie znajdziemy w teatrze, ani w filharmonii. Od repertuaru niezwykle poważnego, zręcznie przechodzi do przeróżnych szalonych form, utrzymując przy tym wysoki poziom i styl. Na deskach teatru goszczą artyści przeróżnych profesji. Kabareciarze, wokaliści, muzycy jazzowi, klasyczni, aktorzy… Teatr Variete Muza organizuje również różne imprezy okolicznościowe, jak bale noworoczne, tematyczne rewie, czy Andrzejki. Odwiedziny w Muzie to okazja z jednej strony, by powrócić do wspomnień z dawnych lat, ale również by rozkoszować się współczesną kulturą w niezwykłej oprawie.

Ludzie

Agata Szymczewska

Agata Szymczewska, źródło: https://www.agataszymczewska.pl/

Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Chyba największym sukcesem jest wygrana XIII Międzynarodowego Konkursy Skrzypcowego im. Henryka Wieńawskiego w Poznaniu w 2006 roku. Wydarzenie to otworzyło drogę na największe sceny muzyczne Europy i Świata.

Adam Sztaba

Adam Sztaba, źródło: https://www.sztaba.pl/

Absolwent Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.  Kompozytor, aranżer, dyrygent, pianista… Już w wieku 18 lat debiutował swym pierwszym MUSICALEM “Fatamorgana”. Współpracował z takimi artystami i grupami, jak Studio Buffo, Maryla Rodowicz, Edyta Górniak, Grzegorz Turnau, Kayah, José Carreras, Janusz Józefowicz, Perfect, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Grupa MoCarta.

Reni Jusis

Reni Jusis, źródło: https://www.facebook.com/pages/RENI-JUSIS-ILUZJON/54219769620?ref=nf, fot. Darek Kawka

Śpiewa, pisze teksty i muzykę. Jest absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Wystąpiła w musicalu kolegi ze szkoły, Adama Sztaby, “Fatamorgana”. Jej występ został zauważony przez producenta muzycznego Yaro, dzięki któremu rozpoczęła się jej kariera.

Katarzyna Cerekwicka

Dzięki wygranej w programie “Szansa na sukces” w 1997 roku utworem Ewy Bem “Wyszłam za mąż, zaraz wracam” stała się rozpoznawalną postacią polskiej muzyki rozrywkowej. Jej pozycja umocniła się dodatkowo po kolejnych koncertach, między innymi w Sali Kongresowej u boku Violetty Villas, czy Edyty Górniak.

Marcin Wasilewski

Pianista jazzowy. Ukończył Ogólnopaństwową Szkołę Muzyczną w Koszalinie. Założyciel “Marcin Wasilewski Trio” (kiedyś “Simple Acoustic Trio”). Trzykrotny laureat nagrody Fryderyk w kategorii jazzowy muzyk roku.

Cezariusz Gadzina

Cezariusz Gadzina, źródło: https://www.gadzina.net/

Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną  II st. w Koszalinie w dwóch klasach – akordeonu i saksofonu. Współpracuje z takimi saksofonistami, jak David Pituch, Ed Bogart, John Ruocco. Jest laureatem licznych konkursów saksofonowych, głównie jazzowych, z których najważniejszym jest I miejsce w Europejskim Konkursie Jazzowym w Sorgues. Liczne koncerty na całym świecie utwierdziły jego pozycję jako czołowego polskiego saksofonisty jazzowego.

Katarzyna Sobczyk

Katarzyna Sobczyk, źródło: https://www.kasiasobczyk.art.pl/

Przez wielu uważana za Królową Polskiej Piosenki. Debiutowała w Koszalinie będąc wokalistką zespołu Biało-Zieloni w roku 1961. W latach 1964-1972 jej życie związało się z zespołem Czerwono-Czarni. Znana głównie z repertuaru muzyki bigbitowej, do najbardziej znanych przebojów należą między innymi “Nie bądź taki szybki Bill”, “O mnie się nie martw”, czy “Mały książę”.

Krystyna Giżowska

Krystyna Giżowska, źródło: https://www.krystynagizowska.pl/

Nim rozpoczęła się jej profesjonalna kariera wokalna występowała amatorsko z zespołem Transportowiec w Koszalinie. Ważna jest też jej współpraca z Big Bandem Ryszarda Poznakowskiego. Dzięki artystycznej opieki Danuty Baduszkowej, czy Jacka Korczarowskiego dane jej było nauczyć się wszelkich wokalno-estradowych umiejętności, dzięki którym utwierdziła się jej pozycja na polskiej scenie muzycznej.

