źródło: http://www.deutschegrammophon.com

felietony

Krystian Zimerman, Simon Rattle & Berliner Philharmoniker: Lutosławski – patronat MEAKULTURY

14 sierpnia 2015 ukazała się nakładem wytwórni Deutsche Grammophon płyta Krystiana Zimermana i Berlińskich Filharmoników pod dyrekcją sir Simona Rattle’a, na której znalazły się Koncert fortepianowy oraz II Symfonia Witolda Lutosławskiego. MEAKULTURA objęła ten album swoim patronatem.  

Trudno wyobrazić sobie artystów, którzy mogliby lepiej zrealizować to nagranie.

Koncert fortepianowy Witolda Lutosławskiego, skomponowany w 1988 roku, dedykowany jest Krystianowi Zimermanowi, który zaprezentował go po raz pierwszy w tym samym roku w Salzburgu. W 1992 dokonał pierwszego nagrania tego dzieła dla Deutsche Grammophon z towarzyszeniem BBC Symphony Orchestra pod batutą samego kompozytora. Utwór stawia przed wykonawcą wyjątkowe wymagania techniczne, a gęsta faktura  pianistyczna może być porównana z koncertami Bartóka i Prokofiewa. Na nowym albumie, ukazującym się  w interpretacji pianisty po 27 latach od prawykonania, artyście towarzyszą Filharmonicy Berlińscy pod batutą sir Simona Rattle’a, który jest jednym z najwybitniejszych ambasadorów muzyki Lutosławskiego na świecie.

II Symfonia skomponowana z użyciem techniki „ograniczonego aleatoryzmu” fascynuje orkiestrowym  brzmieniem i daje możliwość wglądu w umiejętność kompozytora  tworzenia bardzo dokładnie zaplanowanych barw, a jednocześnie osiągnięcia kolorowej żywiołowości.

II Symfonia została wykonana po raz pierwszy w całości w Katowicach, 9 czerwca 1967 roku, z Wielką Orkiestrą Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą kompozytora.

Album powstał dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music.

Wyjątkowe przeżycie dla słuchacza – Klassik.com

Niezwykle natchniony dialog.[…] Krystian Zimerman i Simon Rattle doskonale się wzajemnie rozumieją – Klassik.com

W ciągu ćwierćwiecza interpretacja Zimermana pogłębiła się, stała się bardziej wyrafinowana, uzyskała nowy, większy ciężar gatunkowy –  „The Daily Telegraph”

————–

Tracklista:

WITOLD LUTOSŁAWSKI (1913-1994)

Concerto for Piano and Orchestra (1987-88)

[1] 1. dotted crotchet = ca. 110

[2] 2. Presto – Poco meno mosso – Lento

[3] 3. quaver = ca. 85 – Largo

[4] 4. crotchet = ca. 84 – Presto

Symphony No. 2 (1965-67)*

[5] 1. Hésitant

[6] 2. Direct

https://www.deutschegrammophon.com/en/cat/4794518

 

Wesprzyj nas
Warto zajrzeć