Ryszard Poznakowski

Zespół Trubadurzy, źródło: https://www.trubadurzy.pl/

Wokalista, pianista, aranżer, uczęszczał do koszalińskiej Szkoły Muzycznej. Od roku 1969 członek zespołu Trubadurzy, jednej z ważniejszych legend polskiego rocka. To dzięki niemu założony w Łodzi zespół zyskał  uznanie polskiej publiczności, a potem również światowej. Bardzo silny nacisk położył na rozkwit zwłaszcza talentów wokalnych członków zespołu, co zaowocowało w liczne złote i platynowe płyty i niezapomniane przeboje.

Mr. Zoob

Zespół grający muzykę z pogranicza alternatywnego rocka, reggae i ska. Powstał w Koszalinie w roku 1983. Debiut miał miejsce w studenckim klubie “Nurt”, potem były festiwale w Opolu, Jarocinie, Kabareton… Zespół współpracował między innymi z takimi formacjami, jak Lady Pank, Raz, dwa, trzy, Voo Voo. Mimo rozpadu w 1986, nastąpiła jego reaktywacja i zespół gra do dziś.

Kasia Klich

Mimo że z Koszalina nie pochodzi, to jest z nim mocno związana. Przez długi czas mieszkała tu wraz z Jarkiem Płosią, tu również nagrywała swoje płyty w Yazzda Studio. Znana popowa wokalistka, laureatka np. nagrody Superjedynki 2003 – Debiut Roku.

Festiwale i wydarzenia

Światowy Festiwal Chórów Polonijnych

Plakat festiwalu z roku 2009

Chyba najstarszym festiwalem koszalińskim jest Światowy Festiwal Chórów Polonijnych. To  wspaniała okazja do zjednoczenia się Polaków nie tylko z Polski, ale przede wszystkim tych mieszkających poza granicami kraju, dodatkowo – śpiewających. Odbywa się co trzy lata  i za każdym razem gości chóry z różnych zakątków globu – od Niemiec, Francji, czy Czech, aż do Kanady, USA i Białorusi. Mimo wielu przeszkód (największą z nich był stan wojenny) wszystkie edycje Festiwalu od roku 1970 odbyły się zgodnie z planem zrzeszając od dwustu do ponad tysiąca uczestników. To właśnie twórcy Festiwalu stworzyli Towarzystwo Łączności z Polonią Zagraniczną “Polonia”, które organizuje wiele wydarzeń łączących w sobie zamiłowanie do muzyki, jak i wspieranie i rozwój samej Polonii. Pięcioletnie Studium Dyrygentów Chórów Polonijnych kształcące specjalistów z 16 krajów, Polonijne Warsztaty Artystyczne dla Dzieci i Młodzieży ze Wschodu i Zachodu kształcące średnio 130 uczestników. Wszystkie te działania, oraz wiele innych sprawia, że standard Festiwalu z edycji na edycję się podnosi, wykonawcy są coraz bardziej świadomi wykonywanej muzyki, zaś niezastąpiony związek między Polakami mieszkającymi w kraju i poza jego granicami umacnia się i tworząc przyjaźnie na całe życie.  

Hansa Jazz Festiwal

Skierowany szczególnie do młodych muzyków, Festiwal ma na celu nawiązać dialog między doświadczonymi twórcami a tymi stawiającymi pierwsze kroki. Profesjonaliści na warsztatach uświadamiają uczestnikom, o co tak naprawdę chodzi w całym tym jazzie, jak go grać, ale też jak słuchać i tworzyć. Dzięki wielu koncertom towarzyszącym Festiwalowi, również i niegrający fani jazzu maja okazję go zakosztować, zaś dla uczestników to kolejna możliwość oswojenia się ze sceną, tym bardziej scena jazzową, która jest specyficzna. Największą popularnością cieszą się na Festiwalu jam session. To bodaj najlepszy sposób sprawdzenia się, jak również ogromna przyjemność i zaszczyt wspólnego grania z wybitnymi muzykami tak Polski, jak i świata. Do tej pory Festiwal gościł takie sławy, jak Tomasz Grabowy, Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Wendt, Sibel Kose.

Międzynarodowy Festiwal Organowy

Jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Polsce. Organizowany nieprzerwanie od blisko 50 lat zrzesza muzyków krajowych i zagranicznych, łącząc nie tylko muzykę organową, ale też kościelną, chóralną i kameralną. Większość koncertów ma miejsce w Koszalińskiej Katedrze NMP, czy innych kościołach regionu, co dodatkowo podkreśla charakter Festiwalu, ale też buduje niezapomniany nastrój. Obecnym kierownikiem artystycznym Festiwalu jest organista Bogdan Narloch, który nie tylko odpowiada za przebieg Festiwalu, ale również sam występuje. Festiwal znany jest z międzynarodowego wydźwięku. Gościły na nim na przykład Taipei Philharmonic Chamber Choir, Chór Katedry z Brunszwiku, soliści z Niemiec, Słowacji, Węgier, czy Wysp Alandzkich.

Festiwal Zespołowej Muzyki Akordeonowej

Jak wskazuje nazwa, Festiwal przede wszystkim skupia się na wspólnym muzykowaniu, czy to w orkiestrze, czy w mniejszych formach kameralnych. Lecz poza tworzeniem więzi między członkami zespołów, duży nacisk kładzie na więzi polsko-europejskie. Celem Festiwalu jest szerzenie wśród muzyków repertuaru akordeonowego przeznaczonego na zespoły, wymianę doświadczeń i pomysłów. Nieodłączne koncerty towarzyszące Festiwalowi zachęcają do zgłębiania wiedzy dotyczącej tego szlachetnego instrumentu, pozwalając zaprezentować mniej znaną jego odsłonę. Przyjeżdżający na Festiwal Profesorowie wyższych uczelni prowadząc warsztaty dla uczestników, dając możliwość zdobywania nowych umiejętności i praktyk.

Festiwal Rockowy Generacja

Logo festiwalu, źródło: https://www.generacja.koszalin.pl/

Organizowany już od ponad 30 lat przegląd muzyki rockowej w Koszalinie jest już znany w całej Polsce, lecz także i na świecie, szczególnie wśród fanów tego typu muzyki. Każdego roku odbywa się konkurs , na który mogą zgłaszać się zespoły z całego kraju grające muzykę rockową. Przesyłają przykładowy utwór, zaś fani festiwalu mogą oddawać głowy na swoich faworytów. Wygrana to przede wszystkim możliwość zaprezentowania się na scenie Amfiteatru koszalińskiego przed szeroką publicznością. W zależności od edycji jako dodatkowa wygrana może być możliwość nagrania płyty w profesjonalnym studio, wyjazd na koncert zagraniczny oraz nagroda pieniężna. Generacja z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem przede wszystkim wśród studentów z Koszalina i okolic. Dzięki takiemu wydarzeniu młode zespoły mają szansę trafić do odbiorcy, zaś publika otrzymuje nowe brzmienie, które często okazuje się tak potrzebnym powiewem świeżości.

Ogólnopolski Konkurs Warsztaty Młodego Pianisty

Organizowany przez Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Koszalinie. Impreza skierowana jest do najmłodszych pianistów, stawiających w muzycznym świecie pierwsze kroki. W czasie jej trwania odbywają się warsztaty dla młodych muzyków prowadzone przez profesorów z Akademii Muzycznych z całej Polski oraz konkurs w ramach którego każdy wykonawca prezentuje koncert fortepianowy oraz program solowy. Każdego roku jury staje przed niełatwym zadaniem wyboru laureatów. Konkurs, mimo młodego wieku uczestników, ma bardzo wysoki poziom, co jak najlepiej świadczy o muzycznym nauczaniu początkowym w naszym kraju. Już od pierwszych klas szkoły dba się o wrażliwość muzyczną dzieci, ich sprawność techniczną i umiejętność współpracy. Ważnym wydarzeniem dla finalistów jest możliwość zagrania koncertu fortepianowego z towarzyszeniem szkolnej orkiestry. Takie doświadczenie pozostanie w pamięci uczestników na całe życie.

Prawdą jest, że Koszalin często pomija się planując nadmorskie wyjazdy, traktując to miasto jedynie jako bazę noclegową lub schronienie w deszczowe dni, gdy plaża nie zachęca aurą. Jednak warto zatrzymać się tu nieco dłużej. Dzięki kameralnemu charakterowi tak wielu znajdujących się tu kulturalnych instytucji, czy zespołów, ale i samego Koszalina trudno jest oprzeć się jego urokowi. Wymagające, gdyż aby znaleźć coś prawdziwie wartościowego trzeba się nieco postarać. Lecz gdy już poznamy jego tajniki – wynagrodzi nas ciepłem i kulturą najwyższego poziomu.

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć